Gąska sosnowa posiada charakterystycznym aromat cynamonu. Gatunek ten znajduje się na liście najdroższych grzybów świata. Trafił na nią dlatego, iż nie jest łatwo natknąć się na niego podczas grzybobrania.
Za gąski sosnowe trzeba sporo zapłacić
Gąski sosnowe są cenione szczególnie w Japonii, jednak Japończycy sprowadzają je głównie z Chin, Korei oraz Bhutanu, gdyż w krajowych lasach ciężko je znaleźć z powodu zmian środowiskowych. Matsutake są również podatne na choroby, co wpływa na ich liczebność. Jak informowaliśmy w Interii w 2024 roku, gąski sosnowe sporo kosztują. Za 1 kg trzeba zapłacić od 100 do 200 euro za 1 kg, czyli od 425 zł do 8 500 zł.Reklama
Gąski sosnowe można zbierać, ale sprzedaż jest zabroniona
Gąski sosnowe pojawiają się w lasach jesienią - zwykle rosną od września do października. Preferują ciepłe, choćby suche lata i lasy iglaste z przewagą sosen. To właśnie w pobliżu tych drzew należy ich szukać. Pierwsze wzmianki o obecności gąsek sosnowych w Polsce pochodzą z 1921 roku. Na następne trzeba było czekać aż sto lat. W 2021 roku na grzyba z tego gatunku natrafiono na Pomorzu, a trzy lata później w okolicach Babiej Góry. Jak podawaliśmy w 2024 roku, gąski sosnowe można w Polsce zbierać, ale ich sprzedaż jest zabroniona, gdyż nie figurują na liście grzybów dopuszczonych do handlu.
Do jakich trujących grzybów są podobne gąski sosnowe?
Szukając w lasach gąsek sosnowych, należy uważać, gdyż można je pomylić z kilkoma trującymi grzybami np. włośnianką korzeniastą (grzyb ten ma szare blaszki i pachnie marcepanem) oraz gąską ognistą (ma pomarańczową barwę i nie posiada specyficznego zapachu). W razie wątpliwości co do tego, czy zebrane grzyby są jadalne, czy nie, należy udać się z nimi do sanepidu. Pracownicy powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej zbadają je za darmo.