Zgoda na pomoc dla niemieckiej linii Condor unieważniona. Zaskarżył ją Ryanair

1 tydzień temu
Zgoda Komisji Europejskiej z 2021 roku na pomoc publiczną dla linii lotniczych Condor została unieważniona. Skargę w tej sprawie wniósł Ryanair.




W wydanym w środę wyroku Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej z 2021 r., zezwalającej na pomoc państwową na restrukturyzację czarterowego przewoźnika lotniczego Condor. Skargę na KE wniósł do Sądu Ryanair.

Condor wpadł w kłopoty po bankructwie biura podróży Thomas Cook




26 lipca 2021 r. KE zatwierdziła pomoc rządu Niemiec dla Condora w wysokości 321 mln euro. Pieniądze miały umożliwić liniom dalszą działalność po bankructwie ich właściciela - biura podróży Thomas Cook.


"Ze względu na wątpliwości, jakie Komisja powinna była powziąć co do zgodności tej pomocy z prawem Unii, powinna była ona wszcząć formalne postępowanie wyjaśniające" - orzekł Sąd, stwierdzając nieważność decyzji Komisji.Reklama

Pomoc publiczna dla Condora? Ryanair złożył skargę


"Ryanair wystarczająco wykazał, iż Komisja powinna była powziąć wątpliwości uzasadniające wszczęcie takiego postępowania. Komisja powinna była zatem zastanowić się nad kwestią, czy rozpatrywana pomoc spełnia wymóg odpowiedniego podziału obciążenia" - dodał.
Wymóg ten oznacza, iż wszelka pomoc publiczna, która poprawia pozycję kapitałową beneficjenta, powinna być udzielana na warunkach, które zapewniają państwu "słuszny udział" w przyszłym wzroście wartości beneficjenta - przypomniał Sąd. Tymczasem w zaskarżonej decyzji "nic nie wskazuje na to", iż Komisja sprawdziła, czy rozpatrywany środek został przyznany na warunkach, które zapewniłyby Niemcom słuszny udział w przyszłym wzroście wartości Condora.

Wyrok w zakresie praw procesowych


W wyroku zastrzeżono jednak, iż Ryanair może zaskarżyć decyzję KE jedynie w zakresie ochrony praw procesowych. Nie może natomiast kwestionować zasadności treści decyzji, ponieważ nie wykazał, iż niemiecka pomoc mogła "istotnie naruszyć jego pozycję konkurencyjną i iż w związku z tym decyzja Komisji dotyczy go indywidualnie".
Sąd UE został utworzony w 1989 roku w celu odciążenia Trybunału Sprawiedliwości UE w niektórych sprawach.
***
Idź do oryginalnego materiału