Meta zmniejsz liczbę pracowników o 13%. „Pomyliłem się” przyznaje Zuckerberg
Firma macierzysta Facebooka Meta rozpocznie zwalnianie 11 000 z 87 000 pracowników w środę rano, poinformowała we wtorek firma. Dyrektor generalny Meta, Mark Zuckerberg, wydał oświadczenie wyjaśniające, dlaczego firma dokonuje cięcia i co poszło nie tak w rozwoju giganta technologii i mediów społecznościowych.
„Nasze prognozy dotyczące przychodów są niższe niż oczekiwaliśmy na początku tego roku i chcemy mieć pewność, iż działamy wydajnie zarówno w ramach Family of Apps, jak i Reality Labs”.
Zuckerberg powiedział, iż uwierzył w przewidywania, iż masowy, wywołany pandemią wzrost handlu elektronicznego oznacza trwałą zmianę w zachowaniach konsumentów, i odpowiednio zainwestował zasoby firmy.
„Niestety nie poszło tak, jak się spodziewałem” – powiedział.„Nie tylko handel online nie powrócił do poprzednich trendów, ale spowolnienie makroekonomiczne, zwiększona konkurencja i utrata sygnału z reklam spowodowały, iż nasze przychody były znacznie niższe, niż się spodziewałem. Pomyliłem się i biorę za to odpowiedzialność”.
Firma ogłosiła, iż zwolnienia będą miały wpływ na każdą organizację w Family of Apps i Reality Labs, ale personel rekrutacyjny zostanie „nieproporcjonalnie dotknięty” z powodu przedłużonego zamrożenia zatrudnienia w firmie, a zespoły biznesowe również zostaną „bardziej znacząco zredukowane”.
Oprócz zwolnień, największych w historii firmy, Zuckerberg przedstawił kilka innych środków oszczędnościowych, w tym zmniejszenie budżetów i korzyści oraz zmniejszenie obecności firmy na rynku nieruchomości.
Zuckerberg powiedział, iż firma skoncentruje swoje zasoby na „mniejszej liczbie obszarów wzrostu o wysokim priorytecie”, w tym na silniku sztucznej inteligencji AI oraz platformach reklamowych i biznesowych.
Meta straciła ponad 80 miliardów dolarów na wartości rynkowej w październiku po tym, jak ogłosiła zysk w wysokości 4,4 miliarda dolarów, co stanowi 52-procentowy spadek w trzecim kwartale. 3 lutego firma odnotowała największe jednodniowe załamanie w historii USA, tracąc 230 miliardów dolarów wartości rynkowej po przekroczeniu celów na IV kwartał 2021 r.
Jednak pomimo tego, iż inwestorzy i eksperci techniczni wskazują na przesadzone nadzieje i nakłady firmy na rzeczywistość wirtualną jako główny powód słabszych wyników Meta, Zuckerberg wymienił swoją „długoterminową wizję metawszechświata” wśród swoich najwyższych priorytetów na przyszłość.
W momencie pisania tego tekstu Meta notuje 103,02 USD, co oznacza wzrost o prawie 7% w ciągu dnia, ale spadek o 70% w skali roku.
Problemy Meta są pochodnym spółek technologicznych, które tracą wraz z niepowodzeniami na rynku kryptowalut. Wyraźnie „zarażanie” powoduje następstwa, które odbijając się na wynikach firm uderzają bezpośrednio w ich pracowników. Proces ten będzie postępował.