Zrób wiosenne porządki w swoich finansach!

1 rok temu

Mamy wiosnę a już za rogiem święta wielkanocne. Wiele osób w tym okresie robi porządki. Sprząta gruntownie dom czy garaż lub przygotowuje ogródek pod nowe zasiewy. Często przeglądamy posiadane rzeczy i decydujemy co wyrzucić a co się może jeszcze przydać. To samo powinniśmy zrobić z naszymi finansami.
Ostatni rok był bardzo trudny: inflacja najwyższa od 26 lat, wojna na Ukrainie, groźba recesji, wysokie ceny paliw i energii. Tym bardziej warto zrobić przegląd finansowy naszego budżetu domowego. Niezależnie od tego, co przyniesie 2023 rok, jest kilka prostych kroków, które możemy podjąć już teraz, aby przygotować swoje finanse na dalszą niepewność gospodarczą.

1. Zarabiaj więcej na swoich oszczędnościach

Trzymanie gotówki na typowym rachunku bankowym w tej chwili jest tylko nieznacznie lepsze niż wpychanie jej pod materac. Próżno szukać lokat czy kont oszczędnościowych pokrywających nam kilkunastoprocentową inflację. Mimo wszystko warto ulokować swoje środki na lokatach czy kontach w bankach dających najlepsze oferty. Polecam odwiedzić Ranking Produktów Finansowych gdzie podałem najlepsze oferty SPRAWDŹ TUTAJ między innymi lokaty w Inbanku i Velobanku (dawniej Getin Bank) gdzie możemy wyciągnąć nawet 8,5%.
Dzięki takiemu zabiegowi nasze oszczędności zarobią netto 6,8% (8,5% – podatek belki 19%) czyli realnie stracimy trochę mniej niż byśmy trzymali pieniądze na nisko oprocentowanych rachunkach. Polecam sprawdzić jak są oprocentowane Wasze środki i zachęcam do przyjrzenia się lokatom czy kontom oszczędnościowym, które wskazałem.
Kolejnym rozwiązaniem na zabezpieczenie naszych środków są obligacje skarbowe, które proponują konkurencyjne oprocentowanie do tych oferowanych przez banki. Co to są obligacje skarbowe, jakie są rodzaje i jak je kupić odsyłam do wpisu Co to są Obligacje Skarbowe?
Aktualna oferta wygląda następująco:

Źródło: www.obligacjeskarbowe.pl

w tej chwili roczne obligacje skarbowe dają 6,75% w skali roku a np. 4-letnie obligacje inflacyjne w pierwszy roku dadzą zarobić 7%, później inflacja +1% .
Oprocentowanie poszczególnych lokat może się zmieniać dlatego zachęcam do sprawdzenia aktualnej oferty obligacji na stronie oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów –> sprawdź tutaj

2. Sprawdź swój bank

Przyjrzyj się swojemu bankowi czy przypadkiem nie nalicza Ci opłat. Zobacz czy nie masz włączonych jakiś dodatkowych funkcji, których tak naprawdę nie potrzebujesz, np. płatne sms-y informujące o transakcji/przelewie. jeżeli tego nie potrzebujesz wyłącz je, w trakcie roku możesz zaoszczędzić choćby kilkadziesiąt złotych.
Banki często oferują darmowe karty debetowe pod warunkiem wykonania jakiś aktywności, np. 5 transakcji kartą lub Blikiem w miesiącu. Pilnuj tego lub znajdź bank, który wymaga łatwiejszych do wykonania aktywności. Z doświadczenia wiem, iż bardzo ciężko znaleźć bank, który nie wymaga żadnych aktywności, więc pozostaje pilnowanie się .

3. Karta kredytowa

Nadal pozostajemy w sferze bankowości. Tym razem polecam przyjrzeć się posiadanym kartom kredytowym. Odpowiedz sobie na poniższe pytania.

Czy potrzebujesz karty kredytowej?
Może faktycznie jest Ci ona niepotrzebna bo używasz ją sporadycznie i tak naprawdę zajmuje tylko miejsce w portfelu. jeżeli masz kilka kart kredytowych to może wystarczy Ci jedna i pozostałe nie są Ci potrzebne.

Czy karta kredytowa jest płatna?

W niektórych bankach karty kredytowe wiążą się z opłatami i nie mam tu na myśli odsetki od zadłużenia a po prostu różne prowizje czy ubezpieczenia. Warto się nad tym pochylić i ograniczyć koszty. jeżeli potrzebujesz karty kredytowej rozważ zmianę banku na taki, który oferuje karty bez żadnych dodatkowych opłat. Taką kartę możesz założyć np. w Citi Banku –> tutaj możesz założyć kartę kredytową i zgarnąć 900 zł premii. Przy zakładaniu pamiętaj, żeby nie brać żadnych dodatkowych produktów.

Staraj się spłacać kartę w terminie dzięki czemu unikniesz płacenia odsetek. Sam tak robię od wielu lat. Spłacam zadłużenie z karty w terminie dzięki czemu ani razu nie zapłaciłem odsetek. Takie działanie pozwala mi na bez kosztowe korzystanie z pieniędzy banku zapewniając mi dodatkową płynność.

4. Subskrypcje i prenumeraty

Większość z nas korzysta z platform streamingowych takich jak Netflix, HBO GO, Disney+ czy Amazon Prime. Warto się zastanowić i policzyć jak często korzystasz z takich płatnych platform. A może wystarczy tylko jeden dostawca a z pozostałych możesz zrezygnować?
Dobrze jest przejrzeć swój wyciąg bankowy, np. z ostatnich 6 miesięcy w poszukiwaniu opłat za subskrypcje czy prenumeraty automatyczne pobierane z konta. Do takich należą np. dostępy do różnych portali informacyjnych czy dostęp do aplikacji Windows/Android/Apple. Często jest tak, iż w danym momencie potrzebujemy jakiś treści czy dostępów do konkretnych usług i zgadzamy się na odnawialną subskrypcje. Taka inwentaryzacja pozwoli nam na zidentyfikowanie niechcianych kosztów i dokonanie odpowiednich anulowań/rezygnacji.

5. Przegląd wydatków za media

Kolejnym krokiem do uporządkowania naszych finansów jest przyjrzenie się naszym wydatkom za media. Wielu z nas gdy już raz podpisze umowę na telefon, prąd czy Internet pozostaje z daną firmą przez wiele lat. Warto porównać swoje umowy z w tej chwili oferowanymi produktami. Może za identyczną cenę uda się uzyskać lepsze warunki, większy zakres usług. Może po prostu, za te same usługi zapłacimy zwyczajnie mniej jeżeli podpiszemy nową umowę z dotychczasowym lub nowym dostawcą. W skrajnych przypadkach możemy obniżyć swoje wydatki choćby o kilkadziesiąt procent! Znam takie przypadki gdzie ktoś przez długi czas płacił więcej za abonament komórkowy niż to co było dostępne na rynku tylko dlatego, iż nie zaktualizował umowy.
Polecam dokonać takiej analizy w zakresie:
– abonamentu za telefony komórkowe – może warto połączyć numery i wybrać ofertę rodzinną?
– abonamentu za Internet i telewizje – polecam porównać oferty u różnych dostawców i dostosowanie jej do swoich faktycznych potrzeb. jeżeli oglądasz mało telewizji to może wystarczy sam Internet lub najniższy pakiet TV? jeżeli pracujesz zdalnie tylko sporadycznie i nie jesteś zagorzałym graczem to może nie jest Ci potrzebna najwyższa prędkość?
– umowy na dostawę prądu – warto zweryfikować dotychczasową umowę czy nie zawiera jakiś nietypowych opłat i porównać ją z innymi dostawcami energii.

6. Podwyżka, premia

Ostatnim punktem jest zadbanie o stronę dochodową. Warto się udać do szefa i zapytać o podwyżkę lub dodatkową premię. Idąc do przełożonego z taką sprawą warto mieć argumenty, dlaczego pracodawca powinien się zgodzić na Twoje propozycje. Udało Ci się wykonać jakiś projekt/zadanie w terminie? Zastępowałeś/aś kogoś w zespole i pracowałeś/aś za dwóch? Nabyłeś nowe umiejętności, z których firma korzysta lub może skorzystać? jeżeli na któreś pytanie odpowiedziałeś/aś twierdząco warto ubiegać się o podwyżkę czy ekstra premię.

Mam nadzieję, iż te kilka punktów pozwoli Ci dobrze wejść w ten wiosenno-świąteczny okres i uda Ci się zrobić porządki również w swoich finansach. Dajcie znać w komentarz co byście jeszcze dodali do tej listy

Polecam moje poprzednie artykuły:
Inflacja w Polsce już pełnoletnia i jest najwyższa od 26 lat
Upadek banku Silicon Valley Bank w USA – największe bankowe bankructwo od 2008 roku
[Akcja spekulacja] strata 18,5% na spółce biotechnologicznej Pure Biologics SA
[Akcja spekulacja] 27% zysku w jeden dzień na JSW
Moja strategia giełdowa i plany na 2023 r

Artykuł zawiera linki afilacyjne.

Idź do oryginalnego materiału