Od 1 lipca 2022 roku organy Krajowej Administracji Skarbowej (w tym naczelnicy urzędów skarbowych) zyskały prawo do żądania od banków szczegółowych danych o kontach osób fizycznych. Muszą dostarczać skarbówkom takie informacje jak liczba rachunków, saldo, historia wpłat/obciążeń, dane nadawców i odbiorców przelewów, szczegóły dotyczące umów kredytowych oraz pełnomocników.
REKLAMA
Zobacz wideo Sokołowski: Co miesiąc przychodzi do Polski przelew z UE, który jest pomniejszony o kary
Jakie przelewy kontroluje urząd skarbowy? W tych przypadkach się tobą zainteresuje
Banki mają obowiązek informowania urzędów skarbowych o wszelkich podejrzanych transakcjach. Warto wiedzieć, kiedy możemy zostać wezwani do złożenia wyjaśnień. Przede wszystkim przelewy przekraczające równowartość 15 tys. euro (na dzień 14 lipca 2025 roku jest to ok. 63 tys. zł) są automatycznie zgłaszane do Głównego Inspektora Informacji Finansowej. Celem jest zapobieganie nielegalnym działaniom finansowym.
Czujność skarbówki wzbudzają również przelewy na podobne kwoty, pochodzące z różnych kont. Taki schemat nierzadko jest uznawany za próbę ukrycia nielegalnych dochodów. Oprócz tego podejrzenia mogą wzbudzić regularne wpływy na niskie sumy, zwłaszcza gdy ich regularność odbiega od typowej aktywności. Może to świadczyć np. o próbie uniknięcia opodatkowania.
Jakie przelewy kontroluje urząd skarbowy?pexels.com/SHVETS production
Jakie przelewy sprawdza skarbówka? Możesz mieć nieprzyjemności
Kolejna kwestia to przelewy o podejrzanych tytułach. Wiele osób wpisuje w tym polu coś zabawnego, bo nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji. Przykładem takich tekstów mogą być np. "za milczenie", "haracz", "łapówka". Mogą zostać automatycznie oznaczone jako potencjalnie ryzykowne i wywołać kontrolę. Ostatnią rzeczą są wpływy zza granicy, które są nietypowe albo niezgodne z dotychczasową aktywnością finansową. Często wskazują na próbę ukrycia dochodów. jeżeli chcesz uniknąć problemów, pamiętaj o kilku zasadach:
Używaj jasnych, neutralnych tytułów przelewów, np. "zwrot", "wspólny zakup".
Nie nadużywaj słowa "pożyczka" ani "darowizna".
Nie przyjmuj regularnych wpłat z opisem usług, jeżeli nie prowadzisz firmy.
Unikaj przelewania dużych sum bez wyraźnego powodu.
Nie kombinuj. jeżeli to opłata za wynajem mieszkania, wpisz po prostu "czynsz". Dzięki temu unikasz nieporozumień, a twoje przelewy wyglądają "czysto" w razie kontroli.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.