Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jesienią

5 godzin temu

Regulacja zachwaszczenia w zbożach ozimych powinna być przeprowadzona w okresie jesiennym. Ogranicza to do minimum konkurencję chwastów z rośliną uprawną. Oferta herbicydów do jesiennego zwalczania chwastów jest szeroka i pozwala na wykonanie zabiegu jesienią praktycznie w każdej fazie rozwojowej uprawy.

Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jesienią

Jakie chwasty zwalczamy jesienią?

W zbożach ozimych jesienią kiełkuje wiele gatunków chwastów dwuliściennych, natomiast z chwastów jednoliściennych największym zagrożeniem jest miotła zbożowa, o której więcej można przeczytać tutaj: https://osadkowski.pl/blog-agrotechnika/miotla-zbozowa-jak-rozpoznac-i-zwalczac-miotle-zbozowa.

Lokalnie coraz większe znaczenie ma również wyczyniec polny, który przy braku skutecznej ochrony herbicydowej staje się poważnym zagrożeniem dla zbóż i upraw następczych.

Do najbardziej uciążliwych chwastów dwuliściennych występujących w zbożach należy zaliczyć przytulię czepną, chabra bławatka, mak polny, fiołek polny i przetaczniki. Chwasty te występują w różnym nasileniu praktycznie na każdej plantacji. Pozostałe gatunki chwastów dwuliściennych w zbożach ozimych występują w mniejszym nasileniu.

Jednak nie można pominąć ich zwalczania. Przy braku skutecznej ochrony herbicydowej będzie można zaobserwować ich kompensację. Jest to zjawisko masowego występowania pojedynczych gatunków chwastów w wyniki niewłaściwego dobór środków chwastobójczych.

W płodozmianie, w którym występuje rzepak ozimy, również samosiewy tej rośliny uprawnej są chwastem wymagającym zwalczania. Może on kiełkować choćby po kilku latach od ostatniej uprawy rzepaku ozimego na danym polu.

Środek chwastobójczy lub technologia zwalczania chwastów, powinna eliminować z uprawy szerokie spektrum chwastów dwuliściennych i miotłę zbożową oraz wyczyniec polny, o ile występuje na danym polu.

Kiedy zwalczać chwasty w zbożach ozimych jesienią?

Szeroka oferta herbicydów daje możliwość wykonania zabiegów zwalczania chwastów w bardzo szerokim oknie aplikacji. Począwszy od zabiegów wykonywanych przed wschodami zbóż, do końca fazy krzewienia, teoretycznie choćby do końca wegetacji jesiennej.

Stosowanie środków chwastobójczych przed wschodami zbóż jest bardzo rzadko stosowane w praktyce rolniczej. Jednak duża dostępność substancji czynnych o bardzo dobrym działaniu doglebowym, daje takie możliwości. Do grupy tych substancji można zaliczyć flufenacet, chlorotoluron, prosulfokarb, pendimetalinę, diflufenikan, metrybuzynę.

Bardzo dobre działanie doglebowe wymienionych wcześniej substancji czynnych wykorzystywane jest do zabiegów przeprowadzanych po wschodach zbóż do fazy kilku liści, czy też pełni krzewienia.

W okresie jesiennym można stosować też substancje czynne pobierane głównie lub tylko przez liście chwastów. Wybierając herbicydy zawierające między innymi, takie substancje jak tribenuron metylu czy florasulam należy pamiętać o tym, iż trzeba je stosować na już rosnące chwasty.

Jakie środki wykorzystać do zwalczania chwastów w zbożach ozimych jesienią?

Zabiegi herbicydowe można wykonać mieszaninami formulacyjnymi, czyli gotowymi środkami chwastobójczymi opracowanymi przez renomowanych dostawców. Herbicydy te mają szerokie spektrum zwalczania chwastów dwuliściennych oraz miotły zbożowej. Nie wymagają dodatku innych środków chwastobójczych w celu zwiększenia liczby zwalczanych gatunków. Decydując się na wybór gotowych mieszanin formulacyjnych warto zwrócić uwagę na takie środki jak Komplet 560 SC, Bizon czy Bacara Trio 516 SC.

Bardzo wysoką skuteczność chwastobójczą można uzyskać stosując również mieszaniny opryskowe opracowane i rekomendowane przez Dział Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski.

Po eliminacji chwastów zadbaj o stan fitosanitarny plantacji stosując Arcton WG

Podstawową substancją czynną, zwalczającą miotłę zbożową jest flufenacet, zawarty w produkcie Fluent 500 SC, który jest ważnym partnerem dla innych preparatów zwalczających chwasty dwuliścienne. Ciekawą alternatywą dla wspomnianego herbicydu, mogą być herbicydy zawierające prosulfokarb, które stosowane w pełnej dawce zwalczają szerokie spektrum chwastów dwuliściennych i miotłę zbożową lub są cennym komponentem do przygotowania mieszanin opryskowych.

Do eliminacji chwastów dwuliściennych, cennym dodatkiem do mieszaniny opryskowej jest substancja czynna diflufenikan ze środka Flash 500 SC. W praktyce rolniczej do jesiennych zabiegów herbicydowych często dodawana jest substancja czynna tribenuron metylu. Wzmacnia ona efekt zwalczania szerokiego spektrum chwastów dwuliściennych, w tym jednego z najbardziej uciążliwych chabra bławatka.

W zmianowaniu z dużym udziałem zbóż i przy znacznej presji przytuli czepnej, mieszaninę zbiornikową można wzmocnić substancją czynną florasulam. Wykazuje ona bardzo wysoką skuteczność w jesiennym zwalczaniu tego uciążliwego chwastu.

Oferta herbicydów jesiennych w firmie Osadkowski jest bardzo szeroka, co daje możliwość wyboru odpowiedniego środka dostosowanego do gatunku rośliny uprawnej i jej fazy rozwojowej oraz zwalczanych gatunków chwastów.

/artykuł sponsorowany/

Idź do oryginalnego materiału