Zmiana w handlu z Ukrainą. "Wracamy do rygorystycznych warunków"

8 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Po 5 czerwca przestaną obowiązywać uproszczone zasady handlu z Ukrainą (tymczasowe rozwiązania w tzw. ATM). Komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen zapewnił, iż wrócimy do poprzednich zasad porozumienia o wolnym handlu z Ukrainą.


Wrócimy do poprzednich zasad porozumienia o wolnym handlu z Ukrainą - zapewnił w piątek w Poznaniu komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen. Zapowiedział też wprowadzenie 14 maja br. "pakietu uproszczeniowego" dotyczącego Wspólnej Polityki Rolnej.
Hansen wziął udział w piątkowej konferencji prasowej podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi, zorganizowanego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pytany był m.in. o import żywności z Ukrainy po 5 czerwca, kiedy przestaną obowiązywać obecne zasady. Komisarz zaznaczył, iż KE stoi na stanowisku, iż zasady wprowadzone w tzw. ATM (Autonomous Trade Measures - tymczasowe rozwiązania mające wspomóc gospodarkę Ukrainy), nie będą obowiązywały po 5 czerwca.Reklama


Handel UE z Ukrainą. realizowane są negocjacje z Kijowem


- w tej chwili negocjujemy ze stroną ukraińską. Wrócimy do poprzednich zasad porozumienia o wolnym handlu z Ukrainą - zapewnił. Dodał przy tym, iż owe zasady są związane m.in. z wymogiem spełniania odpowiednich standardów produkcji żywności. - To jest też droga, którą Ukraina musi stopniowo przejść (chodzi o polepszenie standardów produkcji żywności), by w pewnym momencie w przyszłości dołączyć do UE - zaznaczył Hansen.
Polski minister rolnictwa Czesław Siekierski zauważył, iż po 5 czerwca automatycznie wejdą w życie rozwiązania zawarte w układzie stowarzyszeniowym Ukrainy z UE, który obowiązywał do czerwca 2022 r., kiedy wspólnota zliberalizowała owe zasady, by wzmocnić gospodarkę naszego wschodniego sąsiada.


Po 5 czerwca zmiana w handlu z Ukrainą. "Wracamy do rygorystycznych warunków


- Po 5 czerwca wchodzimy do bardzo rygorystycznych warunków, jeżeli chodzi o wielkości dopuszczające poszczególne towary na rynek europejski. W tym czasie będziemy dalej pracować nad propozycją nowych rozwiązań. Nowe rozwiązania prawdopodobnie będą znacznie, znacznie bliżej tym rozwiązaniom, które są w układzie stowarzyszeniowym, gdzie jest stosunkowo mała dostępność dla rynku europejskiego - ocenił minister.
W czasie konferencji Hansen wskazał, iż większość ministrów rolnictwa państw członkowskich oczekuje, by przyszły budżet wspierający obszary wiejskie był mocny i oparty na dwóch filarach Wspólnej Polityki Rolnej, czyli dopłatach bezpośrednich oraz rozwoju obszarów wiejskich.
- Ostatecznie to państwa członkowskie zdecydują ile pieniędzy będzie (na rolnictwo-red.) w nowym budżecie. Mam nadzieję, iż będzie to co najmniej tyle ile w obecnym. Liczę na trochę większą kwotę, ale to oczywiście musimy wypracować i przedyskutować w najbliższych miesiącach - powiedział.


UE poszukuje nowych rynków zbytu dla żywności


Dodał, iż w związku z nakładanymi przez USA cłami na import towarów, UE poszukuje nowych rynków zbytu dla europejskiej żywności.


- Wiemy, iż to, co próbują robić USA nie jest dobre dla naszego sektora produkcji żywności. Dlatego ważne jest zwrócenie się ku innym rynkom - zaznaczył. W tym kontekście wskazał na Japonię, do której w czerwcu ma udać się delegacja europejskich producentów, w tym także z Polski.
W swoim wcześniejszym wystąpieniu podczas kongresu Hansen podkreślił m.in., iż tereny wiejskie zajmują 75 proc. terytorium państw wspólnoty, a żyje na nich 25 proc. europejskiej populacji. Wskazał na różnice pomiędzy różnymi obszarami rolniczymi występujące nie tylko w poszczególnych państwach członkowskich, ale też na poziomie wewnątrzkrajowym. - Dlatego też ważne jest, aby nasza wizja polityczna uwzględniała także podejście terytorialne - powiedział.
Polityk zwrócił też uwagę na wyzwania demograficzne stojące przed współczesnym rolnictwem. Poinformował, iż w tej chwili średni wiek rolnika w UE przekracza 57 lat, a jedynie 12 proc. producentów żywności to osoby poniżej 40 roku życia.
- Dlatego też ważne jest, byśmy zachęcali młode osoby do zostania rolnikami - ocenił. Wskazał przy tym, iż w przypadku Polski czy Austrii sytuacja nie jest tak zła, dlatego rozwiązania z tych państw mają niejako zainspirować inne państwa Unii Europejskiej. W tym kontekście wspomniał m.in. o problemach stojących przed młodymi rolnikami np. w dostępie do ziemi, czy szansach na pozyskanie kapitału.
Komisarz wspomniał także o zagrożeniach dla rolnictwa niesionych przez zmiany klimatyczne i towarzyszące im zjawiska takie jak susza czy powodzie. - Nasza polityka przez cały czas będzie wspierała poszczególne sektory, by promować produkcję bezpiecznej żywności, chronić obszary wiejskie i tradycje zapewniając jednocześnie, by nasza kultura szanowała ograniczenia środowiskowe naszej planety. Co więcej, uznajemy także zróżnicowanie różnych europejskich systemów rolniczych - zapewnił.


Komisarz Hansen: Propozycje zmniejszenia obowiązków administracyjnych w rolnictwie


- Chcemy, aby nasz system produkcji żywności był nie tylko konkurencyjny i zrównoważony pod względem środowiskowym, ale także uczciwy i inkluzywny oraz zapewniał równe szanse dla wszystkich. I kolejna wieloletnia perspektywa podkreśla elastyczność (...) i skupienie na priorytetach strategicznych. Chcemy, aby fundusze wędrowały tam, gdzie pojawią się wymierne korzyści i efekty w perspektywie po roku 2027 - powiedział.
Hansen mówił także o propozycjach KE dotyczących m.in. zmniejszenia obciążeń administracyjnych w rolnictwie. - Nasi rolnicy muszą skupiać się na produkcji rolnej, spędzać więcej czasu w polu, czy wśród swoich zwierząt, a nie siedzieć przed komputerami wypełniając formularze. Dlatego też 14 maja wprowadzamy kolejny "pakiet uproszczeniowy", który skupia się na Wspólnej Polityce Rolnej - zapowiedział.
Komisarz poinformował, iż propozycje te będą dotyczyć m.in. ochrony torfowisk i mokradeł. Dodał, iż drugi pakiet deregulacyjny ma zostać wprowadzony do końca tego roku.
W trwającym do soboty kongresie w Poznaniu biorą udział ministrowie rolnictwa z 15 państw UE, m.in. z Polski, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
***
Idź do oryginalnego materiału