Znamy zdobywcę Grand Prix – Nagrody Banku Millennium na 22. MDAG, która otwiera drogę do Oscara

6 godzin temu

Rozdano nagrody 22. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, którego Bank Millennium jest mecenasem festiwalu już od 20 lat. W tym roku, po raz pierwszy w historii, nagroda główna wydarzenia – Grand Prix – Nagroda Banku Millennium otwiera zwycięzcy drogę do Oscara® w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Jej zdobywcą i wielkim wygranym 22. MDAG został „Yintah”.

– 22. edycja MDAG jest wyjątkowa. Po pierwsze świętujemy w tym roku 20-lecie naszej wyjątkowej, nieprzerwanej współpracy z festiwalem. To prawdopodobnie najdłuższe partnerstwo instytucji kultury i biznesu w Polsce, a może i w Europie. Jesteśmy z tego ogromnie dumni. Dla banku szalenie istotne są otwartość na świat, prawda, poszanowanie różnorodności i otwarcie dla wszystkich grup społeczności. Tymi wartościami kieruje się również festiwal. Wspólnie patrzymy na świat i to dla nas niezwykły przywilej towarzyszyć mu przez te lata. Po drugie, dzięki wpisaniu festiwalu na listę instytucji kwalifikujących do Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, Grand Prix – Nagroda Banku Millennium otwiera wygranemu filmowi drogę do najważniejszej nagrody w świecie filmu – mówiła Agata Chrzanowska, prezeska Millennium Banku Hipotecznego podczas wręczania nagrody głównej.

W Konkursie Głównym 22. Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium walczyło 12 wyjątkowych filmów. Zwycięzcę wyłoniło jury w składzie: Remi Grellety, Salma Abdalla, Simon Lereng Wilmont. W uzasadnieniu czytamy: „YINTAH” w reżyserii Jennifer Wickham, Brendy Michell, Michaela Toledano to film realizowany przez ponad dekadę, dokumentujący wielowiekową – ale wciąż toczoną – walkę o ochronę ziemi przodków. Rdzenni mieszkańcy są konfrontowani z korpokracją, której prywatne interesy – wspierane przez państwo – niszczą środowisko, które chronili od pokoleń. W sercu tego antykolonialnego oporu znajdują się dwie kobiety – dwie przywódczynie, które stanęły do walki. Wyrazisty montaż scen przedstawiających ich pokojowe protesty, w połączeniu z uderzającymi zdjęciami nietkniętej dziczy, której bronią, sprawia, iż YINTAH staje się boleśnie pięknym doświadczeniem wizualnym. Film wzywa nas do stawienia oporu, zanim będzie za późno.

Millennium Docs Against Gravity jest dziś drugim co do wielkości festiwalem filmów dokumentalnych w Europie, ważnym punktem światowych premier. Jego imponujący rozwój został dostrzeżony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, która w 2024 roku umieściła MDAG na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara® w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Dzięki temu zwycięzca Grand Prix – Nagrody Banku Millennium od tej edycji ma otwartą drogę do Oscara®, czyli nie będzie musiał spełnić niektórych warunków wyścigu po najważniejszą nagrodę filmową na świecie. Zgodnie z regułami ustalonymi przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej o nagrodę mogą starać się wyłącznie filmy, które miały swoją nieprzerwaną 7-dniową dystrybucję w USA (spełniającą szereg dodatkowych warunków), tytuły nominowane przez dany kraj jako ich kandydat w kategorii Najlepszy film międzynarodowy albo właśnie te dzieła, które zwyciężyły na jednym z festiwali z listy kwalifikującej.

Znajduje się na niej od ubiegłego roku także Millennium Docs Against Gravity co sprawia, iż prestiż i znaczenie głównej nagrody festiwalu – Grand Prix – Nagrody Banku Millennium niezwykle wzrosło.

22. MDAG trwa od 9 do 18 maja 2025 roku w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi oraz od 20 maja do 2 czerwca online na www.mdag.pl. Więcej o festiwalu na stronie www.mdag.pl.

Historia Banku Millennium jest nierozerwalnie związana z kulturą. Od początku swojej działalności biznesowej czyli od blisko 40 lat bank angażuje się w udostępnianie i upowszechnianie kultury w Polsce. Wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: film, muzykę, teatr, fotografię i malarstwo, rzeźbę, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, jest z założenia partnerem długofalowym. Wsparcie na tym polu pozostaje dla banku bardzo istotne.

Źródło: Bank Millennium

Idź do oryginalnego materiału