Zaorski znudził się shortami. Recepta? Zabrał się za 'Bitcoin long’. Na Złotej trwa tradingowy rollercoaster

3 miesięcy temu

Znany polski spekulant, przez niektórych mniej kurtuazyjnie zwany po prostu hazardzistą zdziwił dziś tysiące obserwujących, na platformie X. Najpierw poinformował, iż zamyka krótkie pozycje, mające przynieść mu zysk w razie spadków na Bitcoinie... Jak sam poinformował, miał też 'odwrócić pozycje’ i obstawić wzrosty cen największej z kryptowalut. Kilka godzin później, na godzinę przed publikacją ważnych danych z gospodarki USA… Jednak zmienił zdanie. Twierdził, iż żartował i jednak ponawia shorta… Podczas gdy 'longa’ (mającego przynieść mu zysk, jeżeli cena BTC wzrosłaby) zamknął. Jak na tym wyszedł? To wciąż kwestia sporna, ponieważ Bitcoin 'konsoliduje’ w przedziale między 66,5 tys. a 68 tys. USD. Wydaje się jednak, iż słabe dane ze Stanów Zjednoczonych powinny wesprzeć antydolarowe aktywa; w tym akcje i kryptowaluty. Dlaczego?

Komentarze Rafała Zaorskiego. Źródło: X

Kolejne słabe dane ze Stanów Zjednoczonych

Abstrahując od 'zmiennego’ nastawienia Zaorskiego, który wręcz w stylu Georga Sorosa w ciągu godzin zmienia zdanie, z sobie tylko znanych powodów… Dane z USA wypadają raczej korzystnie dla rynku akcji. Rynek zadaje sobie pytanie, czy dzisiejszy odczyt, aby przypadkiem nie jest wręcz 'zbyt recesyjny’. Inflacja cen producentów zaskakująco spadła miesiąc do miesiąca, a dane rok do roku okazały się sporo niższe, niż oczekiwano.

  • Dodatkowo liczba wnioskujących o zasiłek dla bezrobotnych sporo wzrosła, zbliżając się do 'recesyjnej’ bariery, jaką jest 250 tys. wniosków w tygodniu. Obserwowaliśmy dziś zarazem największy spadek inflacji PPI, od października. Wskaźnik PPI spadł o 0,2% w maju i był napędzany gwałtownym spadkiem kosztów energii. Mało tego, zdecydowana większość kategorii, które wpływają na preferowany w Fed wskaźnik cen Fed (PCE), była niższa.
  • Inflacja PPI miesiąc do miesiąca spadła o -0,2%. Wall Street oczekiwało wzrostu o 0,1%, po 0,5% w kwietniu. Rok do roku PPI wyniosła 2.2% wobec 2.5% szacunków i 2.3% poprzednio. Inflacja PPI bazowa poza sektorem energii i żywności wzrosła o 2,3%, podczas gdy oczekiwano 2,5% wzrostu. Miesiąc do miesiąca bazowa inflacja okazała się płaska (0%); oczekiwano 0,3%.
  • Raport PPI wykazał, iż koszty usług pozostały niezmienione, a ceny towarów spadły o 0,8% (najmocniej od października 2023).
  • Koszty towarów przetworzonych, które odzwierciedlają ceny na wczesnych etapach produkcji, spadły aż o 1,5%. To najwięcej od końca 2022 roku. Sprzyjały temu niższe koszty energii.
  • Wspomniane wcześniej, tygodniowe wstępne wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wzrosły do najwyższego poziomu od sierpnia 2023 roku. Odczyt wskazał 242 tys. podczas gdy oczekiwano niespełna 230 tys.

Odczyt z dzisiaj uprawdopodobnił luzowanie polityki Fed wczesną jesienią i w pierwszej reakcji rentowności obligacji w USA spadły, wraz z dolarem. Czy przełoży się to na większe napływy do Bitcoina i co za tym idzie straty Zaorskiego? Przypomnijmy, wczoraj Fed sugerował tylko jedną obniżkę stóp w tym roku, ale Powell 'otworzył’ rynkom drogę do spekulacji, mówiąc, iż stosunek ten może zostać zmieniony na łagodniejszy, jeżeli uzasadnią go dane.

Idź do oryginalnego materiału