Złe wieści. Mamy drugie ognisko rzekomego pomoru drobiu na Podlasiu

3 godzin temu
Zdjęcie: Złe wieści. Mamy drugie ognisko rzekomego pomoru drobiu na Podlasiu


W Polsce odnotowano drugie w tym roku ognisko rzekomego pomoru drobiu, wysoce zaraźliwej choroby wirusowej atakującej ptactwo hodowlane. Ognisko stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym kury rzeźne w woj. podlaskim.

2 ognisko rzekomego pomoru drobiu

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu ogniska rzekomego pomoru drobiu nr 2 w 2024 r. Wirus zlokalizowano w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym kury rzeźne zlokalizowanym w miejscowości Owieczki, gmina Goniądz, powiat moniecki, woj. podlaskie.

1 ognisko w 2024 r. stwierdzono 30 września, również zlokalizowano w woj. podlaskim. – UWAGA – Rzekomy pomór drobiu! Wykryto ognisko w gminie Mońki

Przypomnijmy, iż wszystko zaczęło się w zeszłym roku, kiedy to na początku lipca 2023 r. w Topilcu, na Podlasiu, odnotowano ognisko rzekomego pomoru drobiu – pierwsze takie wystąpienie w ciągu ostatnich 50 lat.

Co to jest rzekomy pomór drobiu?

Rzekomy pomór drobiu (Newcastle disease, ND) jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową atakującą ptactwo hodowlane, w tym kury, indyki, kaczki oraz dzikie ptaki. Choroba może przyjąć formę ostrą, powodującą duże straty w gospodarstwach, zarówno komercyjnych, jak i przydomowych.

Objawy obejmują między innymi zaburzenia neurologiczne, zmiany w układzie oddechowym i spadek produkcji jaj. W najcięższych przypadkach dochodzi do masowych padnięć, co stwarza realne zagrożenie dla hodowców i branży drobiarskiej.

Procedury zwalczania ogniska choroby

Po stwierdzeniu ogniska ND wdrożono natychmiastowe środki zaradcze zgodnie z przepisami unijnymi (rozporządzenia 2016/429 oraz 2020/687). Obejmują one:

  1. Likwidację zakażonego stada – wszystkie ptaki w gospodarstwie zostaną humanitarnie zabite, a ich zwłoki przekazane do utylizacji w zakładzie utylizacyjnym.
  2. Dezynfekcja i oczyszczanie – teren gospodarstwa zostanie dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany w celu eliminacji wirusa.
  3. Ustanowienie stref ochronnych – nałożono ograniczenia na obszarze 3 km wokół ogniska oraz dodatkowe zabezpieczenia w promieniu 10 km. W tych strefach obowiązują szczególne środki ostrożności dotyczące przemieszczania drobiu i produktów drobiarskich.

Czy rzekomy pomór drobiu jest groźny dla ludzi?

Rzekomy pomór drobiu (inaczej zwany także jako choroba Newcastle) jest przede wszystkim zagrożeniem dla drobiu. Jednakże, w rzadkich przypadkach, osoby mające bezpośredni kontakt z zakażonymi ptakami mogą doświadczyć łagodnych objawów, takich jak zapalenie spojówek czy łagodne objawy grypopodobne. Z tego względu wszystkie procedury bezpieczeństwa mają na celu ochronę zarówno zdrowia zwierząt, jak i ludzi mających styczność z drobiem w zakażonych strefach.

Idź do oryginalnego materiału