Złoty Portfel – jak automatyzacja ułatwia inwestowanie w Polsce

2 miesięcy temu
Zdjęcie: złoty portfel


Finax ogłosili premierę nowego produktu – Złoty Portfel. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku, stworzone z myślą wyłącznie o lokalnych inwestorach, które eliminuje ryzyko walutowe i zapewnia całkowitą automatyzację procesu inwestycyjnego przy niskich kosztach zarządzania.

Odpowiedź na potrzeby polskich inwestorów

Złoty Portfel powstał jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie wśród polskich inwestorów, którzy cenią stabilność i patriotyzm gospodarczy. Według badań przeprowadzonych przez Finax, co piąty polski inwestor byłby gotów zaakceptować niższy o około 5% zysk, wiedząc, iż jego kapitał wspiera polską gospodarkę. Dodatkowo wielu inwestorów obawia się ryzyka związanego z inwestowaniem w obcej walucie. W odpowiedzi na te preferencje Złoty Portfel wykorzystuje wyłącznie instrumenty dostępne na GPW, eliminując ryzyko walutowe i umożliwiając inwestowanie w złotówkach.

„Oddajemy w ręce polskich inwestorów narzędzie, które może być wykorzystywane zarówno do inwestycji krótkoterminowych, jak i długoterminowego budowania kapitału w Polsce” – mówi Juraj Hrbaty, prezes Finax.

Szeroka oferta i elastyczność

Złoty Portfel jest dostępny w czterech wariantach, różniących się poziomem ryzyka i proporcjami akcji do obligacji:

  • 100% akcji,
  • 60% akcji i 40% obligacji,
  • 20% akcji i 80% obligacji,
  • 100% obligacji.

Dzięki tej elastyczności Złoty Portfel może sprostać oczekiwaniom zarówno bardziej agresywnych inwestorów, jak i tych, którzy preferują bezpieczniejsze, konserwatywne opcje. Kluczową zaletą tego produktu jest automatyzacja – algorytmy Finax analizują preferencje inwestorów i rekomendują odpowiednie warianty portfela.

Niskie koszty i korzyści dla klientów

Jednym z największych atutów Złotego Portfela są konkurencyjne opłaty za zarządzanie. Roczny koszt wynosi 1% wartości aktywów (plus VAT) dla portfeli zawierających akcje, natomiast bardziej konserwatywna opcja, złożona w 100% z obligacji, wiąże się z jeszcze niższą opłatą – 0,5% rocznie. Co więcej, Finax oferuje klientom, którzy otworzą Złoty Portfel w październiku, zniżkę w wysokości 50% na opłaty za zarządzanie – na stałe. Dla inwestorów oznacza to roczny koszt na poziomie 0,25% dla portfeli obligacyjnych i 0,6% dla pozostałych wariantów.

Kim jest polski inwestor?

Finax na podstawie analizy ponad 13 tys. klientów w Polsce stworzył profil przeciętnego inwestora. To zwykle mężczyzna w wieku około 38 lat, który inwestuje głównie długoterminowo. Średnia wartość portfela to 9,5 tys. euro, a jego skład to w 75% akcje i 25% obligacje. Gospodarczy patriotyzm oraz preferowanie inwestycji krajowych są silnymi cechami polskiego inwestora, co Złoty Portfel doskonale uwzględnia.

źródło: Finax

Robodoradca – nowoczesne narzędzie dla wszystkich

Robodoradcy, jak Finax, zdobywają popularność dzięki prostocie i automatyzacji inwestycji. Użytkownicy mogą zacząć inwestować już od 50 złotych, a cały proces – od założenia konta po inwestowanie – jest zautomatyzowany. Dzięki algorytmom Finax dopasowuje inwestycje do celów i tolerancji ryzyka klienta, co czyni go atrakcyjnym choćby dla początkujących inwestorów.

Idź do oryginalnego materiału