Mieszkaniec amerykańskiego stanu Kentucky znalazł na polu kukurydzy skarb, który zapewni mu i jego rodzinie dostatnie życie przez długi czas.
Szczęśliwiec, którego nazwisko pozostaje nieznane, wykopał ponad 700 złotych monet na początku 2023 roku. Jego odkrycie zawiera setki złotych monet dolarowych z lat 1854-1862, kolekcję najbardziej znanych podwójnych orłów z 1863 r., a także niewielką liczbę srebrnych monet. Co więcej, kolekcja zawiera też niezwykle rzadkie monety z mennicy Dahlonega.
Niezwykłe odkrycie
W udostępnionym 9 czerwca br. krótkim klipie wideo można usłyszeć mężczyznę, który dzieli się z widzami swoim znaleziskiem:
– To monetowa wirtualna kapsuła czasu z okresu czasów wojny secesyjnej – skomentował Jeff Garrett, znawca monet, który zajmuje się skarbem. – Chociaż zawsze jestem bardzo podekscytowany, gdy ktoś dzwoni do mnie z prośbą o poradę w sprawie odkrycia rzadkich monet, możliwość obsługi Great Kentucky Hoard (taką nazwę nadano odnalezionym monetom – przyp. red.) jest jednym z najważniejszych wydarzeń w mojej karierze. Znaczenie tego odkrycia jest nie do przecenienia – dodał.
Skarb, jakiego dawno nie było
Znalezione w Kentucky monety są znajdują się w tej chwili w ofercie firmy GovMint, jednego z największych sprzedawców rzadkich monet w Stanych Zjednoczonych. Nie wiadomo jeszcze, ile zysku przyniosą. Andrew Salzberg, wiceprezes wykonawczy Certified Collectibles Group, której częścią jest Numismatic Guaranty Company, twierdzi jednak, iż ich łączna wartość z pewnością przekracza 2 miliony dolarów. – Monety, odkryte w ziemi i wyjątkowo dobrze zachowane, mają zadziwiający połysk i niezwykłą, rzadko przez nas spotykaną świeżość – przyznał.
W czasie trwania amerykańskiej wojny secesyjnej stan Kentucky odegrał istotną rolę, ponieważ graniczył ze stanami Unii i Konfederacji. Kiedy w 1861 r. rozpoczęły się walki między Północą a Południem, gubernator Beriah Magoffin zapewnił Kentucky neutralność tworząc w tym celu specjalną deklarację. Prawdopodobnie to właśnie w tym okresie powstały monety, o których świat usłyszał 150 lat później.