Firma Meta Platforms, właściciel Facebooka, Messengera, WhatsApp i Instagrama, planuje zwolnić w sumie około 10 000 pracowników i zamknąć mniej więcej 5000 wolnych stanowisk w ciągu najbliższych dni, w ramach drugiej dużej fali redukcji zatrudnienia w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy. Redukcje zatrudnienia są częścią szerszej restrukturyzacji spółki, w ramach której firma zrezygnuje również z projektów o niższym priorytecie i spłaszczy warstwy zarządzania. Meta ma aktualnie mniejszą kapitalizację niż Bitcoin.
Meta wprowadza wiosenne porządki
Meta boryka się z postpandemicznym spadkiem wydatków na reklamę ze strony firm zaniepokojonych pogarszającymi się perspektywami gospodarczymi. Obawy te wynikają z kolei z perspektyw rosnących stóp procentowych banku centralnego, drogiego kredytu i spowolnienia gospodarczego i doprowadziły do masowych redukcji miejsc pracy w korporacyjnej Ameryce. Dyrektor generalny Meta Platforms Mark Zuckerberg przekonuje, iż firma musi przygotować się na ewentualność, iż nowa rzeczywistość gospodarcza będzie utrzymywać się jeszcze przez wiele długich lat.
Meta usunie w strukturze firmy wiele niepotrzebnych warstw zarządzania i poprosi menedżerów, aby stali się indywidualnymi współpracownikami. Następnie spółka przydzieli im mniej niż 10 bezpośrednich podwładnych, co uczyni hierarchię organizacji „bardziej spłaszczoną”. Zuckerberg zapowiedział, iż rok 2023 przebiegnie pod hasłem „Roku wydajności”. Meta oczekuje, iż wydatki giganta technologicznego w 2023 r. wyniosą od 86 do 92 miliardów dolarów, czyli mniej niż wcześniej prognozowane od 89 do 95 mld USD.
Meta przeprowadziła już pierwszą falę redukcji zatrudnienia w listopadzie 2022 roku, kiedy to podziękowała za pracę 11 000 pracownikom. Zatrudnienie w firmie na koniec 2022 roku wyniosło 86 482 osób, co oznacza wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Branża technologiczna wypowiedziała umowy niemal 290 000 pracownikom od początku 2022 r., z czego około 40 proc. tylko tym roku, jeżeli wierzyć danym witryny internetowej layoffs.fyi.
Bitcoin więcej warty niż firma Zuckerberga
Po ostatniej ekspansji całego rynku kryptowalut dotarliśmy do interesującego punktu: gigant technologiczny Meta jest aktualnie bowiem tańszy pod względem całkowitej kapitalizacji (ok. 500 mld USD) od staruszka Bitcoina (510 mld dolarów na wczorajszych maksimach).