Złoto znów masowo kupowane przez banki centralne!

1 rok temu

Wedle szacunków firmy Goldenmark, w całym 2022 roku Polacy kupili ponad 18 ton złota. To o prawie 4 tony więcej niż w 2021 roku i niemal dwukrotnie więcej niż w roku 2020. Polska awansowała do europejskiej czołówki pod względem obrotu złotem inwestycyjnym. W dalszym ciągu daleko nam do Niemców, którzy w 2022 roku kupili 185,3 tony złotych sztabek i monet, czy Szwajcarów, których zakupy wyniosły 48,7 tony. Jednak wiele wskazuje na to, iż popyt na złoto w Polsce w 2022 roku był na tyle silny, iż wyprzedził rynek brytyjski.

Szacunkowa sprzedaż złota inwestycyjnego w Polsce w tonach

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polski-rynek-zlota-rosnie-w-sile-8465884.html

Najbardziej istotnym powodem, dla którego Polacy pokochali złoto wydaje się wojna za wschodnią granicą. W okresach niepewności ludzie zawsze kierowali swoją uwagę w stronę tego metalu.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Złoto kupione w ilości ponad 150% większej!

Dane pokazują jednak, iż nie tylko Polacy bardzo chcą posiadać złoto. Między rokiem 2021 a 2022 całkowity popyt na złoto wzrósł z 4012 ton do 4740 ton, czyli o aż 18%. W głównej mierze przyczyniły się do tego duże również spore zakupy złota dokonane przez banki centralne. W poniższej tabeli widać, iż banki centralne zwiększyły zakupy tego metalu rok do roku o ponad 150%!

Popyt na złoto rok do roku w tonach

https://goldenmark.com/pl/

Według oficjalnych danych za 2022 rok możemy powiedzieć, iż najwięcej złota skupił turecki bank centralny, bo aż 148 ton. adekwatnie Turcja została zmuszona do takich gigantycznych skupów ze względu na swoją absurdalną politykę monetarną. Więcej pisaliśmy w tekście „Turecki eksperyment ekonomiczny”. Na drugim miejscu wśród kupujących jest bank centralny Chińskiej Republiki Ludowej, który nabył oficjalnie 62,2 tony złota. Trzecie i czwarte miejsce zajmuje Egipt z 44,6 tonami i Katar z 35 tonami.

Zakupy złota przez banki centralne (w tonach)

Ibidem

W trzecim kwartale ubiegłego roku banki centralne zakupiły prawie 400 ton złota, co było dotychczasowym rekordem. Zdaniem Światowej Rady Złota, zakupy banków centralnych są większe niż oficjalnie deklaracje złożone w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Faktyczne zakupy miały przekroczyć deklarowaną liczbę i wynieść 1135 ton za cały 2022 rok.

Zakupy nieoficjalne są adekwatnie normą dla wielu krajów. Chiny przodują w tym procederze. Chiński bank centralny potrafi np. skupować złoto przez cały rok, a dopiero na początku kolejnego podać łączną kwotę transakcji. Głównym celem ukrywania dużych transakcji jest przede wszystkim chęć trzymania ceny na niższym poziomie. Gdyby bowiem inwestorzy zorientowali się, iż pojawił się nagle na rynku duży kupujący, to cena wzrosłaby, a przy takich dużych zakupach każdy dolar na uncji ma duże znaczenie.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału