Sam Bankman-Fried, założyciel zbankrutowanej giełdy kryptowalut FTX, nie przyznał się do nowych zarzutów stawianych przez amerykańskich prokuratorów. Najpoważniejszym z nich było przekupienie chińskich urzędników kwotą 40 milionów dolarów. 31-letni przedsiębiorca nie przyznał się również do spisku mającego na celu naruszenie przepisów dotyczących finansowania kampanii poprzez nielegalne darowizny polityczne.
Trzynaście zarzutów dla założyciela FTX
We wtorek amerykańscy prokuratorzy rozszerzyli liczbę zarzutów przeciwko Bankmanowi-Friedowi do trzynastu. Stwierdzili, iż były dyrektor generalny FTX w 2021 roku przekazał około 40 milionów dolarów łapówek jednemu lub większej liczbie chińskich urzędników. Celem miało być odblokowanie kont handlowych należących do jego funduszu hedgingowego Alameda Research. Konta miały zawierać 1 miliard dolarów w kryptowalucie. W rezultacie prokuratorzy oskarżyli Bankmana-Frieda o spisek mający na celu naruszenie przepisów antykorupcyjnych ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych.
W czwartek złożył on jednak wniosek o niewinność za pośrednictwem swojego prawnika Marka Cohena. Rozprawa odbyła się w sądzie federalnym na Manhattanie. Przewodniczył jej sędzia okręgowy USA Lewis Kaplan. Formalny proces byłego kryptomiliardera został wyznaczony na 2 października.
Bankman-Fried już w styczniu nie przyznał się do ośmiu zarzutów. Oprócz wspomnianych wcześniej oskarżeń, lista jest znacznie dłuższa. Do naruszeń i przestępstw, o które jest podejrzewany, należy chociażby spisek mający na celu popełnienie oszustw bankowych i papierów wartościowych. Poza tym oskarża się go o prowadzenie nielicencjonowanej firmy zajmującej się przesyłaniem gotówki oraz pranie brudnych pieniędzy.
Tymczasem – dla konktrastu – trzech czołowych członków wewnętrznego kręgu Bankmana-Frieda przyznał się do zarzutów karnych i współpracuje z prokuratorami. Należą do nich Caroline Ellison, była dyrektor generalna Alameda Research, Zixiao „Gary” Wang, współzałożyciel FTX oraz Nishad Singh, były dyrektor inżynierii FTX.
Może Cię zainteresować: Rząd USA czołowym właścicielem bitcoinów na świecie. Skąd je mają?
Oskarżony o kradzież ośmiu miliardów
Na kilka dni przed oficjalnym bankructwem skalę wykroczeń FTX ujawniono jako „oszałamiającą”. Niestety, od tego czasu sytuacja tylko się pogarsza, ponieważ śledztwa prowadzone przez władze, a także przez zespół ds. upadłości firmy, ujawniają coraz bardziej obciążające dowody.
Sama Bankman-Frieda aresztowano w grudniu ubiegłego roku na Bahamach. Było to około miesiąc po tym, jak FTX złożyła wniosek o upadłość i tym, jak amerykańscy prokuratorzy ujawnili wstępne akty oskarżenia. Po krótkim okresie niepewności i pewnym czasie spędzonym w więzieniu na wyspie, został poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych.
Bankmana-Frieda oskarżono o spowodowanie ponad 8 miliardów dolarów strat dla inwestorów FTX. Założyciel cyfrowej giełdy aktywów zaprzeczył kradzieży funduszy. Upadek FTX zrzucił na spadki na giełdach kryptowalut.
Zobacz również: