Zmieniłeś układ mieszkania? Możesz mieć poważny problem

9 miesięcy temu

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż choćby na budowę zwykłych ścian działowych, która powoduje zmianę powierzchni pomieszczeń, konieczne jest posiadanie stosownego zezwolenia.

Podczas remontu jednego z mieszkań w bloku nadzór budowlany dopatrzył się, iż w lokalu zostały usunięte ściany działowe oraz warstwy posadzki. W efekcie tego dalsze prace musiały zostać wstrzymane, a właścicielka mieszkania została zobowiązana do przedłożenia odpowiedniej dokumentacji. Ostatecznie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o zaniechaniu dalszych prac i choć organ odwoławczy uchylił tę decyzję, PINB, powołując się na obowiązujące przepisy nakazał rozbiórkę wykonanych prac, włączając w to wylewkę i dwie ścianki wydzielające łazienkę.

Niełatwa potyczka

Ta decyzja również została zaskarżona przez właścicielkę mieszkania. W pierwszej instancji udało jej się zwyciężyć jedynie w kwestii wylewki i dwóch ścianek. Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, iż prace budowlane, które zostały wykonane – tj. 4-centymetrowa wylewka betonowa z okładziną podłogową oraz postawienie dwóch ścian działowych wydzielających łazienkę – nie stanowiły przebudowy. Według WSA, takie działania są powszechnie stosowane przy remontach mieszkań i nie wymagają specjalnego zezwolenia.

To jednak nie koniec tej historii, bo decyzja sądu została zaskarżona przez wspólnotę mieszkaniową. Naczelny Sąd Administracyjny zaznaczył, iż w przypadku prowadzenia prac budowlanych pomimo ich wstrzymania, organ może zarządzić ich rozbiórkę lub przywrócenie poprzedniego stanu. Zakaz prowadzenia prac nie obejmuje tych, które nie wymagają zgłoszenia, a działania, o które toczyła się sprawa, nie były objęte zakazem. Ponadto NSA nie zgodził się z argumentem, iż prace dotyczące układu lub istnienia ścian działowych w lokalu mieszkalnym nie podlegają legalnej definicji przebudowy.

Przebudowa to przebudowa

Zdaniem sądu zmiana lokalizacji ścian działowych, czyli ich usunięcie i ponowne postawienie w innym miejscu, stanowi przebudowę, choćby jeżeli nie dotyczy to ścian nośnych. A zatem budowa ścian działowych w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym stanowi przebudowę, jeżeli prowadzi to do zmiany powierzchni pomieszczeń w tym lokalu. Jest to zmiana w parametrach użytkowych zgodnie z art. 3 pkt 7a prawa budowlanego.

Idź do oryginalnego materiału