Złoto chroni inwestorów przed monetarnym chaosem Fed – Grant’s Interest Rate Observer
Według jednego ze strategów rynkowych, pomimo nieudanej próby przebicia się przez złoto do nowego rekordu wszechczasów, metal szlachetny wciąż ma miejsce na wzrosty.
Złoto zabezpiecza przed chaosem Fed
James Robertson, analityk Grant’s Interest Rate Observer, powiedział, iż potencjał Rezerwy Federalnej do zakończenia najbardziej agresywnego cyklu zaostrzania polityki powoduje dużą zmienność na rynkach finansowych. Złoto zaś pozostaje atrakcyjnym zabezpieczeniem przed monetarnym chaos politycznym.
Dodał, iż kryzys bankowy spowodowany upadkiem Silicon Valley Bank i Signature Bank oraz upadkiem Credit Suisse, jednego z największych banków w Europie, pokazuje, iż presja w światowej gospodarce zaczyna się narastać, a „nity zaczynają pękać”. ”.
„Zaburzenie monetarne, które widzieliśmy, jest dalekie od zakończenia. Teraz tylko czekamy, aby zobaczyć, jak się rozprzestrzeni” – powiedział.
„Będzie to przez cały czas wspierać ceny złota”.
Ceny złota blisko swoich maksimów
Bycze spojrzenie Robertsona na złoto pojawia się w momencie, gdy metal szlachetny utrzymuje wsparcie nieco powyżej 2000 USD. Następuje to po spadku z 13-miesięcznego maksimum odnotowanego w czwartek. Przed weekendem czerwcowe kontrakty terminowe na złoto kosztowały 2019 USD za uncję, co oznacza spadek o 1,77% w ciągu dnia.
Robertson powiedział, iż złoto ma miejsce na wzrosty. Zachodni inwestorzy detaliczni dopiero zaczynają wskakiwać z powrotem na rynek złota. Pozycjonowanie spekulacyjne na złocie pozostaje poniżej maksimów z sierpnia 2022 roku a wzrostowa dynamika wzrosła w ostatnich tygodniach.
Według miesięcznych danych Światowej Rady Złota, w marcu po raz pierwszy rynek złota odnotował miesięczne napływy netto do światowych produktów giełdowych zabezpieczonych złotem. W ten sposób został zakończony cykl dziesięciu miesięcy następujących po sobie odpływów.
Akcje spółek wydobywczych warte uwagi
Robertson jest optymistą co do wzrostu cen złota w 2023 roku. Powiedział, iż jednym z obszarów w sektorze złota, w którym widzi prawdziwą wartość, są akcje. Dodał, iż akcje spółek wydobywczych złota osiągnęły znacznie gorsze wyniki niż metal szlachetny. Należy pamiętać, iż na rynku byka sektor ten tradycyjnie radzi sobie lepiej ze względu na swoją dźwignię.
Indeks NYSE Arca Gold Bugs Index wzrósł z długoterminowych minimów z 2015 roku. W porównaniu z ceną złota w sztabkach jest jednak dalej znacznie poniżej historycznej średniej. Wskaźnik ten wynosi w tej chwili około 13 punktów.
Surowiec przez cały czas osiąga lepsze wyniki niż The VanEck Gold Miners ETF (NYSE: GDX), koszyk największych światowych producentów złota. GDX wzrósł o 23% w ciągu ostatniego miesiąca, ale indeks wciąż jest o 13% niższy od 52-tygodniowego maksimum.
Robertson powiedział, iż przy dobrze wspieranych cenach złota spodziewa się, iż to tylko kwestia czasu, zanim inwestorzy generalni wrócą do sektora wydobywczego.
Robertson uważa, iż inwestorzy powinni przyjrzeć się firmom zajmującym się transmisją strumieniową i opłatami licencyjnymi.
„Royalty i streamery będą oferować nieco mniejszą dźwignię, ale są bardziej odizolowane od ryzyka produkcyjnego działającej kopalni” – powiedział.
Jeśli chodzi o wydobycie, Robertson powiedział, iż inwestorzy mogą chcieć skupić się na mniejszych producentach złota. Mają oni znacznie większy potencjał wzrostów.