Zabudowa przestrzeni tarasowej na balkonie może wydawać się nie lada wyzwaniem. Nierzadko jest to jednak rozwiązanie optymalne. Zapewnia ono ochronę przestrzeni przed deszczem, wiatrem czy promieniowaniem UV, a przy okazji również komfort podczas wypoczynku. Warto jednak dobrze przemyśleć każdy aspekt takiej konstrukcji – od wyboru materiału, przez sposób mocowania, aż po estetyczny wygląd oraz funkcjonalność. Pułapek czyha bowiem wiele.
Czy można zamontować zadaszenie tarasu pod balkonem? Tak, ale…
Zadaszenie tarasu montowane pod balkonem to technicznie dość często praktykowana forma zabudowy tarasu. Przed rozpoczęciem prac w tym zakresie trzeba jednak odpowiednio ocenić stan konstrukcyjny balkonu oraz ściany, do których planuje się zamocować konstrukcję.
Taka zabudowa może opierać się na:
- płaszczyźnie pionowej, czyli ścianie budynku,
- dolnej powierzchni płyty balkonowej.
W zależności od wybranego projektu i rodzaju materiałów, konstrukcja może być lekko pochylona – co pozwala skutecznie odprowadzać wodę opadową (ważne, jeżeli weźmie się pod uwagę częste w naszym kraju deszcze) – lub zamontowana pod kątem prostym. Oba warianty mają swoje zalety i trudno wybrać lepszy z nich, jeżeli chodzi o zadaszenie tarasu. Tak czy inaczej, pewne jest jedno: balkon musi być odpowiednio wzmocniony i przygotowany na przyjęcie dodatkowego obciążenia.
Duże zadaszenia tarasów, czyli konstrukcje zapewniające ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi
Nowoczesne konstrukcje wykonane są z aluminium malowanego proszkowo – materiału odpornego na zarysowania, wilgoć i czynniki atmosferyczne. Nie tylko zapewnia ono trwałość przez wiele sezonów, ale też po prostu dobrze komponuje się z nowoczesną architekturą budynków. W zależności od upodobań i dostępnej przestrzeni, zadaszenie można rozbudować o boczne ścianki, panele przesuwne, a choćby promienniki ciepła czy oświetlenie LED.
[[kategoria:1990:6]]
Jakie zadaszenie tarasu warto wybrać? Krótki przegląd rozwiązań, które pozwalają na wypoczynek na świeżym powietrzu
Wybór odpowiedniego zadaszenia tarasu, zwłaszcza jeżeli ma być ono mocowane do balkonu, powinien uwzględniać walory praktyczne oraz estetyczne. Sporą popularnością od lat cieszą się m.in. pergole aluminiowe z ruchomymi lamelami i zadaszenia tarasu z rozsuwanym dachem, które dzięki swojej modułowej budowie umożliwiają montaż także w trudniejszych warunkach, np. na tarasie o nieregularnym kształcie. Ich zdecydowanie największym atutem jest możliwość regulacji wpadającego do środka światła – obracające się panele aluminiowe pozwalają kontrolować stopień nasłonecznienia przestrzeni, a jednocześnie zapewniają odpowiednią wentylację. Dzięki temu nie musimy się obawiać, iż na tarasie będzie panować duchota, choćby w najbardziej upalne dni.
Zadaszenie tarasu mocowane do balkonu. Co jeszcze jest ważne?
Podczas doboru konkretnego rozwiązania trzeba sprawdzić, czy został on wyposażony w system do odprowadzania wody, co chroni konstrukcję i ściany budynku przed zawilgoceniem. Konstrukcja zadaszenia mocowanego do balkonu musi być przy tym odporna na silne podmuchy wiatru oraz działanie śniegu i deszczu – a właśnie takie warunki wytrzymują systemy wykonane z aluminium lub metalowe zadaszenia tarasu. Warto również wspomnieć, iż materiał ten jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości (oraz ma stosunkowo łatwy montaż), co w dłuższej perspektywie znacznie ogranicza czas poświęcany na konserwację.

Metalowe zadaszenie tarasu z lamelami
Zadaszenia tarasów z tkaniny – połączenie lekkości z trwałością
Alternatywą dla lameli są materiałowe zadaszenia tarasowe — dobre dla tych, którzy poszukują lekkiego, a jednocześnie funkcjonalnego sposobu na zabudowanie przestrzeni pod balkonem. Zastosowanie trójwarstwowych tkanin zapewnia pełną ochronę przed promieniowaniem UV (ważne w okresie letnim) oraz deszczem, jednocześnie nie obciążając konstrukcji budynku. Co ważne, materiał nie tylko chroni, ale też zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się przestrzeni pod daszkiem, co ma najważniejsze znaczenie w okresie letnim.
Tego typu zadaszenia tarasu montuje się zwykle do ściany budynku oraz dolnej krawędzi balkonu, co pozwala zminimalizować ingerencję w elewację i jednocześnie zagospodarować choćby niewielką przestrzeń. Montaż jest stosunkowo prosty, a dostępność szerokiej palety RAL pozwala na łatwy dobór koloru konstrukcji pod bryłę domu.
[[kategoria:1555:6]]
Dlaczego warto zainwestować w zadaszenie tarasu mocowane do balkonu?
Zadaszenie tarasu, które wykorzystuje przestrzeń pod balkonem, to nie tylko zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To także sposób na stworzenie dodatkowego miejsca do wypoczynku – czy to przy porannej kawie, wieczornym grillu, czy spotkaniu z rodziną. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana konstrukcja daje też możliwość stworzenia zabudowy całorocznej, która skutecznie chroni nie tylko przed deszczem, ale także przed wiatrem, śniegiem i nadmiernym słońcem.
Współczesne zabudowy tarasów pozwalają także na łatwe rozbudowanie przestrzeni – np. o boczne ścianki, przeszklone elementy czy elementy zacieniające, co przekłada się na maksymalne dopasowanie do potrzeb domowników. Warto także wspomnieć, iż pergole mogą być również wyposażone w zautomatyzowane mechanizmy, które pozwalają na regulację lameli, rozsuwanie dachu czy kontrolę oświetlenia dzięki pilota lub aplikacji mobilnej. Takie udogodnienia czynią korzystanie z tarasu wyjątkowo komfortowym – niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu
Czy potrzebne jest pozwolenie na zadaszenie pod balkonem?
W niektórych przypadkach tak – szczególnie jeżeli mowa jest o konstrukcji przytwierdzanej dzięki uchwytów do bryły budynku (inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o konstrukcje wolnostojące). Pozwolenie będzie konieczne również wtedy, gdy zadaszenie znacząco zwiększa powierzchnię zabudowy lub wpływa na konstrukcję budynku. Warto więc przed przystąpieniem do montażu skonsultować się z lokalnym urzędem i upewnić się, jakie formalności będą wymagane.
Nie tylko balkon. A może coś więcej? Wiaty garażowe, daszki, zabudowy ogrodowe
Warto wspomnieć, iż podobne systemy stosowane przy zadaszeniach tarasów mogą znaleźć zastosowanie także w innych częściach posesji. Wiaty garażowe wykonane z tych samych materiałów co pergole, czy daszki nad drzwi wejściowe lub okna, mogą stworzyć spójną i estetyczną całość. Zabudowy ogrodowe z kolei pozwalają na stworzenie zadaszonej przestrzeni wypoczynkowej z dala od domu, np. przy altanie, basenie czy grillu.
Tego typu inwestycje warto planować kompleksowo – dobierając konstrukcje nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także spójności wizualnej. Wybór kolorów z palety RAL, dopasowanie uchwytów, dodatków i rodzaju pokrycia dachowego pozwala stworzyć jednolitą, estetyczną przestrzeń, która będzie zachwycać nie tylko domowników, ale i gości.
[[kategoria:30:6]]
Nie zwlekaj i sprawdź nasze zadaszenia tarasu mocowane do balkonu. Mamy najlepsze rozwiązania!
Czy marzysz o takim tarasie, który będzie dobrze się spisywał niezależnie od pogody, a jednocześnie dobrze wpasuje się w bryłę domu? jeżeli tak, to mamy dla Ciebie rozwiązanie: jest nim zadaszenie tarasu mocowane do balkonu. Taka konstrukcja to dobry sposób na pełne wykorzystanie przestrzeni przydomowej w celu stworzenia własnej strefy relaksu. W praktyce możesz zdecydować się np. na:
- konstrukcję z ruchomymi lamelami,
- zadaszenie z tkaniny,
- klasyczną pergolę.
Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszej opcji? Sprawdź dostępne rozwiązania <link>, skonsultuj się z nami i zaplanuj inwestycję, która odmieni Twoje najbliższe otoczenie. W końcu taras to nie tylko przestrzeń zewnętrzna – to przedłużenie Twojego domu, a dobrze dobrane zadaszenie to klucz do komfortu przez cały rok.