Zniżki dla emerytów dzięki darmowej aplikacji. ZUS potwierdza

6 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Wielkie rabaty i zniżki dla emerytów, a pomóc w ich zdobyciu może... aplikacja na telefon. Nie będzie konieczne noszenie ze sobą portfela z dokumentami, aby otrzymać ulgi dla seniorów. Konieczne jest jednak posiadanie mObywatela i dodania do konta mLegitymacji emeryta-rencisty. "Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS" - czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie dokładnie zniżki przysługują seniorom w 2025 r.?


Emerytura w Polsce nie należy do grupy wysokich świadczeń emerytalnych na tle Unii Europejskiej. Seniorzy mogą jednak oszczędzić nieco pieniędzy dzięki przysługującym im rabatom i zniżkom. Niewielu emerytów i rencistów ma świadomość tego, iż do tych oszczędności wystarczy aplikacja na telefonie.


Zniżki dla emerytów, warto mieć aplikację z mLegitymacją


Emeryci powinni zainteresować się możliwością zdobywania należnych zniżek i rabatów dzięki używaniu aplikacji mObywatel. Telefon komórkowy z darmową aplikacją i dodanym dokumentem sprawi, iż z domowego budżetu zniknie mniej pieniędzy.


Od stycznia 2023 emeryci i renciści mogą korzystać z elektronicznej wersji legitymacji. Wystawiana jest ona automatycznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) informuje, iż seniorzy nie muszą składać żadnego wniosku, ani pojawiać się w swoim oddziale ZUS. mLegitymacja zawiera m.in. zdjęcie emeryta lub rencisty, imiona i nazwisko, a także hologram z godłem, flagę Rzeczpospolitej Polskiej, numer PESEL, logo ZUS, czy nazwę organu wydającego mLegitymację. Reklama
Na elektronicznym dokumencie widoczna jest również adnotacja dotycząca statusu dokumentu (ważna/nieważna), a także rodzaj świadczenia, numer mLegitymacji oraz data ważności dokumentu. Seniorzy w kilku kliknięciach w aplikacji mObywatel mogą korzystać z dostępu do zniżek oraz rabatów przeznaczonych dla emerytów. Noszenie ze sobą portfela z dokumentami nie jest już konieczne.


Seniorom opłaca się korzystanie z mLegitymacji w mObywatelu


Aplikacja mObywatel jest darmowa. Ściągnięcie jej na telefon pozwala na posiadanie mLegitymacji uprawniającej do zniżek w telefonie w formie cyfrowej. ZUS podkreśla, iż każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać dokument do aplikacji.


W pakiecie informacji na temat korzyści płynących z mLegitymacji dodanej do mObywatela czytamy, iż dokument "łatwo i szybko" potwierdzi się prawo do świadczeń zdrowotnych, ulg i zniżek, na przykład na bilety komunikacji miejskiej. Kolejną zaletą jest możliwość uzyskania zniżek w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury oraz będzie można otrzymać zwolnienie z części opłat za rehabilitację. Co więcej, mLegitymacja w darmowej aplikacji mObywatel pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z abonamentu RTV. Warto podkreślić, iż dokument dodany do aplikacji działa również w trybie offline, więc nie jest konieczne, aby senior chcący korzystać ze zniżek, miał nieustanny dostęp do internetu. ZUS dodaje, iż "legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja. Można ją okazać w każdej sytuacji, w której można okazać tradycyjny dokument".


Zniżki dla seniorów, okazanie dokumentu jest niezbędne do tego, by płacić mniej


W niedawnym komunikacie ZUS poinformował, iż średnia wysokość wypłacanej emerytury i renty wynosi zaledwie 3707,21 zł (dane za trzy kwartały 2024 r.). Nie dziwi zatem fakt, iż polscy seniorzy szukają promocji i szansy na oszczędności. Korzystanie z przysługujących seniorom zniżek jest jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków.
Jakie zniżki i rabaty przysługują seniorom? Poza wspomnianymi powyżej m.in. zwolnieniem z abonamentu RTV, czy tańszych biletów do kin i teatru po okazaniu dokumentu w aplikacji mObywatel, emeryci mogą liczyć także na tańszą lub całkowicie darmową komunikację miejską. Pieniędzy za przejazdy autobusami czy tramwajami nie pobiera od seniorów Wrocław, Lublin, czy Bydgoszcz. Natomiast Warszawa wprowadziła specjalny bilet seniora dla osób, które nie ukończyły jeszcze 70 lat, ale mają więcej niż 65 lat. Koszt takiego biletu to w ramach zniżki zaledwie 50 zł w ramach opłaty rocznej.
Inne zniżki dla emerytów i rencistów - w przypadku okazania przez nich dokumentu uprawniającego do ulgi - to:
zniżki na bilety na pociągi Intercity, zniżki na bilety na pociąg Polregio, zniżki na bilety do muzeów, ulga na leki.
Warto jednak na bieżąco pytać o to, czy dany podmiot oferuje zniżkę dla emeryta lub rencisty. Poza ustawowymi zniżkami przysługującymi seniorom część aptek, lokali usługowych, czy placówek kulturalnych decyduje się na indywidualne dostosowanie się do profilu klienta i w ofercie znajdują się promocje przewidziane tylko wyłącznie dla osób starszych. Niemniej w każdym przypadku konieczne jest okazanie dokumentu uprawniającego do zniżki.
Agata Jaroszewska
Idź do oryginalnego materiału