Przypominamy, jakie są m.in. uproszczenia i zmiany w płatnościach bezpośrednich oraz obszarowych, które obowiązują w kampanii 2024 r. Podajemy je za MRiRW, celem ułatwienia podejmowania decyzji odnośnie do prowadzenia poszczególnych praktyk w br.
Jakie są najważniejsze zmiany w płatnościach obszarowych, ale też wielu innych, ogłoszone na rok 2024?
Zmiany dotyczące warunkowości
Informujemy, iż doszło do derogacji od normy GAEC 8, umożliwiającej rolnikom spełnienie tej normy poprzez przeznaczenie minimalnego udziału co najmniej 4% gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne. Dotyczy to także gruntów ugorowanych lub upraw wiążących azot lub międzyplonów. Przy czym międzyplony i uprawy wiążące azot muszą być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin. Współczynnik ważenia w odniesieniu do międzyplonów wynosi 1.
Podkreślić też należy, iż trwa dyskusja w KE w sprawie odejścia od ugorowania 4% gruntów w gospodarstwach mniejszych niż 10-hektarowe.
Poza tym uzupełniona została definicja nawozów w ramach normy GAEC 4. Ściślej mówiąc, o każdą inną substancję zawierającą związek lub związki azotu rolniczo wykorzystywaną do zwiększenia wzrostu roślinności. Czyli uwzględnia się m.in. produkty pofermentacyjne, pozostałości z gospodarstw rybackich, odchody zwierzęce oraz osady ściekowe.
Rezygnuje się także w przypadku norm GAEC 7 i GAEC 8 z obowiązku składania oświadczenia na rzecz prowadzenia rejestrów zabiegów agrotechnicznych. W tym zakresie dopuszczalne są także inne dokumenty zawierające m.in. numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, informacje o zabiegu.
Jakie są zmiany w płatnościach dla młodych rolników?
MRiRW podaje, iż nie wymaga posiadania przez rolnika ubiegającego się o płatności dokumentu potwierdzającego, iż podlegał ubezpieczeniu w KRUS.
Ograniczony jest wymóg składania oświadczenia w celu ustalenia daty rozpoczęcia działalności rolniczej — tylko w przypadku nieposiadania przez małżonka rolnika numeru PESEL.
Zmiana w zakresie płatności dotyczących produkcji zwierzęcej
W 2024 r. ograniczono zakres informacji koniecznych do weryfikacji zgłoszenia dokonanego w systemie IRZ. Te dotyczyły kwalifikacji zwierzęcia do płatności do danych wynikających z przepisów unijnych.
Główne zmiany w płatnościach dotyczące ekoschematów obszarowych
Z oczekiwanymi zmianami mamy do czynienia w ekoschemacie „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi”. Mianowicie W tym ekoschemacie zamiast zdjęcia geotagowanego ma wystarczyć oświadczenia o wykonaniu praktyki wymieszania obornika w terminie. To znaczy w ciągu 12 godzin od jego aplikacji. Rezygnuje się także z obowiązku prowadzenia rejestru.
Uproszczenia dotyczą także dokumentowania praktyki „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie dotyczącym wapnowania”. W tym wypadku rezygnuje się z obowiązku składania oświadczenia, iż rolnik nie otrzymał decyzji NFOŚiGW w sprawie przyznania dofinansowania na zakup nawozu wapniowego.
Zmiany dotyczą także międzyplonów ozimych lub wsiewek śródplonowych. Jedną z nich jest możliwość stosowania jako międzyplonu form jarych lub ozimych roślin tworzących mieszankę międzyplonu ozimego. Natomiast w przypadku wsiewki śródplonowej znika obowiązek składania oświadczenia o dacie zbioru uprawy w plonie głównym. Zamiast tego wystarczy prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych.
Zmiany płatności dotyczą również ekoschematu „Integrowana Produkcja Roślin”. Teraz płatności są przyznawane również, o ile małżonek rolnika prowadzi uprawy roślin zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin.
Zmiany w płatnościach ekoschematu Dobrostan zwierząt
Te dotyczą płatność dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości (QMP i QAFP) z tytułu obowiązujących w tych systemach ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Przy czym rolnik ma obowiązek odbycia jednorazowego, bezpłatnego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków u zwierząt. Rolnik będzie miał możliwość odbyć szkolenie w terminie do 14 marca roku następującego po roku, w którym złożył wniosek. Może wybrać jedną z form — online bądź fizyczną obecność w oddziale ODR, który jest odpowiedzialny za realizację tych szkoleń.
W przypadku realizacji wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym dopuszczone zostanie utrzymywanie ogierów w pomieszczeniach/budynkach.
Główne zmiany w zakresie interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych
W ramach Interwencji Bioróżnorodność na gruntach ornych maleje liczba wymaganych gatunków:
- w mieszance pasa kwietnego (z 10 do 8 gatunków),
- ogródku bioróżnorodności (z 20 do 15 gatunków).
Natomiast zwiększa się maksymalną szerokości pasa kwietnego (z 9 m do 20 m). Poza tym zrezygnowano z wymogu 50% udziału gruntów ornych w powierzchni wszystkich użytków rolnych w gospodarstwie.
Zmniejsza sie wymagane min. obsady zwierząt w interwencjach przyrodniczych z 0,5 do 0,3 DJP/ha.
Zmiany w płatnościach ONW
Od 2024 r., zwiększone zostały stawki płatności na obszarach ONW typ górski i podgórski dla rolników posiadających zwierzęta trawożerne.
- na obszarach strefy II ONW typ specyficzny tzw. podgórskiej ze zwierzętami, ze stawki 550 zł/ha do 676 zł/ha,
- na obszarach ONW typ górski, z 750 zł/ha do 829 zł/ha.
Ponadto zmniejszony został wymóg minimalnej obsady zwierząt trawożernych uprawniającej do ubiegania się o te płatności z 0,5 DJP do 0,3 DJP.
Źródło: MRiRW