Zgodnie z prognozami, Rezerwa Federalna utrzymała stopy bez zmian na poziomie 5,5%. Przed dzisiejszym posiedzeniem istotne przepływy opcji SOFR wskazywały na rosnący w siłę zakład, wg. którego skala oczekiwanego luzowania polityki przez Fed spadnie. Teraz uwaga przenosi się na konferencję prasową prezesa Jerome’a Powella. Zaczniemy ją dla Państwa relacjonować o godzinie 19:30.
Prawdopodobnie jastrzębi ton Powella może wywołać sporą realizację zysków na Wall Street. Argumenty za tym choć nie są oczywiste, z pewnością istnieją. Ostatnie dwa odczyty inflacji CPI z USA za styczeń i luty okazały się nieznacznie (ale jednak) wyższe od prognoz. Fed przez cały czas zakłada miękkie lądowanie gospodarki i prawdopodobnie Powell podkreśli, iż przekonanie to pozostaje nienaruszone.
Najnowsze badanie Fortune wskazuje, iż dla osób poniżej 30 roku życia, USA zajmuje 62 miejsce na świecie pod względem rankingu euforii z życia. Dla emerytów po 60 roku życia sprawa wygląda inaczej, USA zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce. Potencjalna recesja mogłaby wywołać potężny kryzys gospodarczy, który zepchnąłby USA z tronu. Czy Fed stanie na wysokości zadania i zdoła powstrzymać gospodarkę przed recesją?
Jastrzębi dot-plot?
Prognozy Fed pokazują, iż tylko jeden członek Fed widzi więcej niż trzy obniżki stóp o 25 pb w 2024 r.
Fed wskazuje na zagrożenia dla zatrudnienia, a cele inflacyjne zmierzają ku lepszej równowadze.
Bank nie spodziewa się obniżki stóp procentowych, dopóki nie będzie miał większej pewności, iż inflacja będzie trwale zbliżać się do celu 2%.
Mediana opinii urzędników Fed na temat stopy funduszy federalnych na koniec 2025 r. 3,9% (poprzednio 3,6%).
Mediana poglądów członków Fed na stopę w dłuższej perspektywie 2,6% (poprzednio 2,5%).
Projekcje Fed zakładają 75 pb obniżek stóp w 2024 r. od obecnego poziomu, dodatkowe 75 pb w 2025 r.
Rezerwa Federalna pozostawia kluczową stopę procentową overnight bez zmian w przedziale 5,25-5,50%.
Prognozy pokazują, iż 9 z 19 urzędników widzi stopę procentową powyżej 4,6% mediany prognozy na 2024 r.
- CBO prognozuje, iż dług publiczny w 2054 r. wyniesie 166% PKB wobec 99% w 2024 r. W czerwcu ubiegłego roku CBO prognozowało deficyt w 2053 r. na poziomie 10,1% PKB, a dług publiczny na 181% PKB
- CBO twierdzi, iż 30-letnie prognozy długu i deficytu są niższe z powodu limitów wydatków uznaniowych uchwalonych przez Kongres, silniejszego prognozowanego wzrostu PKB z powodu zwiększonej imigracji.