W czerwcu 2023 roku ZUS wygenerował ponad 23,6 mln informacji o stanie konta ubezpieczonego za 2022 r. Tak rekordowego wyniku, jeżeli chodzi o termin udostępnienia tego rodzaju danych, Zakład nie miał w całej swojej historii.
Jak co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Zapisane na kontach kwoty są bowiem podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Rekord ZUS pod względem terminu udostępnienia danych
Tak jak we wcześniejszych latach, Zakład nie wysyła informacji o stanie konta ubezpieczonego w formie papierowej. Jest ona dostępna wyłącznie w wersji elektronicznej. Według stanu na 3 lipca 2023 r., ponad 9,7 mln zawiadomień trafiło już na profile ubezpieczonych w systemie udostępnianym klientom przez ZUS.
Wiadomo już, iż stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 450 miliardów złotych. Każdej osobie, która zgromadziła na swoim koncie w postaci składek i kapitału początkowego 450 tys. złotych, ZUS dopisał prawie 65 tys. złotych. Z kolei jeżeli ktoś zgromadził 850 tys. złotych, po waloryzacji stan jego konta zwiększył się o ponad 122 tys. złotych.
Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia 2022 r. ZUS przyjął wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie.
Zobacz więcej: Ceny mieszkań w czerwcu 2023 r. Gdzie było najdrożej?
Aby sprawdzić swoją hipotetyczną emeryturę należy przejść na stronę Platformy Usług Elektronicznych ZUS (www.zus.pl/pue) i zalogować się na swoje konto. Następnie trzeba wejść w zakładkę „Ubezpieczony” i wybrać opcję „Informacje o stanie konta”. Następnie mamy możliwość wybrania lat, w których płacimy składki („Informacja za”). Należy wybrać zakładkę „Szczegóły” oraz opcję „Hipotetyczna emerytura”. Tu pojawią się dwie informacje. Pierwszą z nich będzie wysokość emerytury, którą dostaniemy o ile utrzymamy obecne wpłaty składek do osiągnięcia wieku emerytalnego. Druga informacja to wysokość emerytury wyliczonej na podstawie już wpłaconych składek (zakłada się tu więc koniec dalszej aktywności zawodowej i brak kolejnych wpływów).
Dzięki informacji o stanie konta ubezpieczonego można też sprawdzić, czy odprowadzone są składki emerytalne od wszystkich umów o pracę lub zlecenia. o ile kwoty składek należnych i wpłaconych różnią się od siebie, to znaczy, iż pracodawca nie wpłacił tyle, ile powinien.