Złoty zyskuje po decyzji RPP. Co przyniesie tydzień?

6 godzin temu

Poniedziałkowy poranek przynosi kontynuację pozytywnych nastrojów na rynku ze względu na pewne porozumienie pomiędzy wysokiej rangi przedstawicielami USA i Chin w sprawie wysokości ceł. Zeszłotygodniowa decyzja monetarna RPP wyraźnie umocniła złotego – czego możemy oczekiwać po kursie krajowej waluty w najbliższej przyszłości?

Co dalej z polskim złotym?

Po weekendowych rozmowach przeprowadzonych w Szwajcarii, przedstawiciele USA oraz Chin wydali wspólne oświadczenie w którym obie strony zobowiązały się do zawieszenia wspólnych ceł handlowych na okres 90 dni. Zarówno Pekin jak i Waszyngton podkreśliły również chęć dążenia do „trwałych, długoterminowych i wzajemnie korzystnych” relacji gospodarczych. Reakcja inwestorów mogła być jedna – kontrakty futures na amerykańskie indeksy giełdowe wzrosły do najwyższego poziomu od marca tego roku, wymazując całość spadków wywołanych przez “Dzień Wyzwolenia” Donalda Trumpa. Dla dalszych wzrostów najważniejsze mogą być jednak wtorkowe dane o inflacji w USA za kwiecień.

Tymczasem w Polsce, prezes Glapiński jasno dał do zrozumienia, iż majowa decyzja o obniżce stóp procentowych o 0,5% dyktowana była dostosowaniem polityki monetarnej NBP do niższej inflacji. Kwietniowe dane wskazały na wzrost cen o 4,2% r/r, co było znacznym osłabieniem dynamiki w porównaniu do marca, kiedy poziom inflacji wynosił 4,9% r/r. Dodatkowo, oba odczyty okazały się niższe niż zakładała to projekcja NBP, co dodatkowo wzmocniło obóz gołębi w RPP.

W reakcji na majową obniżkę stóp procentowych RPP wyraźnie umocnił się polski złoty. EURPLN powróciło poniżej kluczowego poziomu 4,25, co daje nadzieje na przetestowanie lokalnych dołków z końcówki lutego. Czy jednak niedźwiedzie zdołają utrzymać przewagę w kolejnych miesiącach?

W dzisiejszym webinarze:

  • Jakie będą kolejne decyzje RPP?
  • Jak wypadną dane o inflacji po „Dniu Wyzwolenia”?
  • Kiedy Fed obniży stopy procentowe?
OGLĄDAJ ON-LINE

O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału