Zakładacie rachunek dla dziecka? Pamiętajcie, iż bez zgody sądu nie wypłacicie z niego większej kwoty

2 lat temu

Z konta dla dziecka rodzic może wypłacić nie więcej niż około 5,9 tys. zł

Jeden z czytelników cashless.pl doniósł o pewnym mankamencie, który wiąże się z korzystaniem z rachunków dla dzieci (takie konta są już w ofercie kilku instytucji, m.in. PKO, Pekao, mBanku czy BNP Paribas). Jak się okazuje, mimo tego, iż zwykle to rodzice wpłacają środki na takie rachunki, większością znajdujących się tam pieniędzy nie mogą później swobodnie dysponować, bo zabrania tego prawo. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Nowa promocja Pekao dla najmłodszych klientów

Parę lat temu czytelnik założył swojej córce rachunek Pekao Kids. Na konto przesyłał wszystkie pieniądze, która córka oszczędza, włącznie ze świadczeniem 500 plus, więc w ciągu tych kilku lat zrobiła się z tego poważna kwota. Następnie, w związku z wysoką inflacją, z którą w tej chwili mamy do czynienia, postanowił wypłacić oszczędności, aby przenieść środki z konta na lepiej oprocentowaną lokatę. Niestety, bank odmówił wypłaty pieniędzy (powyżej 5,9 tys. zł) bez zgody rodzinnego sądu opiekuńczego. Czytelnik żali się przy tym, iż bank nie informował o takim ograniczeniu w trakcie zakładania konta.

Informację na temat ograniczeń w korzystaniu z rachunku Kids potwierdza biuro prasowe banku. Mają one wynikać z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, iż "rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko". – Wspomniane zasady dotyczą wszystkich podmiotów działających na rynku bankowym – pisze biuro prasowe Pekao.

Przeczytajcie także: Pekao zapowiada zmiany w aplikacji PeoPay

Bank odrzucił natomiast zarzut, iż nie poinformował o tym klienta. Stwierdził, iż informacje o zasadach prowadzenia rachunków dla klientów małoletnich w Pekao, zawarte są w "Regulaminie rachunków bankowych Banku Pekao dla osób fizycznych", który jest każdorazowo przekazywany klientom na etapie zawierania umowy. – Dodatkowo klient, dokonując przelewu na rachunek dziecka, zawsze otrzymuje komunikat informujący o tym, iż wpłaca na rachunek dziecka oraz iż wypłaty z tego rachunku są możliwe do wysokości kwoty zwykłego zarządu, a na wypłaty powyżej tej kwoty wymagana jest zgoda sądu – twierdzi biuro prasowe Pekao.

Co interesujące zgoda sądu nie jest wymagana w przypadku chęci przelania oszczędności dziecka na jego rachunek prowadzony w innym banku. Klient może także na rzecz dziecka i z jego pieniędzy zakładać także lokaty w banku, w którym to dziecko ma rachunek. Jednak o ile kwota przekazywana z konta na lokatę przekracza kwotę tzw. zwykłego zarządu (obecnie ok. 5,9 tys. zł miesięcznie), można to zrobić jedynie osobiście, odwiedzając oddział banku.

Idź do oryginalnego materiału