ZUS wypłaci nową rentę wdowią. Będą dwa warianty do wyboru

2 dni temu

Od 1 lipca 2025 r. w Polsce wchodzi w życie renta wdowia. Jest to rozwiązanie umożliwiające wdowom i wdowcom łączenie własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Celem wprowadzenia tego świadczenia jest poprawa sytuacji finansowej seniorów, którzy często po śmierci partnera musieli wybierać między własnym świadczeniem a rentą rodzinną.

Teraz osoby uprawnione będą mogły skorzystać z obu dodatków, choć w ograniczonym zakresie. Łączna wysokość wypłat nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury, która po marcowej waloryzacji wynosi 1878,91 zł brutto (trzykrotność to 5637,81 zł brutto).

Dwa warianty renty wdowiej

Osoby uprawnione do renty wdowiej mogą wybrać jeden z dostępnych wariantów świadczenia:

  • wariant I - 100 proc. własnej emerytury lub renty oraz 15 proc. renty rodzinnej,
  • wariant II - 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnej emerytury lub renty.

ZOBACZ: ZUS ma oddać seniorom pieniądze z nawiązką. Wszystko przez jeden błąd

Od 2027 r. procent drugiego świadczenia wzrośnie z 15 proc. do 25 proc., co oznacza jeszcze większe korzyści dla świadczeniobiorców.

Który wariant jest korzystniejszy?

Wybór odpowiedniego wariantu zależy od wysokości własnego świadczenia i renty rodzinnej. Dla wielu seniorów korzystniejszy może być wariant 2 (czyli 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnej emerytury), zwłaszcza jeżeli renta rodzinna jest wyższa niż własne świadczenie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) udostępnił kalkulator online, który może pomóc dokładnie obliczyć, która opcja będzie korzystniejsza. Warto jednak pamiętać, iż uzyskane wyniki mają charakter orientacyjny.

ZOBACZ: Fatalna wiadomość dla seniorów. Mogą stracić blisko 600 złotych

Dodatkowo, we wniosku o rentę wdowią można zaznaczyć opcję, aby ZUS samodzielnie wybrał korzystniejszy wariant świadczenia. Instytucja dokona wówczas odpowiednich wyliczeń na podstawie dostępnych danych.

Kto może skorzystać z renty wdowiej?

Jak podaje oficjalna strona gov.pl, renta wdowia przysługuje osobom, które:

  • są wdową lub wdowcem
  • mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku
  • pobierają własne świadczenie emerytalne lub rentowe
  • złożą odpowiedni wniosek z ZUS, KRUS lub innym organie rentowym.

Należy również spełnić kilka dodatkowych warunków. Przede wszystkim kobieta musi mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna - 65, czyli osiągnąć tzw. powszechny wiek emerytalny. Kolejnym wymogiem jest fakt, iż do momentu śmierci małżonka para pozostawała w formalnej wspólności majątkowej.

ZOBACZ: Dobra informacja dla miliona Polaków. Emerytury stażowe coraz bliżej

Dodatkowo prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku powinno zostać nabyte dopiero po ukończeniu przez kobietę 55. roku życia, a przez mężczyznę - 60. roku życia.

Co istotne, osoba ubiegająca się o świadczenie nie może być w nowym związku małżeńskim - renta wdowia przysługuje wyłącznie tym, którzy po stracie partnera ponownie się nie ożenili ani nie wyszli za mąż.

Jak i kiedy złożyć wniosek?

Formularz ERWD, dotyczący ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, można składać od 1 stycznia 2025 r. Aby otrzymać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r., należy złożyć go najpóźniej do 31 lipca. Dokumenty przesłane po tej dacie będą rozpatrywane od miesiąca, w którym zostały złożone.

ZOBACZ: Dobre wiadomości. ZUS zwiększa wypłaty, nowe stawki już obowiązują

Wniosek można dostarczyć:

  • elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
  • osobiście w placówce ZUS
  • listownie.

Formularz nie podlega opłacie skarbowej. ZUS zapewnia również pomoc w założeniu konta PUE oraz przy wypełnianiu wniosków.

WIDEO: BCU - czyli nowy poziom edukacji. Szczerze o pieniądzach odc. 268
Idź do oryginalnego materiału