O firmie
ZWM Waraksa to rodzinna firma z 30-letnimi tradycjami, która specjalizuje się w branży konstrukcji metalowych. Bardzo gwałtownie rozwinęła swoją działalność na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Firma działa usługowo i stawia na długofalową współpracę z partnerami biznesowymi.
Do kluczowych grup produktów, które produkuje, należą m.in. bramy, wsporniki, ogrodzenia, balustrady i wózki bagażowe. Firma produkuje elementy cynkowane lub malowane – zgodnie z życzeniem klienta.
Oferta obejmuje również usługi, takie jak obróbka CNC, cięcie laserowe oraz montaż. Wieloletnie doświadczenie w spawaniu oraz jakość wykonywanych konstrukcji sprawiły, iż ZWM Waraksa systematycznie poszerza swoją działalność, odważnie wprowadzając innowacje technologiczne.
Firma ZWM Waraksa doskonale dopasowuje się do potrzeb rynku. Stawia na ciągły rozwój i optymalizację produkcji. Te filary doprowadziły firmę do podjęcia wyzwania, jakim było zautomatyzowanie produkcji. Jako kontrahenta wybrano firmę ASTOR, której jeden z oddziałów ma siedzibę w Gdańsku. Działające tam Centrum Kompetencyjne Spawania konsultowało projekt robotyzacji i wsparło jego przygotowanie i realizację w ZWM Waraksa.
Geneza robotyzacji spawania
W czerwcu 2021 roku w zakładzie w Suwałkach zagospodarowano nową halę pod pierwsze stanowisko z robotem spawalniczym marki Kawasaki Robotics. Zautomatyzowano system bram, zamontowano suwnice do łatwiejszego przenoszenia ciężkich detali, a także wdrożono wózki transportowe do przewożenia wielkogabarytowych konstrukcji metalowych.
„Z powodu usługowego profilu firmy i różnorodności wytwarzanych detali, robotyzacja spawania wymagała zaangażowania naszego zespołu w dostosowaniu procesów produkcyjnych. Inwestycja w pierwsze stanowisko z robotem Kawasaki poprawiła wydajność średnio o 50%. Dzięki temu możemy realizować jeszcze więcej zamówień. Po pół roku zakupiliśmy drugie stanowisko. Zaczęliśmy coraz mocniej skalować robotyzację” – opowiada Artur Waraksa, Prezes Zarządu ZWM Waraksa.
Wdrożona cela spawalnicza została indywidualnie dostosowana do specyfiki produkcji klienta. Cechuje ją uniwersalność w doborze technologii spawania oraz elastyczność pod kątem przezbrojenia na dowolny detal.
„Pierwsza uniwersalna cela zrobotyzowana wyposażona jest w dwa pozycjonery (obrotniki) współpracujące z robotem spawalniczym Kawasaki. Stanowisko przystosowane jest do produkcji różnych detali z dowolnego materiału” – mówi Szymon Habecki, Kierownik Projektu po stronie ASTOR.
Zrobotyzowanie spawania zwiększyło jakość spoin konstrukcji metalowych i zmniejszyło czas potrzebny na wykonanie finalnego elementu.
„Warto podkreślić, iż czas wdrożenia pierwszego stanowiska wyniósł 3 tygodnie. Jako firma staramy się dynamicznie dopasowywać do potrzeb klientów i wspierać w realizacji ich celów. Doświadczenie naszego zespołu i zaangażowanie klienta w przygotowanie inwestycji umożliwia robotyzację małoseryjnej produkcji” – mówi Przemysław Drzymała, Menedżer ds. zrobotyzowanego spawania ASTOR.
ASTOR dostarcza gotowe stanowiska zrobotyzowane – w tym także do spawania – oraz wspiera technicznie we wdrożeniu i nauce obsługi. Projekt stanowiska jest indywidualnie dostosowany do specyfiki produkcji klienta, ale z założenia zawsze jest uniwersalny dla różnych technologii spawania oraz elastyczny pod kątem przezbrojenia na dowolny detal.
Korzyści z tego płynące skłoniły prezesa firmy Waldemara Waraksę do wdrożenia kolejnego robota Kawasaki Robotics do hali produkcyjnej już w styczniu 2022 roku.
Najnowsza cela spawalnicza stworzona została z myślą o obróbce elementów wielkogabarytowych o wadze do 1,5 tony. Stanowisko składa się z robota Kawasaki Robotics, toru jezdnego do przemieszczania się robota i osprzętu spawalniczego.
Zastosowanie dodatkowego toru jezdnego umożliwiło stworzenie dwóch 6-metrowych pól roboczych i przełożyło się na płynność wymiany detalu oraz zachowanie ciągłości produkcji. Specjalnie przygotowane niecki pozwalają na wygodny załadunek i rozładunek produktu. Łatwość użytkowania zapewnia aplikacja na panel operatorski.
Robotyzacja znacznie podniosło poziom bezpieczeństwa i komfort pracy pracowników. Pracownicy czują się bezpiecznie, pracując przy celach spawalniczych, ponieważ osłonięci są sterowanymi pneumatycznie przesłonami, a także dzięki zastosowanemu systemowi antykolizyjnemu i responsywnemu oprogramowaniu informującego operatora o wszelkich zmianach w działaniu robota.
Wszystkie te zmiany wpłynęły na polepszenie warunków pracy osób zatrudnionych w ZWM Waraksa. Kontakt z nowoczesnymi technologiami umożliwił rozwój zawodowy i wzrost kompetencji pracowników. W efekcie operatorzy nadzorują proces i kontrolują jego efekty, a inżynierowie tworzą programy spawalnicze przy wsparciu specjalistów z firmy ASTOR.
Podsumowanie
Robotyzacja stanowisk spawalniczych w ZWM Waraksa pozwala zachować dynamikę i płynność produkcji, zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, a także podejmować się wykonywania większej ilości zleceń dla partnerów biznesowych. Zarząd firmy nie poprzestaje na wprowadzaniu rewolucyjnych zmian i optymalizowaniu procesów. Już teraz planuje rozbudowę hal produkcyjnych i zagospodarowanie nowej przestrzeni w celu realizacji kolejnych kontraktów.
Autor:
Karolina Radgowska, ASTOR Gdańsk
Kontakt:
Przemysław Drzymała, Wicedyrektor oddziału ASTOR Gdańsk
Z firmą ASTOR związany już blisko 10 lat. Odpowiedzialny za współpracę i realizację projektów w zakresie automatyzacji i robotyzacji zarówno w międzynarodowych korporacjach, jak i małych rodzinnych firmach. Brał udział w wprowadzeniu na polski rynek pierwszych autonomicznych robotów mobilnych IGV, które aktualnie stają się wiodącym rozwiązaniem dla firm szukających optymalizacji w zakresie intralogistyki.
Zawodowo i prywatnie miłośnik technik spajania i wysokich temperatur. Od 2022 stoi na czele dedykowanej grupy ekspertów i specjalistów działających w ramach Centrum Kompetencyjnego Spawania, której celem jest poszerzanie i kreowanie rynku zrobotyzowanego spawania w Polsce i regionie CEE.