Zapasy ropy w USA się kurczą. Ceny surowca już reagują

3 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po tym, jak opublikowano najnowszy raport na temat stanu jej zapasów w USA. Zapasy te znacząco zmalały - skala spadku jest największa od września 2024 roku.


Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztuje na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 69,30 dolarów - to wzrost o 0,43 proc. Z kolei ropa Brent na ICE w dostawach na maj jest wyceniana po 73,30 dolarów za baryłkę, po zwyżce o 0,38 proc.


Zapasy ropy w USA się kurczą. Ceny surowca już reagują


Ropa naftowa drożeje po raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), który podał, iż zapasy tego surowca w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 4,6 mln baryłek. Jest to największy spadek tych zasobów od września 2024 r.


Dane API pokazują ponadto, iż zapasy ropy naftowej w amerykańskim hubie Cushing - największym magazynie tego surowca w USA, położonym w stanie Oklahoma - spadły o 600 tys. baryłek.Reklama
Z kolei zapasy benzyny w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,3 mln baryłek, a zapasy paliw destylowanych zmniejszyły się o 1,3 mln baryłek - informuje API.


Ropa Brent natychmiast


73,00


0,61


0,84%


akt.: 26.03.2025, 11:36


Max
73,00


Min
72,47


Stopa zwrotu - 1T
3,11%


Stopa zwrotu - 1M
-0,01%


Stopa zwrotu - 3M
-0,89%


Stopa zwrotu - 6M
-0,75%


Stopa zwrotu - 1R
-15,69%


Stopa zwrotu - 2R
-3,24%


Zobacz również:


OLEJ KANADA


ROPA CRUDE


SOK POMARAŃCZOWY


Wyszukaj inne


Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru


Branża handlu surowcami energetycznymi wróci do Rosji? "To nasza praca"


Tymczasem Stany Zjednoczone podały we wtorek, iż Rosja i Ukraina porozumiały się ze stroną amerykańską co do tego, by zapewnić bezpieczną żeglugę, wyeliminować użycie siły i zapobiec używaniu statków handlowych do celów wojskowych na Morzu Czarnym. Zarówno Rosja, jak i Ukraina miały też "opracować środki w celu wdrożenia porozumienia prezydenta Trumpa i prezydenta Putina o zakazie ataków na obiekty energetyczne Rosji i Ukrainy".


Dodatkowo USA miały zgodzić się pomóc Rosji "przywrócić dostęp do światowego rynku eksportu produktów rolnych i nawozów, obniżyć koszty ubezpieczeń morskich i poprawić dostęp do portów i systemów płatności za takie transakcje".
Niektórzy z największych światowych traderów z branży energetycznej stwierdzili już, iż byliby otwarci na powrót do Rosji w celach biznesowych, gdyby sankcje na ten kraj zostały w pełni zniesione - chociaż utrzymują się wątpliwości co do możliwości zrealizowania takiej perspektywy w najbliższym czasie.
"Jeśli sankcje wobec Rosji zostaną złagodzone w sposób, aby możliwy był tam nasz powrót, dlaczego nie mielibyśmy tego zrobić? To nasza praca" - powiedział Torbjorn Tornqist, dyrektor generalny Gunvor Group Ltd - międzynarodowego przedsiębiorstwa zajmującego się handlem i sprzedażą ropy naftowej, rafinowanych produktów naftowych, gazu ziemnego i LNG.
Wiodący zachodni traderzy z branży surowcowej prowadzili swoje biznesy w Rosji przed pełnoskalową inwazją Kremla na Ukrainę. Zawierali oni długoterminowe umowy z rosyjskimi producentami, a także inwestowali w najważniejsze projekty. W ciągu ostatnich trzech lat zachodnie firmy wycofywały się jednak z tych kontraktów i partnerstw - w dużej mierze zrezygnowały one także z handlu rosyjską ropą naftową i metalami.
Idź do oryginalnego materiału