Artykuł gościnny

A jeżeli jesteś w trakcie budowy, np. stanu surowego, albo choćby tzw. stanu deweloperskiego, to także na tych etapach można jeszcze wprowadzać zmiany i nanosić poprawki, które mają na celu np. poprawić komfort użytkowania domu, podnieść jego bezpieczeństwo, zadbać o zdrowie domowników czy w końcu podnieść poziom energooszczędności budynku, co jest w tej chwili priorytetem dla wielu osób budujących dom. Bardzo dobrym przykładem energooszczędności będzie instalacja rekuperacji i to ona powinna znaleźć się w każdym nowo budowanym domu. Rekuperacja znacznie obniży koszty ogrzewania domu, ale przede wszystkim zadba o zdrowe powietrze i komfort życia.
Drugą instalacją, którą nowoczesny dom powinien posiadać to instalacja odkurzacza centralnego. Połączenie rekuperacji i odkurzacza centralnego to swoiste “must have” nowego budownictwa. Może dla wielu z nas nie jest to oczywiste, ale połączenie w domu jednorodzinnym, w bliźniaku czy w zabudowie segmentowej, instalacji rekuperacji i odkurzacza centralnego niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla stanu technicznego i energooszczędności budynku.
-
Zastosowanie w domu tych dwóch systemów przynosi bezcenne korzyści dla zdrowia domowników.
-
Poprawa jakości powietrza: System rekuperacji stale usuwa zużyte i zanieczyszczone powietrze, zastępując je czystym i przefiltrowanym, a dzięki wymiennikowi ciepła robi to z minimalnymi stratami energii, poprzez odzysk ciepła z powietrza wyciąganego z budynku. Obniża to zatem zapotrzebowanie na energię cieplną w domu, a dom tym samy jest tańszy w użytkowaniu. Odkurzacze centralne skutecznie usuwają zanieczyszczenia i kurz, transportując je na zewnątrz budynku. Zapobiega to recyrkulacji drobnych cząsteczek kurzu w powietrzu, co zapewnia wysoką jakość powietrza. Żaden odkurzacz przenośnych nie da nam komfortu czystego powietrza, bo zanieczyszczenia krążą w powietrzu podczas odkurzania.
-
Redukcja alergenów i zanieczyszczeń: Połączenie rekuperacji i odkurzacza centralnego skutecznie redukuje ilość alergenów i zanieczyszczeń powietrza, co ma bezpośredni, pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza tych z problemami oddechowymi. Instalacje te gwarantują powietrze wysokiej jakości, czyste i higieniczne. Rekuperacja likwiduje problemy wynikające ze zbyt wysokiego poziomu dwutlenku węgla: najczęstszymi objawami nadmiaru CO2 są: bóle głowy, brak energii, problemy ze snem. Czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale lepsza jakość powietrza w domu bezpośrednio przekłada się na lepszy sen, mniejsze zmęczenie i ogólnie lepsze samopoczucie. Odkurzacz centralny z dużą mocą usuwa kurz i zanieczyszczenia z domu. Podwójna filtracja stosowana w odkurzaczach centralnych zdecydowanie zmniejsza stężenia alergenów i kurzu, skutecznie usuwa sierść zwierząt i równie alergenne roztocza, co jest szczególnie korzystne dla osób z alergiami i astmą.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wzmacnia efekt odkurzacza, minimalizując kurz i alergeny w domu, ponadto system rekuperacji kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, co zapobiega kondensacji i tworzeniu się pleśni oraz grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Poza tym usuwa dym, ogranicza obecność smogu, a także szkodliwych substancji chemicznych.
2. Rekuperacja i odkurzacz centralny to zalety dla stanu budynku:
-
Zapobieganie wilgoci i pleśni: utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności przez system rekuperacji zapobiega degradacji materiałów budowlanych oraz problemom związanym z wilgocią, takim jak korozja, butwienie drewna, oraz uszkodzenia tynków i farb.
-
Mniejsza potrzeba konserwacji i remontów: poprawa jakości powietrza i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności mogą przyczynić się do mniejszej potrzeby konserwacji i remontów, co wydłuża żywotność materiałów budowlanych i wykończeniowych.
-
Odkurzacz centralny: regularne i skuteczne usuwanie kurzu i zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc, zapobiega ich gromadzeniu się. Duża moc ssania odkurzaczy centralnych zapewnia więc szybsze i dokładniejsze sprzątanie. A nieskuteczne usuwanie zanieczyszczeń w długoterminowej perspektywie może choćby prowadzić do uszkodzeń wykończeń wnętrz i instalacji znajdujących się w domu.
3. Oszczędność energii i efektywność energetyczna:
-
system rekuperacji z odzyskiem ciepła zmniejsza straty energii poprzez odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego powietrza nawiewanego. To znacznie redukuje koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Dom z rekuperacją jest tańszy w użytkowaniu.
-
odkurzacz centralny chociaż bezpośrednio nie wpływa na efektywność energetyczną, to poprawia jakości powietrza i może prowadzić do bardziej efektywnej pracy systemów HVAC, ponieważ są one mniej obciążone filtracją zanieczyszczeń.
4. Cisza i komfort użytkowania:
Cicha praca systemu rekuperacji zapewnia komfort akustyczny, co jest szczególnie ważne w budynkach mieszkalnych.
Odkurzacze centralne są znacznie cichsze niż tradycyjne odkurzacze przenośne, ponieważ jednostka centralna znajduje się poza przestrzenią mieszkalną (np. w garażu lub piwnicy), co zmniejsza hałas podczas sprzątania. Brak konieczności noszenia ciężkiego odkurzacza również zwiększa wygodę użytkowania.
Obie instalacje są proste w obsłudze i konserwacji, dzięki wysokiej jakość materiałom i zaawansowanej automatyce, która informuje użytkownika o konieczności serwisu np. wymianie filtrów, stanie urządzenia czy potrzebie przeglądu. Najnowsze generacje rekuperatorów dostępnych na Polskim rynku, są wyposażone w nowoczesne systemy sterujące, które ograniczają ingerencję użytkownika do minimum.
Podobnie wygląda to z odkurzaczami centralnymi.
Połączenie rekuperacji i odkurzacza centralnego w domu przynosi znaczące korzyści zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla samego budynku. Systemy te poprawiają jakość powietrza, redukują alergeny, zapobiegają pleśni i grzybom, chronią konstrukcję budynku oraz przyczyniają się do oszczędności energetycznych i komfortu akustycznego. Inwestycja w te instalacje znacząco podnosi jakość życia i nasz dobrostan, przedłuża również trwałość budynku i podnosi wartość nieruchomości.
Artykuł powstał przy współpracy z aeroVent