Złoto ma obiecujący czas. Nowe szczyty czają się tuż za zakrętem?

1 miesiąc temu

Drugi kwartał 2024 r. był dla metalu szlachetnego, jakim jest złoto, niezwykle udany – żółty kruszec odnotował wiele nowych szczytów w kwietniu, maju i lipcu.

W czerwcu br. metal nieco stracił na wartości, ponieważ prognozy cięcia stóp procentowych w USA zostały odsunięte na dalszy plan, a fizyczny popyt zaczął słabnąć w odpowiedzi na wysokie ceny. Odbicie w lipcu wydaje się być spowodowane tym, iż oczekiwania rynku dotyczące cięć stóp procentowych w USA ponownie stały się bardziej optymistyczne.

Atrybucja ceny złota (źródło: WisdomTree)

Złoto czeka na dobry moment?

Należy jednak zauważyć, iż dane, na których opiera się Rezerwa Federalna przy podejmowaniu decyzji dotyczących stóp procentowych, rzadko kiedy są liniowe – dlatego też możemy mieć do czynienia z pewnymi niepewnymi ruchami w oczekiwaniach dotyczących stóp procentowych, a tym samym w złocie. Zdaniem ekspertów przedłużające się oczekiwanie na decyzje Fed do niewielkiej obniżki cofnięcia ceny metalu w III kwartale 2024 r., zanim rajd nabierze tempa, aby doprowadzić złoto do nowego szczytu.

Szacuje się, iż kontrakty terminowe na fundusze amerykańskiej Rezerwy Federalnej w pełni wyceniają obniżkę stóp procentowych w USA we wrześniu 2024 r., a konsensus rynkowy zakłada obniżki o 100 punktów bazowych w nadchodzącym roku. Z racji tego, iż Europejski Bank Centralny i kilka innych banków centralnych państw rozwiniętych rozpoczęło już cykle obniżek stóp procentowych, dolar amerykański pozostaje stabilny, co stanowi przeciwwagę dla złota w ujęciu dolarowym. W związku z tym w jenach i euro metal ten jest notowany jeszcze wyżej.

Podczas silnych wzrostów w kwietniu i maju wiele osób na rynku dyskutowało o rekordowo wysokich zakupach metalu przez banki centralne. Jednak statystyki Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują wskazują na spadek zakupów w tym okresie, prawdopodobnie z powodu wysokich cen.

Zasoby w państwowych skarbcach jeszcze wzrosną?

Ankieta przeprowadzona przez Światową Radę Złota wśród bankierów centralnych wskazuje, iż większość banków centralnych spodziewa się w tym roku wyższych poziomów zakupów złota niż w roku ubiegłym, a odsetek osób wskazujących, iż kupują w celu dywersyfikacji od dolara amerykańskiego, wzrósł w porównaniu z rokiem ubiegłym. 81% banków centralnych spodziewa się wyższych zasobów złota w 2024 r., w porównaniu z 61 proc. w 2022 r.

Jeśli chodzi o odsetek wszystkich rezerw walutowych (w tym złota), 69% ankietowanych banków centralnych stwierdziło, iż spodziewa się, iż banki centralne będą miały większy udział złota w 2024 r., w porównaniu z 45% w 2022 roku. Tylko 13% stwierdziło, iż będzie niższy, w porównaniu z 24% w 2022 roku.

Idź do oryginalnego materiału