Złoto w dół. Małe szanse na obniżkę stóp osłabiają jego atrakcyjność

2 tygodni temu

Ceny złota spadły w poniedziałek w obliczu słabnących oczekiwań na wczesne obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Na chwilę obecną rynki koncentrują się na posiedzeniu Fed, które ma odbyć się w dniach 30 kwietnia – 1 maja oraz danych o zatrudnieniu poza rolnictwem, które zostaną opublikowane w najbliższy piątek. Wiele osób ma nadzieję, iż na tym posiedzeniu Rezerwa Federalna utrzyma swoją referencyjną stopę procentową na stałym poziomie od 5,25 proc. do 5,5 proc.

Złoto ma niełatwą drogę

W chwili publikacji niniejszego artykułu cena złota wynosiła 2,328 dolarów za uncję.

– Złoto stoi przed pewnymi wyzwaniami, biorąc pod uwagę prawdopodobny opóźniony harmonogram obniżek stóp procentowych. jeżeli jednak złoto utrzyma się w przedziale 2,200-2,350 USD, będzie dobrze przygotowane do wykorzystania potencjalnego pogorszenia danych makro z USA w nadchodzących kwartałach – powiedział Tim Waterer, główny analityk rynkowy w KCM Trade. – jeżeli w tym tygodniu usłyszymy jastrzębi ton od przewodniczącego Fed Jerome’a Powella, w połączeniu z kolejnymi solidnymi danymi dotyczącymi zatrudnienia, złoto może stanąć w obliczu testu niektórych kluczowych poziomów wsparcia na minusie – dodał Waterer.

Jak powszechnie wiadomo, wyższe stopy procentowe zmniejszają atrakcyjność posiadania złota nieprzynoszącego dochodu. „Sezonowy spadek popytu regionalnego jest prawdopodobny do połowy 2024 r., ale strukturalnie silniejszy trend konsumpcji za pośrednictwem kanału detalicznego i PBOC (Ludowego Banku Chin) wspiera wyższą dolną granicę ceny złota, zwiększając podstawowy scenariusz dla 3000 USD w ciągu najbliższych 12-15 miesięcy” – napisano w notatce Citi Research, dodając, iż obawy o dewaluację CNY mogą zwiększyć lokalne

Ostatnie dane gospodarcze z USA pokazały, iż presja inflacyjna w USA pozostaje silna. Dodajmy, iż w piątek główny i bazowy indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) za marzec były zgodne z oczekiwaniami, rosnąc o 0,3% m/m. Roczna inflacja zasadnicza wyniosła w marcu 2,7 proc. r/r wobec 2,5 proc. w lutym, czyli więcej niż oczekiwano 2,6 proc. Inflacja bazowa PCE wzrosła o 2,8% r/r, powyżej oczekiwań na poziomie 2,6 proc.

Wojna ma wpływ

Rynki terminowe wyceniły prawie 60 proc. szans na to, iż Fed obniży stopy procentowe na wrześniowym posiedzeniu, a więc nieco więcej niż wcześniej oczekiwano. Szacuje się, iż w środę amerykański Fed w dalszym ciągu przez cały czas nie będzie sygnalizował pilnej potrzeby cięć. Jastrzębie nastawienie w nastrojach rynkowych może zmniejszyć atrakcyjność metali nieprzynoszących dochodu i zaważyć na cenie złota.

W sobotę Hamas oświadczył, iż analizuje nową izraelską propozycję zawieszenia broni w Strefie Gazy. Nastąpiło to w momencie, gdy Egipt zintensyfikował próby osiągnięcia porozumienia między Izraelem a Hamasem w celu powstrzymania konfliktu i uniknięcia izraelskiej inwazji wojskowej na miasto Rafah w południowej Gazie. Oznacza to, iż inwestorzy będą monitorować rozwój sytuacji związanej z ryzykiem geopolitycznym na Bliskim Wschodzie. Każda eskalacja napięć może wzmocnić tradycyjne bezpieczne aktywa, takie jak złoto.

Idź do oryginalnego materiału