Ceny metalu, jakim jest złoto, spadły w poniedziałek o ponad 1 proc, dotknięte wzrostem ryzyka na akcjach i realizacją zysków przez inwestorów po gwałtownym wzroście z poprzedniej sesji w związku z oczekiwaniami, iż USA Rezerwa Federalna może obniżyć stopy procentowe we wrześniu.
Złoto na rynku kasowym spadło o 1,5% do 2354,59 dolarów za uncję, po wzroście w piątek do najwyższego poziomu od 22 maja. NAS. kontrakty terminowe na złoto spadły o 1,5 proc. do 2362,70 dolarów.
Złoto zyska, o ile Fed na to pozwoli
– Wygląda na to, iż mamy do czynienia z dużą realizacją zysków, a dziś rano akcje są mocne, co w pewnym stopniu stanowi czynnik konkurencyjny w przypadku metali szlachetnych – powiedział Bob Haberkorn, starszy specjalista ds. strategii rynkowej w RJO Futures. – Uważam jednak, iż cena złota będzie wyższa, biorąc pod uwagę przewidywania, iż Fed obniży stopy procentowe. Narzędzie obserwacyjne Fed przewidziało obniżki stóp procentowych we wrześniu, a następnie kolejną obniżkę prawdopodobnie w listopadzie i grudniu, która będzie optymistyczna dla złota – dodał.
Dane z zeszłego tygodnia wskazywały, iż osłabienie rynku pracy utrzymuje USA w trudnej sytuacji. bank centralny na kursie, aby niedługo rozpocząć obniżki stóp procentowych. Rynki wyceniają w tej chwili 71 proc. szans na obniżkę stóp procentowych przez Fed we wrześniu i kolejną obniżkę w grudniu.
– jeżeli spotkamy się z kolejną negatywną niespodzianką związaną z danymi o inflacji, co obserwujemy dość regularnie w USA. to będzie to wiatr w plecy dla złota – uważa Kyle Rodda, analityk rynku finansowego w Capital.com.
W tym tygodniu inwestorzy skupią się na zeznaniach przewodniczącego Fed Jerome’a Powella przed Kongresem, komentarzach urzędników Fed oraz na amerykańskich giełdach. Dane o inflacji mają zostać opublikowane w czwartek.
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych spadła o prawie dwa punkty bazowe do 4,27 proc., co odzwierciedla fakt, iż uczestnicy rynku oczekują, iż Fed obniży koszty pożyczek w obliczu ryzyka wyrządzenia szkody rynkowi pracy.
Przed nami osłabienie gospodarki USA?
Protokoły z czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) wykazały, iż większość uczestników oceniła, iż obecna polityka jest restrykcyjna, ale otworzyła drzwi do podwyżek stóp procentowych. Decydenci przyznali, iż gospodarka się ochładza i mogą zareagować na nieoczekiwane osłabienie gospodarcze.
Tymczasem bank centralny Chin, będący największym konsumentem złota, w czerwcu drugi miesiąc z rzędu powstrzymywał się od zakupów żółtego kruszcu do swoich rezerw.
Ceny srebra spot spadły o 1,8 proc. do 30,64 dolarów za uncję, platyna spadła o 2,5 proc. do 1001,60 dolarów, a pallad o 2 proc., do 1005,98 dolarów.