Złote zasady giełd zcentralizowanych według CZ

2 lat temu

CZ, czyli Changpeng Zhao to założyciel i CEO największej giełdy kryptowalutowej – Binance (jego biografia została przybliżona w tym artykule). Jest niezwykle charyzmatyczną i rozpoznawalną postacią. Aktualnie jego konto na Twitterze obserwuje ponad 7,7 miliona osób. Jego wypowiedzi są szeroko komentowane i respektowane. Niejednokrotnie jego Tweety (szczególnie w ostatnim czasie) miały ogromny wpływ na cały rynek kryptowalut. To od CZ rozpoczęła się cała saga związana z FTX.

Wczoraj wieczorem (15.11) CZ opublikował 6 złotych zasad dla giełd scentralizowanych.

1. Według CZ giełda nie może narażać funduszy klientów

Giełdy nie mogą używać funduszy swoich klientów do tradingu lub pożyczania. W ostatnim czasie tę zasadę złamało FTX, a wcześniej Celsius, co doprowadziło do kolejnych spadków na rynku. Należy pamiętać o podstawowej regule:

NIE TWOJE KLUCZE NIE TWOJE KRYPTOWALUTY!

Tylko kiedy chcemy kupić bądź sprzedać swoje kryptowaluty, to nasze środki powinny znajdować się na giełdzie. o ile nie zamierzamy obracać swoimi funduszami, to powinniśmy przelać je na portfel zewnętrzny, a najlepiej, aby był to portfel sprzętowy. Koszt kilkuset złotych w zamian za bezpieczeństwo naszych środków to nic.

2. Nigdy nie używaj jako rezerw tokenów, które emituje twoja giełda

Giełda FTX użyła swojego tokena giełdowego FTT, jako zabezpieczenie swoich środków. Giełda ta mogła do woli emitować te tokeny, które nie miały pokrycia. Tym samym FTX tak jak banki centralne posiadała prawo do drukowania swojego pieniądza. Gdy giełda wpadła w kłopoty finansowe zaczęła sprzedawać i emitować nowe tokeny, co doprowadziło do gigantycznego spadku ceny FTT i wartości rezerw giełdy FTX.

Kilka dni temu Bloomberg podał, iż Binance trzyma około 40 % rezerw w emitowanych przez siebie kryptowalutach. Według powyższej agencji prasowej 23 mld $, trzymane w tokenie BUSD, to środki wyemitowane przez Binance. Taka informacja wywołała oburzenie CZ.

journalism.#BUSD is issued by Paxos, a NYDFS regulated entity, not Binance. The numbers are all wrong too.

These are users assets, in the form users choose to store with us. We don't convert for them. pic.twitter.com/YUwg0yaDLN

— CZ Binance (@cz_binance) November 11, 2022

CEO Binance wyjaśnił, iż emitentem BUSD jest niezależna od Binance firma Paxos, więc giełda nie pokrywa swoich rezerw w tokenie, który sama emituje. Po kilku godzinach artykuł Bloomberga zniknął.

3. Rezerwy giełd powinny być powszechnie dostępne

CZ zachęca wszystkie giełdy do transparentności i ukazania swoich rezerw. Sam Binance gwałtownie pokazał swoje imponujące rezerwy. Inne giełdy również prezentują swoje rezerwy, jednak pojawiły się pewne wątpliwości wobec niektórych instytucji jak crypto.com, AAX oraz BlockFi.

4. Według CEO Binance giełdy powinny trzymać duże rezerwy

Każda scentralizowana giełda kryptowalut powinna posiadać potężne rezerwy finansowe. Najlepiej, aby były to sprawdzone i silne kryptowaluty jak BTC, ETH czy stablecoin’y. Ogromne wątpliwości wzbudza giełda crypto.com, która blisko 20 % swoich rezerw trzyma w memcoin’ie Shiba Inu.

Dla kontrastu rezerwy Binance prezentują się następująco:

BTC (~475K BTC)

ETH (~4.8M ETH)

USDT (~17.6B USDT)

BUSD (~21.7B BUSD)

USDC (~601M USDC)

BNB (~58M BNB).

5. Giełdy muszą unikać nadmiernych pożyczek

Giełda nie może pożyczać funduszy na swój rozwój. Zmienność na rynku kryptowalut jest ogromna i wszelkie pożyczki, jak w przypadku FTX, mogą doprowadzić do niewypłacalności.

6. Według CZ należy wzmocnić i egzekwować procedury bezpieczeństwa

Giełdy scentralizowane muszą ściśle współpracować zarówno między sobą jak i z obowiązującym prawem. Wszystkie instytucje powinny szczegółowo przestrzegać zasad AML oraz wymagać przejścia przez użytkowników procedury KYC. Aktualnie niektóre giełdy jak KuCoin oferują na ograniczonym wolumenie handel bez KYC, jednak najprawdopodobniej zmieni się to w przyszłości.

Zasady opisane przez CZ prowadzą do uzdrowienia rynku kryptowalut i usunięcia z niego źle zarządzanych podmiotów jak FTX czy Celsius. Już teraz niektóre giełdy mają problem z przedstawieniem swoich rezerw. Pojawiają się choćby plotki, iż giełdy wymieniają się swoimi kryptowalutami, aby pokazać swoje rezerwy. Myślę, iż w najbliższym czasie możemy spowiedziewać kolejnych problemów kryptowalutowych instytucji oraz nowych regulacji ze strony władz państwowych.

Idź do oryginalnego materiału