Życie Stolicy: Pomyłka czy ustawka? Dlaczego komornik w Kozienicach naruszył zasady e-licytacji?

serwis21.blogspot.com 13 godzin temu
Pomyłka czy ustawka? Dlaczego komornik w Kozienicach naruszył regulamin e-licytacji, ustawę i własne ogłoszenie licytacji nieruchomości w Kozienicach?

W listopadzie komornik w Kozienicach działający przy Sądzie Rejonowym wydał obwieszczenie o licytacji nieruchomości, w którym podał do publicznej wiadomości, iż w sprawie KM 1708/22 w dniu: 05.12.2024 o godzinie: 10:00 rozpocznie się w trybie ustalonym w art. art.9864§4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (dalej: kpc) pierwsza licytacja w trybie elektronicznym następujących nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Kozienice o powierzchni 0,0526 ha, arkusz mapy ewidencyjnej nr 1, obręb ewidencyjny 0041 Kozienice PSK, jednostka ewidencyjna 140705_5 Kozienice – obszar wiejski, gmina Kozienice, powiat kozienicki, województwo mazowieckie.

Jak informuje obwieszczenie – Sprzedaż dokonywana jest w drodze licytacji elektronicznej. Uczestnictwo w przetargu wymaga założenia konta w systemie teleinformatycznym obsługującym licytacje elektroniczne dostępnym pod adresem_ https://elicytacje.komornik.pl/ _oraz przystąpienia do przetargu na dwa dni robocze przed jego rozpoczęciem. Licytant składa rękojmię najpóźniej na 2 dni robocze przed rozpoczęciem przetargu, a o ile bierze udział w licytacji jako pełnomocnik innej osoby, to przedkłada dodatkowo swoje umocowanie. Udział jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu. Na podstawie art. 986.4 § 2 kpc warunkiem udziału w przetargu jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznym.
Licytacje wyżej wymienionych nieruchomości realizowane są w trybie elektronicznym i zakończą się w dniu: 12.12.2024 o godzinie: 10:00.

https://przetargi.adradar.pl/przetarg/grunty/Kozienice/licytacje_komornicze/14694299

A zatem licytant składa rękojmię (wadium) i przystępuje do przetargu na 2 dni robocze przed rozpoczęciem. Skoro rozpoczęcie licytacji następowało 5 grudnia o godz. 10.00, a zatem przystąpienie i wpłaty wadium należało dokonać do 3 grudnia do godz. 23.59.

Tymczasem w bieżącej sprawie możliwość złożenia rękojmi i wadium ograniczono do 2 grudnia do godz. 23.59 (czyli o jeden dzień krócej). Co istotne 2 grudnia jeden z potencjalnych licytantów dokonał wpłaty wadium i próbował przystąpić do przetargu. Wobec problemów licytant skontaktował się z kancelarią komorniczą i 3 grudnia miał usłyszeć, iż nie ma możliwości już przystąpienia. Nie wydano jednak żadnej formalnej odmowy dopuszczenia, a tym samym uniemożliwiono złożenia skargi na odmowę dopuszczenia.

Co mówi regulamin e-licytacji?

Technicznie zgłoszenie przystąpienia do przetargu przez Użytkownika, który licytuje we własnym imieniu w przypadku Licytacji wymagającej złożenia rękojmi następuje w terminie do wniesienia rękojmi (tj. najpóźniej na 2 dni robocze przed rozpoczęciem przetargu, o którym mowa w ust. 4), poprzez kliknięcie dedykowanego przycisku „Przystąp do e-licytacji” umieszczonego w Witrynie na podstronie dla danej Licytacji Elektronicznej.

Na termin 2 dni roboczych wskazuje także art.9865§1 k.p.c.

Sprawdziliśmy inne ogłoszenie licytacji komorniczych. We wszystkich przyjmuje zasadę 2 dni roboczych, czyli przykładowo o ile licytacja rozpoczyna się 9 grudnia o 10.00, 11.00 czy innej godzinie, wówczas wpłaty rękojmi i przystąpienie należy dokonać 7 grudnia do godz. 23.59.

A zatem termin wpłaty rękojmi i przystąpienie powinien być możliwy do 3 grudnia do godziny 23.59. Dlaczego zatem akurat w tej sprawie stało się inaczej?

Jak dowiedzieliśmy się podobno licytacja zakończyła się pomyślnie. 16 grudnia (w terminie ustawowym od zakończenia licytacji) złożone zostały e-skargi na czynności komornicze, w związku z brakiem dopuszczenia licytanta. Jedną zgłosił niedoszły licytant, a drugą zgłosiliśmy sami – celem wyjaśnienia sprawy. Kolejne skargi być może wpłynęły lub wpłyną do komornika i sądu?

Wystąpiliśmy ze skargą/zapytaniem dziennikarskim do prezesa sądu rejonowego w związku z zaistniałą sytuacją nie dopuszczenia licytanta. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy (poinformujemy jak to nastąpi).

Sąd w Kozienicach będzie musiał zatem rozstrzygnąć skargi, a w przypadku przybicia – ewentualne zażalenia. Nie ulega dla nas wątpliwości, iż cała licytacja powinna zostać unieważniona, ze względu na naruszenie zasady praworządności (tak wiele się o niej mówi?).

Sprawa w Kozienicach jednak skłania do pytania: czy była to tylko pomyłka w określeniu daty czy też mieliśmy do czynienia z ustawką? Chcemy wierzyć jednak, iż to pierwsze …

c.d.n.

Daniel Alain Korona

(Za https://zyciestolicy.com.pl)

Idź do oryginalnego materiału