Po emocjonującym zwycięstwie na gali UFC 300 brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), Renato Moicano, zaskoczył publiczność nietypowym żądaniem. Moicano, który dopiero co pokonał swojego rywala Jalina Turnera, zwrócił się do kamery z prośbą o wypłatę swojego bonusu za wygraną, w wysokości 300 000 dolarów, nie w tradycyjnej walucie, ale w Bitcoinie. Polecił też do przeczytania dzieła austrackiego ekonomisty Ludwiga von Misesa.
Zawodnik UFC poleca czytać szkołę austriacką
Od początku pojedynku Moicano skoncentrował się na zdominowaniu rywala poprzez sprowadzenia do parteru. Jego strategia gwałtownie przyniosła efekty, gdyż już po kilku dziesięciu sekundach udało mu się osiągnąć pozycję dominującą. Choć Turner starał się wrócić do walki w stójce, to jego wysiłki nie przyniosły rezultatu aż do półtorej minuty przed końcem pierwszej rundy. Mimo krótkotrwałego znalezienia się w niekorzystnej pozycji Moicano gwałtownie odzyskał kontrolę.
W drugiej rundzie brazylijski zawodnik ponownie zastosował taktykę obaleń, co pozwoliło mu zdominować Turnera na macie. Kontynuując ciężkie uderzenia i stosując łokcie, Moicano skutecznie zneutralizował obronę rywala. Sędzia musiał przerwać walkę, gdy Turner, chroniąc głowę rękoma, przestał reagować na ataki.
W swoim zwycięskim przemówieniu Moicano nie tylko dziękował swojemu zespołowi i fanom, ale też poprosił o wypłatę bonusu w kryptowalucie BTC. Zarekomendował także lekturę dzieł Ludwiga Von Misesa — austriackiego ekonomisty, którego prace są często wiązane z ideą wolnorynkową. Jak twierdzi, wybrał Bitcoina ze względu na swoje osobiste przekonania dotyczące wartości decentralizacji waluty i potencjalnej ochrony przed inflacją, co jest zgodne z zasadami szkoły austriackiej.
Osobliwa prośba wywołała szum w eterze
Postawa Moicano wskazuje na rosnące zaufanie do kryptowalut wśród osób publicznych. Zawodnik, mimo iż nie otrzymał ostatecznie bonusu (nagrodę w wysokości 600 tys. dolarów otrzymał ostatecznie Max Holloway za walkę wieczoru przeciwko Justinowi Gaethje), wykazał dużą klasę, gratulując swojemu koledze i podkreślając iż w pełni na nią zasłużył.
Nietypową sytuację podłapały także amerykańskie libertariańskie media, które otwarcie utożsamiają się z myślą austriackiej szkoły ekonomii. Organizacja „Students for Liberty” wystosowała specjalne oświadczenie na X (Twitterze). Prowadzący profil rozwinęli myśl zawodnika, podkreślając, iż czerpał on z książki Ludviga von Misesa pod brazylijskim tytułem „Sześć lekcji o ekonomii”. Zauważyli też, iż jest ona bardzo popularna w tym kraju.
Teraz pozostaje pytanie, czy organizacja UFC zdecyduje się na wprowadzenie kryptowalut jako standardowej opcji wypłat bonusów i pensji.