Założyciel kryptowaluty Solana jak lew broni Ethereum. „Nigdy nie zginie!”

8 miesięcy temu

Anatoly Yakovenko, współzałożyciel kryptowaluty Solana, wypowiedział się na temat trwających dyskusji dotyczących Ethereum (ETH). Jego wypowiedzi dostarczają wyważonej perspektywy w obliczu obaw wyrażanych przez społeczność. W tle debaty toczą się krytyczne uwagi dotyczące jakości badań Ethereum oraz odpływem utalentowanych pracowników.

Yakovenko broni Ethereum

W odpowiedzi na liczne debaty i niepewności, które rozlały się po sieci, Yakovenko wziął Ethereum w obronę. Stwierdził, iż mimo iż postęp może być wolny i pełen wyzwań, platforma ostatecznie z całą pewnością utrzyma się na powierzchni i nic jej nie grozi.

Dyskusja pojawiła się na tle krytyki skierowanej na jakość badań Ethereum oraz utrzymanie doświadczonych deweloperów i badaczy. Niektóre głosy w ekosystemie wyrażały zaniepokojenie spadkiem standardów badań oraz odejściem doświadczonych pracowników. Podniesiono również kwestie dotyczące znaczenia badań nad wartością wydobywalną przez górników (MEV) i ich postrzeganej użyteczności.

Wirtualna piątka przybita z rywalem

Yakovenko przyznał, iż Ethereum, podobnie jak Solana, napotyka na przeszkody. Mimo to pozostał nieugięty w swojej obronie potencjału ETH. Rozmowa rozszerzyła się na bardziej wnikliwe porównania między Ethereum a Solaną. Przy czym Yakovenko podkreślił techniczne osiągnięcia SOL, szczególnie w kontekście przepustowości transakcji, w odróżnieniu od rozwiązań skalowalności ETH.

Interesującym jest fakt, iż podobna sytuacja miała miejsce w przeszłości, ale w odwrotnej konfiguracji. Po krachu FTX pod koniec 2022 roku, Solana (SOL) spotkała się z poważnym sceptycyzmem ze wszystkich stron, a wielu już przekreśliło ten blockchain. Jednakże Vitalik Buterin, twórca Ethereum, wyraził wiarę i wsparcie dla projektu, co w rezultacie oznaczało dno cenowe tokena SOL w tamtym okresie.

Widzimy więc, iż rywalizacja między kryptowalutami jest oczywistą częścią gry, ale w trudniejszych momentach nie brakuje też słów wzajemnego wsparcia.

Kim jest współzałożyciel kryptowaluty Solana?

Anatoly Yakovenko, współzałożyciel Solany, ma bogate doświadczenie jako inżynier komputerowy, które przekuł w zaangażowanie w technologię blockchain. Przed rozpoczęciem pracy nad Solaną pracował w Qualcomm w San Diego. Tam zdobywał doświadczenie w systemach operacyjnych, systemach rozproszonych i kompresji danych, a także posiadał patenty związane z wysokowydajnymi protokołami systemów operacyjnych​ (cointelegraph)​.

Pomysł na Solanę narodził się w 2017 roku. Wówczas Yakovenko zaczął myśleć o stworzeniu platformy z ulepszonymi możliwościami przetwarzania transakcji. Kluczowym momentem było zrozumienie, jak technologia podziału czasu (time division multiple access), znana z sieci komórkowych, mogłaby być zastosowana w blockchainie. To doprowadziło do opracowania koncepcji Proof of History (PoH), umożliwiającej Solanie przetwarzanie do 50 000 transakcji na sekundę.

Idź do oryginalnego materiału