Zmiany na mapie Polski. Dojdzie 6 nowych miast, a jedna gmina zupełnie zmieni nazwę

11 godzin temu
Szykuje się spora aktualizacja mapy Polski. Pojawią się na niej zupełnie miasta, jedna gmina zmieni nazwy, a kilka innych będzie miało ustalone nowe granicy. A wszystko to już z początkiem przyszłego roku. Po co są wprowadzane takie modyfikacje?


Nie jest to nic nowego. Np. w 2022 r. na mapę Polski trzeba było dodać aż 10 nowych miast. Co to w ogóle daje samorządom? Uzyskanie statusu miasta, poza samym prestiżem, pozwala pozyskać kolejne źródła finansowania. Zmiana może pomóc w przyciągnięciu nie tylko nowych mieszkańców, ale i inwestorów.


Z kolei włodarze gmin mogą z innej pozycji ubiegać się o wsparcie przy remoncie infrastruktury, budowy kolejnych dróg lub obwodnic. Nowe miasta mogą też ubiegać się o nowe dotacje unijne. Nie są to więc jedynie kosmetyczne zmiany.

Nowe miasta na mapie Polski. Co się zmieni w 2026 roku?


Zgodnie z projektem rozporządzenia (numer RD214) na mapie Polski pojawi się sześć nowych miast, a granice wielu gmin i miast ulegną zmianie. Projekt, opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, przewiduje szereg poniższych modyfikacji.

Lista miejscowości, które uzyskają status miasta w 2026 r.:


Janów Podlaski (woj. lubelskie)


Stanisławów (woj. mazowieckie)


Małkinia Górna (woj. mazowieckie)


Staroźreby (woj. mazowieckie)


Branice (woj. opolskie)


Janów (woj. śląskie)



Projekt rozporządzenia przewiduje również liczne korekty granic administracyjnych. Zmiany te mają na celu uregulowanie spornych kwestii oraz dostosowanie granic do istniejącej infrastruktury i powiązań społeczno-gospodarczych.

Lista zmian dt. granic między gminami i miastami:


Gmina Piwniczna-Zdrój i Gmina Rytro (woj. małopolskie)


Gmina Zembrzyce i Gmina Stryszów (woj. małopolskie)


Gmina Niepołomice i Gmina Kłaj (woj. małopolskie)


Gmina Zakrzew i Miasto Radom (woj. mazowieckie)


Miasto Radzionków i Miasto Piekary Śląskie (woj. śląskie)



Oprócz powyższych, rozporządzenie ustali również nowe granice dla dziewięciu miast. Poza sześcioma miastami, które dopiero uzyskają ten status, zmiany obejmą również:

Strzelce Krajeńskie (woj. lubuskie)


Zbąszynek (woj. lubuskie)


Przytyk (woj. mazowieckie)



Jedna z gmin w województwie warmińsko-mazurskim zupełnie zmieni swoją nazwę, co ma na celu lepsze odzwierciedlenie historycznej przeszłości, ale też zapewnić "świeży start": gmina Nowe Miasto Lubawskie będzie się niedługo nazywać Bratian od nazwy miejscowości, w którym są ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego.

Projekt rozporządzenia (można go zobaczyć tutaj) ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale 2025 roku. Za jego opracowanie odpowiedzialny jest Sekretarz Stanu w MSWiA, Tomasz Szymański. Wszystkie wymienione zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r.

Idź do oryginalnego materiału