Złagodzenie napięć handlowych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi przyniosło znaczące ożywienie na rynkach surowcowych. W wyniku zawarcia tymczasowego porozumienia, w ramach którego Chiny obniżyły cła na towary z USA z 125% do 10%, a Stany Zjednoczone zredukowały swoje taryfy z 145% do 30%, ceny wielu surowców odnotowały wzrosty. Porozumienie obowiązuje przez 90 dni i zakłada stworzenie mechanizmu umożliwiającego kontynuację rozmów między obiema stronami.
Wzrosty na rynkach surowcowych
Najbardziej zauważalny wzrost zanotowała ropa WTI, której cena podniosła się o 1,5%, osiągając poziom 61.95 USD za baryłkę. Rynki surowcowe odetchnęły z ulgą, a pozytywny trend objął również miedź, gaz ziemny, soję oraz rudę żelaza. Choć krótkoterminowe szkody w globalnym popycie już się dokonały, zmniejszenie napięć handlowych usunęło z rynku jedno z głównych źródeł ryzyka dalszego spadku cen ropy. w tej chwili za nowe „dno cenowe” uznaje się poziom około 60 USD za baryłkę.
Sytuacja ta wpłynęła również na zachowanie inwestorów. Fundusze hedgingowe zmniejszyły swoje zaangażowanie w pozycje krótkie – w tej chwili stanowią one 82% wszystkich zakładów, wobec wcześniejszych 91%. Dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrost cen surowców były pozytywne sygnały z rozmów nuklearnych pomiędzy USA a Iranem, co może w przyszłości przełożyć się na zwiększenie podaży irańskiej ropy.
Zyskuje sektor wydobywczy, traci złoto
Zwyżkujące ceny surowców przełożyły się również na wzrost wartości akcji spółek z sektora wydobywczego i energetycznego. Zyskały między innymi Glencore i Rio Tinto, a także Exxon Mobil i Chevron. Wzrosty objęły także firmy związane z technologiami bateryjnymi – akcje Fluence Energy wzrosły o 23%, a Sunrun o 16% w czasie wczorajszej sesji.
Z kolei złoto, traktowane tradycyjnie jako bezpieczna przystań w okresach niepewności, straciło na wartości. Spadek cen tego metalu był efektem zmniejszonego zapotrzebowania na aktywa defensywne oraz deeskalacji napięć między Indiami a Pakistanem. W rezultacie akcje głównych producentów złota, takich jak Newmont czy Barrick, straciły ponad 6%. Pomimo chwilowej ulgi, jaką przyniosło porozumienie handlowe, rynki pozostają ostrożne. Wysoki poziom niepewności co do przyszłego rozwoju relacji między Chinami a USA sprawia, iż sytuacja przez cały czas wymaga uważnego monitorowania.
Źródło: Krzysztof Kamiński, OANDA TMS Brokers