Zasiłek pogrzebowy a donacja ciała. Czy rodzina może ubiegać się o świadczenie? ZUS wyjaśnia

11 godzin temu
Alternatywą dla standardowego pochówku jest donacja, czyli przekazanie swojego ciała na cele naukowe. Zwłoki przez kilka lat znajdują się pod opieką uczelni, która jest zobowiązana do zorganizowania i sfinansowania późniejszego pogrzebu. Czy rodzina może wówczas ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?
Aktualnie w Polsce koszty pogrzebu mogą opiewać na spore sumy. Bez względu na to czy rodzina decyduje się na standardowy pochówek w trumnie, czy kremację organizacja ceremonii pogrzebowej to zwykle wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Z tego względu Polacy mogą się ubiegać o zasiłek pogrzebowy. Co jednak w sytuacji, gdy nasz bliski przed śmiercią podpisał akt donacji?


REKLAMA


Zobacz wideo Na cmentarzach może niedługo zabraknąć miejsca


Na czym polega donacja? Świadoma donacja zwłok
Donacja to dobrowolne przekazanie swojego ciała po śmierci do celów badawczych oraz naukowych. Aby do tego doszło, donator musi podpisać akt donacji uwierzytelniony przez notariusza. Wówczas po śmierci ciało trafi do wybranej uczelni, gdzie pozostanie na okres od roku do pięciu lat. Donacja to akt nieodpłatny i nie może być źródłem czerpania korzyści majątkowych. Trzeba jednak wiedzieć, iż w takiej sytuacji obowiązek pochówku spoczywa właśnie na placówce naukowej. To uczelnia w pełni pokrywa koszty związane z transportem ciała i ceremonią pogrzebową, ale dochodzi do niej dopiero po okresie sekcjonowania. To oznacza, iż rodzina niekiedy musi czekać choćby kilka lat na oficjalne pożegnanie zmarłego. Czasem jednak zdarza się, iż bliscy chcieliby zorganizować symboliczny pogrzeb lub postawić pamiątkowy pomnik zaraz po śmierci członka rodziny. Czy wówczas można wnioskować o zasiłek pogrzebowy? W tej sprawie skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz też: Skierowania do sanatoriów na nowych zasadach. Kuracjusze dostaną je szybciej


Ile wynosi w chwili obecnej zasiłek pogrzebowy? Świadczenie a donacja
Zgodnie z przepisami, zasiłek pogrzebowy przysługuje w związku z poniesieniem kosztów pogrzebu:


osoby podlegającej ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym;
osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;
członka rodziny osoby ubezpieczonej albo emeryta lub rencisty.


O świadczenie może ubiegać się osoba, która pokryła koszty pogrzebu, a także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związki wyznaniowe, o ile również były odpowiedzialne za organizację i sfinansowanie pochówku. Zasiłek pogrzebowy wynosi aktualnie 4000 złotych niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu, a w celu otrzymania pieniędzy należy złożyć odpowiedni wniosek oraz wymagane dokumenty w ciągu 12 miesięcy od śmierci bliskiego. W przypadku, gdy ciało zmarłego zostało przekazane na cele naukowe, a rodzina chce zorganizować symboliczny pogrzeb przed końcem okresu sekcjonowania, również można ubiegać się o wypłacenie świadczenia.


W przypadku przekazania zwłok na cele naukowe i badawcze, zasiłek pogrzebowy przysługuje zarówno wtedy, gdy pogrzeb odbędzie się po otrzymaniu z uczelni medycznej szczątków zmarłego, jak i wówczas, gdy symboliczny pochówek odbędzie się od razu po zgonie (bez oczekiwania na oddanie szczątków zmarłego), jeżeli zostanie udokumentowane poniesienie kosztów pogrzebu. A zatem, o ile wolą rodziny zmarłego, który podpisał akt donacji, będzie dokonanie po śmierci symbolicznego pochówku, będzie przysługiwał zasiłek pogrzebowy z tytułu poniesienia kosztów pogrzebu symbolicznego


- informuje nas biuro prasowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Zasiłek pogrzebowy a donacja zwłok. Jak złożyć wniosek?
Proces wnioskowania o zasiłek pogrzebowy w przypadku pogrzebu symbolicznego jest bardzo podobny jak przy standardowym pochówku.


W celu uzyskania zasiłku pogrzebowego należy przedłożyć w najbliższym oddziale ZUS wniosek o zasiłek pogrzebowy Z-12, skrócony odpis aktu zgonu oraz oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu symbolicznego. Na podstawie przedłożonego wniosku o zasiłek pogrzebowy i załączonych do niego dokumentów, oddział ZUS ustali uprawnienia do zasiłku pogrzebowego


- przekazał nam ZUS. Należy jednak pamiętać, iż o wypłatę można ubiegać się tylko w ciągu 12 miesięcy od śmierci członka rodziny.


Zgodnie z art. 81 ust. 2 i 3 ustawy emerytalnej, o ile zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy nie było możliwe w tym terminie z powodu późniejszego odnalezienia zwłok lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. Na potwierdzenie tych okoliczności lub przyczyn, wnioskodawca przedkłada odpowiednio zaświadczenie policji, prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy potwierdzający zaistnienie okoliczności lub przyczyn uniemożliwiających zgłoszenie wniosku


- czytamy nadesłanej przez ZUS odpowiedzi.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału