Zastrzeżenie PESEL nie pomaga. Oszukani muszą płacić cudze długi

16 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Zastrzeżenie PESEL pozwala uniknąć problemów z wyłudzeniem kredytu i licznymi oszustwami finansowymi. Jednak złodzieje mają sposób na ominięcie zastrzeżenia PESEL. W efekcie ofiary oszustw muszą płacić długi, których nigdy nie zaciągnęły.


Od 2023 roku możliwe jest zastrzeżenie numeru PESEL, którego dokonać można w aplikacji mObywatel. Usługa ta natychmiast pozwala ochronić się przed oszustwami z wykorzystaniem wrażliwych danych. Przede wszystkim uniemożliwia wzięcie na nas kredytu przez osoby trzecie.
Zastrzeżenie numeru PESEL to popularna usługa wśród Polaków. Do końca 2024 roku skorzystało z niej już ponad 5 mln ludzi, a jak poinformowało niedawno Ministerstwo Cyfryzacji, w czerwcu 2025 roku było to już 6,5 mln osób. I choć rośnie liczba zastrzeżeń PESEL, oszuści mają sposób na kradzież omijającą zabezpieczenie.Reklama


Zastrzeżenie PESEL a polisa OC. Wyłudzenie mimo zabezpieczenia


Oszustwo na ubezpieczenie OC nie jest nowym pomysłem wyłudzaczy. Złodzieje wyłudzają odszkodowania z OC na podstawie pozorowanych kolizji drogowych i wymuszają szkody. Coraz popularniejszy jednak jest inny sposób oszustwa, który omija zastrzeżenie numeru PESEL.
Numer PESEL ofiary złodzieje wykorzystują do zawarcia fikcyjnej umowy na ubezpieczenie OC. Wystarczy, iż oszuści dokonają zapłaty pierwszej raty, a w efekcie firma ubezpieczeniowa nie może wypowiedzieć polisy.
Gdy taka polisa OC obowiązuje, osoba, której PESEL wykorzystano do zawarcia umowy, staje się adresatem wezwań do zapłaty i to ona ma spłacać dług zaciągnięty przez inną osobę. Jest to możliwe, ponieważ do zawarcia umowy na polisę OC wciąż nie jest sprawdzane zastrzeżenie PESEL.
Stąd też inna metoda wyłudzenia. Oszuści zawierają fałszywe umowy kupna-sprzedaży aut na skradzione dane. Przypisane ubezpieczenie w momencie wygaśnięcia jest automatycznie przedłużane na skradzione dane. W ten sposób zobowiązuje się do opłat osobę, która auta nie widziała na oczy.


Prawo czekają zmiany. Projektem zająć się ma Sejm


Problem wyłudzeń polis OC na skradziony PESEL mimo zastrzeżenia numeru, dostrzegły władze. Stosowny projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o ewidencji ludności złożył minister finansów. W czerwcu rząd przyjął pomysł, przedstawiając go jako deregulacyjny.
Aktualnie zakłady ubezpieczeń nie mają możliwości weryfikowania informacji w rejestrze zastrzeżeń PESEL. Jednak procedowane przepisy dadzą im taką możliwość. Co warto jednak podkreślić, ochrona będzie obowiązywała tylko osoby chętne, które same zdecydują się zastrzec PESEL. Te będą musiały pamiętać, iż przed wykupieniem nowej polisy, będą musiały zabezpieczenie zdjąć.
Przemysław Terlecki
Idź do oryginalnego materiału