Powell wziął udział w dyskusji zatytułowanej „Perspektywy polityki monetarnej” na konferencji badawczej im. Thomasa Laubacha, której gospodarzem jest Rezerwa Federalna. W dyskusji uczestniczył także były szef Fed (z czasów 2008) i laureat Nagrody Nobla, Ben Bernanke. Powell podkreślił, iż dorastał w czasie olbrzymiej inflacji w USA, która była oczywistym problemem. Ma zatem wiedzę jak bardzo zła dla ogólnego wzrostu gospodarczego jest wysoka presja cenowa. Przede wszystkim – powoduje dewaluację pieniądza. Podkreślił, iż misją Fed jest walczyć z nią w imię społecznego dobra. Bernanke z kolei wskazał, iż obecna sytuacja jest zupełnie inna niż w okresie wielkiego kryzysu z 2008 czy Wielkiej Depresji 1929 roku. W jego ocenie w tej chwili Amerykanie są w tej chwili znacznie bardziej odporni a gospodarka – dużo silniejsza. Co powiedział prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej?
„Perspektywy polityki monetarnej” wg. Powella
- Powell jest skoncentrowany na 'dowiezieniu’ podstawowego zadania jakie Fed ma przed sobą czyli zwalczenia inflacji
- Misja banku centralnego jest niezmienna – zdławienie inflacji do 2% celu Rezerwy Federalnej
- Pandemia covid-19 spowodowała zmiany, które są trudne do odwrócenia
- Okres niskiej inflacji mógł zostać trwale zaburzony choć prognoza tego w jaki sposób będzie kształtować się sytuacja w przyszłości jest mocno niepewna
- Stres w systemie bankowym sprawia, iż Fed nie musi być tak mocno jastrzębi (warunki kredytowe dokładają się do dezinflacji)
- Podwyżki stóp oddziałowują na gospodarkę USA z opóźnieniem (zasygnalizował, iż efekt obecnego cyklu nie pozostało w pełni odczuwalny)
- Powell nazwał obecny cykl podwyżek restrykcyjnym i wskazał, iż Fed wywiązał się ze swoich zapowiedzi z 2022 roku
- Podniósł kwestię zrównoważenia ryzyka – w jego ocenie istnieje w tej chwili szansa, ze Fed zrobi 'zbyt dużo’. (To rynek może odczytywać jako sygnał, iż Powell obawia się podnosić stopy na jeszcze wyższe poziomy)
- Szef Fed podkreślił, iż Wall Street ma swoje oczekiwania wobec przyszłej polityki a Rezerwa Federalna – swoje (sygnalizując, iż obniżki stóp w 2023 raczej nie leżą na stole)
- Proinflacyjne szoki podażowe są możliwe i prawdopodobnie ale choćby mimo ich wystąpienia Fed musi kontrolować inflację
- Rynek pracy będzie napędzał inflację w przyszłości (logiczna implikacja tego stwierdzenia – bezrobocie musi wzrosnąć, a presja płacowa spaść by Fed był zadowolony z sytuacji inflacyjnej w gospdarce). Powella martwi presja cenowa, która zakorzeniła się w usługach choć dostrzega postępy dotychczasowej polityki monetarnej.