ZUS zasypany wnioskami. Można sporo zyskać, ale trzeba się spieszyć

2 godzin temu
Zdjęcie: RMF


Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wyjątkowym zainteresowaniu wakacjami składkowymi. Urzędnicy w zaledwie 18 dni otrzymali ponad pół miliona wniosków. Jest to o tyle duża liczba, iż nowe możliwości skorzystania z ułatwienia dotyczącego zwolnienia między innymi z opłaty składek na ubezpieczenia społeczne dostępne są zaledwie od 1 listopada. ZUS przypomina jednak, iż trzeba się spieszyć.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) opublikował specjalny komunikat. Nie dotyczy on jednak emerytur i rent, czy dodatkowych pieniędzy w ramach oferowanych świadczeń. Instytucja przekazała, iż została wręcz zasypana jednym typem wniosków.

Wnioski wpływają do ZUS, dane robią wrażenie


Informacje przekazane przez ZUS w komunikacie robią wrażenie. Polacy dosłownie rzucili się na możliwość skorzystania z wakacji składkowych. Tylko w ciągu 18 dni listopada urzędnicy otrzymali 525,4 tys. wniosków z prośbą o udzielenie należnego zwolnienia.



Coraz mniej czasu w skorzystanie z wakacji składkowych w 2024 r.


Reklama


Chociaż przepisy dotyczące wakacji składkowych weszły w życie stosunkowo niedawno, bo 1 listopada 2024 r., to ZUS zastrzega, iż przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się spieszyć. Mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG) oraz komornicy sądowi muszą do końca listopada złożyć wniosek o wakacje składkowe, aby skorzystać z nich w grudniu 2024 r.
Tylko w grudniu będzie jeszcze można skorzystać z opcji wakacji składkowych. Miesiąc zwolnienia z opłat - choćby w przypadku niewykorzystania możliwości - nie zostanie przeniesiony na 2025 r. Od stycznia ponownie dostępny będzie tylko jeden miesiąc w całym roku.
"Przypominamy, iż przedsiębiorca lub jego pełnomocnik mogą złożyć wniosek o wakacje składkowe (RWS) jedynie drogą elektroniczną na PUE/eZUS. Mogą to zrobić wyłącznie z konta płatnika koniecznie w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chcą być zwolnieni" - dodaje ZUS w specjalnym komunikacie.

Na czym polegają wakacje składkowe?


Wyjątkowe zainteresowanie wakacjami składkowymi wśród Polaków nie powinno dziwić. Obowiązujące od 1 listopada prawo dopuszcza do tego, aby przez jeden z dwunastu miesięcy w roku nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Co ważne, urzędnicy przyjmą i rozpatrzą wniosek o wakacje składkowe pozytywnie również w przypadku płatników, którzy mają zaległości w opłacaniu składek. Powodem jest zastrzeżenie, iż stan rozliczeń nie ma wpływu na możliwość skorzystania z ulgi, jakim jest jednomiesięczne zwolnienie z opłaty należnych składek.
Idź do oryginalnego materiału