ZUS może wypłacić bliskim emeryturę po zmarłych.Świadczenie musi jednak pochodzić z tego samego miesiąca, w zakończyło się życie beneficjenta.Są trzy grupy osób uprawnionych do odebrania ostatniego świadczenia po bliskim.
Wraz ze śmiercią ustają wypłaty świadczenia emerytalnego, jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza przekazanie ostatniej wypłaconej emerytury bliskim. Świadczenie odebrać może współmałżonek lub dzieci. ZUS nazywa to "wypłatą niezrealizowanego świadczenia".
Emerytura po mężu dla żony i po rodzicach dzieciom. Co to jest niezrealizowane świadczenie?
Emerytura wypłacona po śmierci generalnie zwrotowi poza jednym wyjątkiem. To emerytura, która wypłacona została za miesiąc zgonu emeryta. ZUS tłumaczy mechanizm niezrealizowanego świadczenia, wskazując, iż jest to świadczenie, do którego emeryt miał prawo, a z którego nie skorzystał.Reklama
Jeśli więc ktoś zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił świadczenia za listopad tej osobie, ponieważ otrzymał informację o zgonie emeryta lub rencisty, to na wniosek rodziny może zostać wypłacone tzw. niezrealizowane świadczenie, jak wyjaśnia oficjalnie ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej. Odpowiedni druk wniosku znajduje się na tej samej stronie.
Dla kogo emerytura po zmarłym? Im ZUS wypłaci świadczenie
W pierwszej do niezrealizowanego świadczenia prawo mają najbliżsi członkowie rodziny zmarłego. Wobec nich stawiane są warunki mieszkania ze zmarłym emerytem, ale nie zawsze się tak dzieje. Są trzy grupy osób uprawnionych do odebrania ostatniej emerytury:
współmałżonek i dzieci zamieszkujące ze zmarłym emerytem w jednym gospodarstwie domowym,współmałżonek i dzieci zamieszkujące w innym gospodarstwie domowym niż zmarły,inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym lub tacy, którzy utrzymywali zmarłego członka rodziny.
Wniosek o wypłatę emerytury po zmarłym współmałżonku lub rodzicu
Aby otrzymać ostatnie świadczenie po bliskim zmarłym konieczne jest złożenie wniosku o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. W tym celu do ZUS należy zwrócić się z wnioskiem ENS, który znajdziemy w każdej placówce i na oficjalnej stronie w Internecie. Ten dokument trzeba uzupełnić o kilka innych papierów:
odpis aktu zgonu,odpis aktu urodzenia lub zawarcia małżeństwa (zależnie, kto zgłasza się po świadczenie: dziecko czy współmałżonek),dokumenty lub inne dowody, które potwierdzają prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego lub utrzymywania zmarłego emeryta.
ZUS pozwala na złożenie wniosku przez 12 miesięcy od dnia śmierci bliskiego. Później roszczenia wygasają.
Przemysław Terlecki