Złoża srebra na Antypodach – większe niż sądzono. Drugie największe bogactwo na kontynencie czeka na eksploatację

5 miesięcy temu

Firma Argent Minerals poinformowała, iż złoża srebra, które odkryła w Australii, czynią je drugim największym, a dotąd nieeksploatowanym źródłem tego metalu na kontynencie. Okazały się one o ponad połowę większe, niż pierwotnie sądzono.

Złoża srebra Kempfield znajdują się w stanie Nowa Południowa Walia, w pasie Lachland Fold Belt. Cenne minerały znajdują się przy tym dość płytko, bo do głębokości około 370 metrów. Samo złoże mieści się w ogólnych wymiarach 2300 długości na 400 metrów szerokości.

Jak podała Argent Minerals, mieścić ma ono łącznie 65,8 milionów uncji srebra. To optymistyczna zmiana w stosunku do 42,3 milionów, na jakie opiewały pierwotne szacunki. Prócz tego zawierać ma także 420 tys. uncji cynku, 207 tys. uncji ołowiu oraz 125 tys. uncji złota.

Region ten mieści nie tylko złoża srebra, ale także innych metali – w tym tych szlachetnych. W okolicy tej znajdują się m.in. jedne z największych na świecie głębinowych kopalni złota i miedzi, Cadia Valley. Należą one do potentata wydobywczego w dziedzinie królewskiego metalu, Newmont.

Teraz do grona zainteresowanego tym rynkowym tortem dołączyć chce Argent. Firma ta prowadziła badania w regionie dot. srebra od 2012 roku. Planowane są przy tym kolejne wiercenia – z oczywistą nadzieją, iż odkryte złoża srebra okażą się jeszcze bogatsze, niż to teraz podano.

Idź do oryginalnego materiału