Zmienność wraca na rynki w przededniu spotkania w Jackson Hole

4 tygodni temu

Amerykańskie indeksy odrobiły już spadkowy początek miesiąca za sprawą lepszych niż oczekiwano danych makroekonomicznych. Od dzisiaj rozpoczyna się pełna napięcia druga część tygodnia, której kulminacją będzie wystąpienie szefa amerykańskiego Fedu Jerome’a Powella w piątek w Jackson Hole. Jednym z bardziej prawdopodobnych scenariuszy jest zapowiedzenie konkretnej daty rozpoczęcia cyklu obniżek.

Dzisiaj o 10:00 zaczną napływać dane z polskiej gospodarki. Następnie o 16:30 spodziewać się można informacji o stanie zapasów ropy w USA. Pod koniec dnia o 20:00 udostępniony zostanie protokół z posiedzenia FOMC. Inwestorzy będą mogli lepiej zapoznać się z nastawieniem członków komitetu przed końcówką tygodnia.

Złoto na historycznych szczytach

Krzywa rentowności amerykańskich obligacji spadła od początku tygodnia o 6 pb, co przełożyło się na zwiększenie oczekiwanych obniżek stóp. Rynek znowu wycenia cztery cięcia w tym roku, co przekłada się na walutę. Indeks dolara stracił w tym miesiącu 2,5%. Równocześnie w relacji do franka szwajcarskiego osłabił się o prawie 4%, a do jena japońskiego o ponad 7%.

Częściowo osłabienie waluty widoczne jest również w notowaniach złota, które od początku miesiąca urosło o 5% i znajduje się na historycznych szczytach. Popyt na najcenniejszy kruszec wynika również z poszukiwania bezpiecznej przystani przez inwestorów czy banki centralne. Widoczne jest również duże zainteresowanie dzięki funduszy ETF, które posiadają fizycznie metal. Rekordowo niskie premium nad ceną rynkową świadczy natomiast o spadku zainteresowania ze strony chińskich inwestorów, którzy wcześniej byli w gorączce złota.

Ropa w ciągu miesiąca staniała o 6%, co wskazuje na potencjalnie gorszą sytuację gospodarczą. Jedną z możliwości jest malejący popyt ze strony Chin, gdzie stan ekonomii może być gorszy niż jest to raportowane.

Zawieszenie broni na Bliskim Wschodzie?

Na Bliskim Wschodzie realizowane są rozmowy o potencjalnym zawieszeniu broni. Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, iż premier Izraela Benjamin Netanjahu zaakceptował „propozycję pomostową” przedstawioną przez Waszyngton w celu rozwiązania sporów blokujących porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i wezwał Hamas do podjęcia tych samych kroków.

Złoty może być dzisiaj bardziej zmienny po publikacji krajowych danych i wczorajszym osłabieniu się. W środę o 9:00 euro kosztuje 4,2831 złotego, dolar 3,8521 złotego, frank 4,5085 złotego, zaś funt 5,0164 złotego. W dalszej części dnia protokół z posiedzenia FOMC i dane o zapasach ropy mogą wpływać na zachowanie dolara amerykańskiego, co w konsekwencji przełoży się na złotego.

Źródło: Maksymilian Kuch DI, XTB

Idź do oryginalnego materiału