ZUS czy OFE? Decyzję trzeba podjąć do końca lipca. Kto musi to zrobić?

2 miesięcy temu
Zdjęcie: fot. Tomasz Gzell/PAP


Tylko do końca lipca jest czas na podjęcie ważnej decyzji dotyczącej przyszłej emerytury. Czy nasze pieniądze będą trafiać do ZUS czy OFE? Kolejna możliwość zmiany tej decyzji pojawi się dopiero w 2028 roku.


Osoby, które jeszcze nie ukończyły 55 lat (mężczyźni) i 50 lat (kobiety), mają czas do końca lipca 2024 roku, aby zdecydować, gdzie będą trafiać ich składki emerytalne - na subkonto w ZUS czy do OFE.

Ostateczny termin na złożenie oświadczenia

Do 31 lipca można składać oświadczenia dotyczące przekazywania składek emerytalnych do ZUS lub OFE. Złożenie takiego dokumentu jest konieczne dla mężczyzn do 55. i kobiet do 50. roku życia. Decyzja podjęta do końca lipca obejmuje tylko przyszłe składki, a nie te, które już zostały wpłacone. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), na koniec czerwca 2024 roku liczba osób oszczędzających w OFE wyniosła 14,39 miliona.

Podział składki emerytalnej

Decyzja dotyczy części składki emerytalnej wynoszącej 2,92% podstawy wymiaru. Całkowita składka emerytalna, odprowadzana przez pracodawcę do ZUS, wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto. jeżeli ktoś wybierze OFE, na jego konto emerytalne trafi 12,22% składki, a 4,38% na subkonto w ZUS. W przypadku wyboru subkonta w ZUS całość składki przeznaczona na II filar wynosząca 7,3% będzie zapisywana na subkoncie.

Procedura składania oświadczeń

Oświadczenie można złożyć na kilka sposobów:

  • Elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,

  • Osobiście – w każdej placówce ZUS,

  • Pocztą – na adres dowolnego oddziału ZUS.

Formularz ZUS-US-OFE-03 jest dostępny na portalu PUE ZUS, na stronie internetowej ZUS oraz w każdej placówce ZUS na sali obsługi klientów. Kolejna możliwość zmiany decyzji pojawi się od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 roku.

Kto nie musi podejmować decyzji?

Dokumentów nie muszą składać osoby, które nie chcą zmieniać wcześniejszej decyzji odnośnie podziału składki emerytalnej oraz osoby, które osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. W ich przypadku uruchomiony został tzw. suwak bezpieczeństwa, który chroni środki ubezpieczonych zgromadzone w OFE przed ewentualną utratą ich wartości. Dlatego na 10 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie.

Ważne informacje dla nowych członków OFE

Jeżeli dotychczas ubezpieczony nie był członkiem OFE, a chciałby, by część jego składki trafiała na rachunek do wybranego OFE, to w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 musi zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE.

Idź do oryginalnego materiału