Złoto odnotowuje odbicie w kierunku 2340 USD

3 miesięcy temu

W śdniu dzisiejszym złoto umacnia swoją pozycję – po tym, jak dzień wcześniej przetestowało najniższy poziom od trzech tygodni na poziomie 2315 dolarów.

Dolar umocnił się po tym, jak podczas ostatniej sesji osiągnął najniższy poziom od niemal dwóch miesięcy, podczas gdy rentowność referencyjnych 10-letnich obligacji skarbowych utrzymywała się w pobliżu najniższego poziomu od prawie trzech tygodni, co uczyniło kruszec bardziej atrakcyjnym dla inwestorów.

Czekając na dane rynkowe

Teraz uwaga inwestorów skupia się na danych PMI, które mogą rzucić nowe światło na temat perspektyw stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ na nieoprocentowaną cenę złota.

Dane dotyczące usług ISM w USA zostaną opublikowane o godzinie 16.00 czasu warszawskiego. – Idealnym scenariuszem dla złotych byków jest utrzymanie się usług ISM nieco poniżej poziomu 50, przy wolniejszym wzroście składnika cen płaconych – co jest zgodne ze scenariuszem „miękkiego lądowania”, do czego dąży Fed – powiedział Matt Simpson, starszy analityk w City Index.

Rynki czekają także na raport ADP o zatrudnieniu, który ma zostać opublikowany dziś o 14.15, a także dane o zatrudnieniu poza rolnictwem (NFP) w piątek, które zawierają dalsze wskazówki na temat kondycji amerykańskiej gospodarki. – Wydruk w górę na NFP może sprawić, iż oczekiwany harmonogram pierwszej obniżki stóp przesunie się na korzyść listopada, podczas gdy wynik w dół może sprawić, iż wrześniowa firma będzie preferowanym miesiącem na potencjalne działania ze strony Fed – twierdzi Tim Waterer, główny analityk rynku w KCM Trade.

Wszystko wskazuje na to, iż dziś cena złota umocni się na giełdzie azjatyckiej – dolar amerykański traci bowiem dynamikę ożywienia i poprawiają się nastroje po optymistycznych danych PMI z Chin. Wyjaśnijmy, iż chiński indeks PMI S&P Global Caixin Services wzrósł w maju do 54,0 z wartości 52,5 odnotowanej w kwietniu, przewyższając prognozę rynkową wynoszącą 52,6.

Zachęcające dane dotyczące działalności produkcyjnej i usługowej w Chinach wskazują na poprawę wyników gospodarczych w przypadku największego na świecie konsumenta złota. Ponadto nabywcy żółtego kruszcu mają duże nadzieje przed danymi ADP dotyczącymi zmian zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz indeksem PMI dla usług ISM, zwłaszcza po kilku ostatnich słabych publikacjach makroekonomicznych z USA, które ożywiły oczekiwania na wrześniową obniżkę stóp procentowych Fed.

Realny scenariusz

Dodajmy, iż rynki dają w tej chwili około 56 proc. szans na obniżkę stóp przez Rezerwę Federalną o 25 punktów bazowych we wrześniu br. Dla porównania w poniedziałek dawano na to 52 proc. szans – tak przynajmniej wynika z danych FedWatch CME Group. Jedno jest pewne – sprzedawcy złota potrzebują trwałego ruchu poniżej trzytygodniowego minimum na poziomie 2315 dolarów, aby przedłużyć trend spadkowy w kierunku poziomu 2300 dolarów. Dalej na południe można spodziewać się spadku w kierunku najniższego poziomu z 3 maja wynoszącego 2277 dolarów. Alternatywnie, jakiekolwiek odbicie ceny złota będzie wymagało akceptacji powyżej 50-dniowego wsparcia SMA zamienionego w opór, w tej chwili na poziomie 2337 USD, aby pokonać sztywną 21-dniową SMA na poziomie 2358 USD.

Idź do oryginalnego materiału