Złoto konsoliduje bycze wybicie. Najgorsze już za nami?

6 miesięcy temu

W ostatnim czasie cena metalu, jakim jest złoto, wzrosła pomimo wyższych rentowności amerykańskich obligacji i silniejszego dolara amerykańskiego.

W przyszłym tygodniu prawdopodobnie powróci uwaga na słabnącą presję inflacyjną w USA. To zaś Może to wywrzeć presję na dolara, który zwykle zapewnia złoto.

Złoto ma dobrą passę

Złoto było ostatnio na dobrej drodze, wyłamując się z proporca, w którym się zwijało, zanim pozbyło się trendu spadkowego sięgającego szczytów ustanowionych w maju. Biorąc pod uwagę wzrost rentowności amerykańskich obligacji, a także silniejszego dolara amerykańskiego, ruch ten był podwójnie imponujący. choćby w piątek, gdy większość metali nieszlachetnych i szlachetnych jest słabsza w Azji, złoto przez cały czas rośnie, konsolidując się po byczym przełamaniu na początku tygodnia.

Cena złota (źródło: TradingView)

Biorąc pod uwagę dowody na ponowne pojawienie się sił dezinflacyjnych w Stanach Zjednoczonych i towarzyszące im coraz słabsze dane gospodarcze, istnieje spora szansa, iż dolar amerykański i rentowności obligacji skarbowych mogą znaleźć się pod presją w przyszłym tygodniu, jeżeli preferowana przez Fed miara inflacji, bazowy deflator PCE, odzwierciedli słabość innych miar obserwowanych na początku miesiąca. jeżeli taki scenariusz miałby się ziścić, zwykle zapewniłoby to wsparcie dla złota. Biorąc pod uwagę konstruktywną akcję cenową i to, jak narracja na temat inflacji w USA może ewoluować w nadchodzących dniach, argumenty za dodaniem długiej ekspozycji na złoto wyglądają przyzwoicie w najbliższym czasie.

Przechodząc do wykresów i odzwierciedlając zwyżkową akcję cenową w tym tygodniu, dynamika w 4-godzinnych ramach czasowych pozostaje na plusie, a MACD i RSI sygnalizują rosnącą siłę. Podczas gdy ten ostatni znajduje się na terytorium wykupienia, nie znajduje się na poziomie, który ostrzega przed bezpośrednim ryzykiem odbicia ceny. Cena nie jest też wykupiona w dłuższych ramach czasowych.

Biorąc pod uwagę, iż 2354,80 USD działało jako wsparcie i opór na początku czerwca, kiedy złoto było ostatnio w pobliżu tych poziomów, wydaje się, iż jest to przyzwoity poziom do zbudowania zwyżkowej transakcji.

Inicjowanie pozycji długich w okolicach 2360 USD w celu osiągnięcia czerwcowego maksimum na poziomie 2387,80 USD jest jedną z potencjalnych konfiguracji, pozwalającą na umieszczenie ciasnego stopu poniżej 2354,80 USD w celu ochrony. 2369,10 USD to poziom, na którym można napotkać pewien opór, biorąc pod uwagę, iż działał on jako wsparcie przez krótki czas w pierwszym tygodniu czerwca.

Banki centralne wyrażają optymizm

Tymczasem coraz bardziej złożone środowisko geopolityczne i finansowe sprawia, iż zarządzanie rezerwami złota staje się bardziej istotne niż kiedykolwiek. W 2023 r. banki centralne dodały do swoich zasobów 1037 ton złota – drugi najwyższy roczny zakup w historii – po rekordowym poziomie 1082 ton w 2022 roku.

Dodajmy, iż po tych rekordowych liczbach złoto jest przez cały czas pozytywnie postrzegane przez banki centralne jako aktywo rezerwowe. Zgodnie z ankietą dotyczącą rezerw złota banków centralnych z 2024 r., która została przeprowadzona w okresie od 19 lutego do 30 kwietnia 2024 r., 29 proc. respondentów z banków centralnych zamierza zwiększyć swoje rezerwy złota w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Planowane zakupy są głównie motywowane chęcią przywrócenia równowagi do bardziej preferowanego strategicznego poziomu zasobów złota, krajową produkcją złota oraz obawami rynków finansowych, w tym wyższym ryzykiem kryzysu i rosnącą inflacją.

Idź do oryginalnego materiału