Zyskaj przewagę: Handel pozasesyjny i kupowanie akcji poza godzinami otwarcia rynku

5 miesięcy temu

Handel pozasesyjny to doskonała okazja dla inwestorów, którzy chcą maksymalnie wykorzystać zmienność rynku i zyskać przewagę, handlując akcjami poza standardowymi godzinami otwarcia giełdy. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest handel pozasesyjny, jak działa, jakie są jego zalety i ryzyka, a także jak skutecznie kupować akcje przed otwarciem oraz po zamknięciu rynku. Dzięki temu będziesz mógł podejmować lepsze decyzje inwestycyjne i wykorzystać każdą okazję do zwiększenia swojego portfela inwestycyjnego.

Często po ważnych wydarzeniach na giełdzie w Stanach Zjednoczonych, na przykład po ogłoszeniu wyników finansowych jakiejś spółki możesz przeczytać, iż cena akcji natychmiast wzrosła, albo spadła o ileś procent. Tymczasem… giełda potrafi być już choćby od godziny zamknięta. Czemu więc adekwatnie cena akcji się zmienia?

Otwórz konto w Saxo Bank i skorzystaj z bonusu równego 250 euro na opłacenie prowizji!
Dzięki temu twoje inwestowanie przez długi czas może być całkowicie bezpłatne. Moje też, bo również dostanę ten sam bonus

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/saxo-bank-dna

Jak Możesz Handlować Akcjami Po Zamknięciu Giełdy? Prosty Przewodnik Dla Inwestorów

Kiedy odbywa się handel pozasesyjny?

Wszystkie giełdy na świecie mają określone godziny pracy, w których inwestorzy mogą dokonywać realizować kupno albo sprzedaż akcji. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych giełdy są otwarte od godziny 9:30 do 16:00 czasu wschodniego tamtego czasu, a w Polsce sesja trwa od 9:00 do 17:00 naszego czasu.

Są jednak giełdy, które ofertują możliwość handlu przed i po czasie regularnej sesji giełdowej. Na przykład na giełdzie w Nowym Yorku i Nasdaq handel przed sesją może odbywać się już od godziny czwartej rano czasu nowojorskiego, czyli pięć i pół godziny przed otwarciem giełdy, a handel po sesji może trwać do godziny 20:00 czasu nowojorskiego, czyli aż cztery godziny po zamknięciu regularnej giełdy.

Godziny Handlu Przed i Po-sesyjnego

Funkcjonowanie Rynku Poza Sesyjnego

W przypadku Stanów Zjednoczonych, handel poza regularną sesją trwa więc w sumie w sumie dziewięć i pół godziny, podczas kiedy sama sesja zajmuje jedynie sześć i pół godziny.

Tylko jak to adekwatnie działa, iż transakcje są zawierane, a sama giełda nie pracuje i czy naprawdę korzystanie z handlu przed i po sesyjnego ma sens?

Nie wchodząc przesadnie w technikalia, funkcjonowanie rynku przed i po sesyjnego jest stosunkowo proste. Wszystko jest możliwe dzięki Sieci komunikacji elektronicznej – ECN. To takie elektroniczne systemy transakcyjne wprowadzone przez brokerów, które automatycznie dopasowują zlecenia kupna i sprzedaży. W efekcie uczestnicy rynku mogą handlować bezpośrednio między sobą z pominięciem samej giełdy. Takie sieci ECN są również zobowiązane do przestrzegania przepisów SEC, czyli amerykańskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego, więc pod tym kątem nie ma tutaj nic trudnego.

Nie każdy broker udostępnia jednak handel poza sesyjny w pełnym wymiarze od czwartej rano do 20 wieczorem. Wspomniany Saxo Bank na przykład dla polskiego inwestora udostępnia godziny od 13:00 polskiego czasu, do 23:00, czyli umożliwia handel 2,5 godziny przed otwarciem regularnego rynku i godzinę po jego zamknięciu. To wystarczająco dużo, bo większość handlu przed sesyjnego dzieje się tak naprawdę około 1,5 godziny przed rozpoczęciem regularnej sesji i do dwóch godzin po jej zamknięciu. To w tym slotach największa liczba brokerów umożliwia handel, więc i ruch jest wtedy największy.

Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Korzyści Handlu Poza Sesyjnego

Najważniejszą jednak kwestią w tym wszystkim jest to, po co w ogóle inwestorowi takie możliwości i dostęp do handlu przed i po sesyjnego?

Przede wszystkim w sytuacjach, gdy w publicznej wiadomości pojawiają się jakieś ważne dla danej spółki informacje. Głównie dotyczy to publikowanych wyników finansowych lub jakichś szacunkowych danych. Te są udostępniane w Stanach Zjednoczonych przed albo po regularnych godzinach sesji. jeżeli więc inwestor chce gwałtownie zareagować na takie informacje i nie czekać, to jedynie handel poza sesyjny daje taką możliwość.

Jeśli inwestujesz na rynku w USA, to na pewno czasem spotkałeś się z tym przykrym smakiem bezsilności. Twoja spółka opublikowała wyniki, w reakcji na nie kurs w handlu przed sesyjnym zaczął osuwać się coraz niżej, a ty nic nie możesz z tym zrobić, bo giełda otworzy się za dwie godziny.

Tym bardziej iż handel przed i po sesyjny często faktycznie dobrze odzwierciedla przynajmniej krótkoterminowy trend, na spółce. Spójrzmy przykładowo na kurs Taiwan Semiconductor Manufacturing, który 10 maja zaliczył spora lukę w górę.

Kurs TSMC – Wzrost 10 Maja

To właśnie 10 maja przed sesją Taiwan Semiconductor podał do wiadomości informację, iż sprzedaż za kwiecień 2024 roku wzrosła o 60% r/r. To jednak z takich informacji, które rynek prawie zawsze zinterpretuje jednoznacznie pozytywnie.

Wzrost TSMC po Skoku Sprzedaży o 60% w Kwietniu

Tak też było i tym razem. Jeszcze w handlu przedsesyjnym kurs TSM podskoczył i prawie 3% z około 142 do około 146 dolarów za akcje. Ci którzy nie mogli dokonywać wtedy zakupów, chwilę po otwarciu się regularnego rynku zobaczyli już cenę prawie 150 dolarów za akcję, a od tamtego czasu kurs TSM dalej rósł do 155 dolarów.

Inwestor aktywny jedynie na rynku regulowanym praktycznie nie był w stanie już (jak na razie) kupić akcji TSMC w cenie, po której można było kupić akcje TSMC chwilę po ogłoszeniu tej informacji.

Podobne sytuacje zdarzają się w przypadku publikacji wyników finansowych lub ważnych informacji regularnie, zwłaszcza wśród tych największych spółek. Sam przejrzyj sobie, jak w handlu posesyjnym i na kolejnych sesjach zachowały się na przykład akcje spółki Tesla na wieść o splicie akcji 5:1 w dniu 10/11 sierpnia 2020 albo np. akcje Amazona 2 lutego 2024 po ogłoszeniu lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży kwartalnej.

Wszystko ma tym większe znaczenie, im krótszy horyzont inwestycyjny Cię interesuje. Możliwość handlu poza standardowymi godzinami sesji, to dla tradera gigantyczna przewaga. W przypadku bardzo długiego horyzontu inwestycyjnego, przewagi jakie daje handel poza sesyjny nie są już aż tak istotne. Jak zawsze powtarzam, jeżeli twoim celem jest trzymać jakąś spółkę w portfelu przez lata, to fakty czy dziś zapłacisz za nią 5% więcej niż 5% mniej naprawdę nie ma aż takiego znaczenia.

Ryzyka i Ograniczenia Handlu Poza Sesyjnego

Musisz jednak wiedzieć, iż handel poza regularnymi godzinami sesji niesie też ze sobą pewne ryzyka i ograniczenia. Najważniejszym jest ryzyko niskiej płynności. Handlując poza sesją płynność jest zdecydowanie gorsza, a wolumen obrotu znacznie mniejszy. To prosty efekt tego, iż na rynku handluje o wiele mniej podmiotów. W związku z tym istnieje ryzyko, iż będziesz mieć problem ze zrealizowaniem swojego zlecenia. Być może uda się je zrealizować tylko częściowo, a być może w ogóle.

Konsekwencją niższej płynności jest też o wiele większa zmienność, czyli o wiele większe wahania cen. Musisz więc być przygotowanym psychicznie, iż wahania rzędu kilkunastu procent na rynku poza sesyjnym nie są niczym niestandardowym i raczej należy ich oczekiwać, a nie się im dziwić.

Podobną konsekwencją niższej płynności jest też o wiele większy spread, czyli różnica pomiędzy najlepszą ofertą kupna i sprzedaży na rynku. Im większy spread, tym gorzej będzie się też prezentowała twoja inwestycja zaraz po zakupie.

W handlu poza sesyjnym nie masz też możliwości składania wszystkich typów zleceń. Możesz korzystać jedynie ze zlecenia tylu limit, czyli takiego, gdzie sami ustalamy cenę, po której chcemy kupić lub sprzedać akcje. Zlecenia PKC, czyli po każdej cenie nie są dozwolone właśnie ze względu na ograniczoną płynność.

Handel poza sesją to niska płynność

Ograniczona płynność potrafi niestety zaburzać niekiedy odbiór rynku. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdzie cena, która wystrzeliła mocno w handlu poza sesyjnym, jest gaszona i sprowadzana “na ziemię” w trakcie zwykłej sesji. Wynika to z tego, iż wystrzał może być spowodowany właśnie słabą płynnością.

Dopóki jednak będziesz o tym pamiętać, to ruchy cenowe nie będą Cię zaskakiwać, co jest tym ważniejsze, iż handel poza sesyjny, to miejsce wprost stworzone dla algorytmów tradingowych, które odpowiadają za większość generowanego obrotu.

Zaprogramowane na błyskawiczne wyłapywanie konkretnych słów z komunikatów podawanych przez spółki i reagujące na nie z prędkością światła. Nie pokonasz ich w szybkości, ale możesz pokonać je w lepszej interpretacji słów.

Do dziś jednym z najlepszych według mnie przykładów kompletnego niezrozumienia pokazywanych danych przez zaprogramowane algorytmy z ostatnich lat pozostaje zachowanie spółki Adyen, którą szeroko omawiałem po bezsensownym spadku o niemal 60% w kilka sesji po ogłoszeniu wyników kwartalnych.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Obroty Handlu Poza Sesyjnego

W handlu poza sesyjnym takie przypadki algorytmicznego szaleństwa znajdziesz naprawdę często. Wciąż jednak obrót generowany poza sesją nie należy do istotnych, a większość prawdziwego obrotu ma miejsce w normalnych godzinach. Przed pandemicznym ożywieniem na giełdach w 2020 roku handel poza sesyjny generował w sumie około 2% całkowitego wolumenu obrotu.

Wzrost Wolumenu Handlu Poza Sesyjnego na NYSE (2018-2021)

W pierwszym kwartale 2021 roku, a więc już po wspomnianym ożywieniu, handel przed otwarciem na NYSE stanowił około 4,5% wolumenu obrotu, a handel po zamknięciu to było jakieś 2,5% całkowitego wolumenu. W sumie więc aż 7% akcji zmienia właściciela, kiedy giełda jest zamknięta.

Jest to jednak kolejne interesujące narzędzie w twoim inwestycyjnym arsenale, które osobiście również wykorzystuję, zwłaszcza w okresie wynikowym i zwłaszcza teraz, gdy jest już tak łatwo dostępne dla polskiego inwestora. jeżeli sam chciałbyś spróbować, to zakładając konto w Saxo Bank możesz nie tylko handlować przed otwarciem i po zamknięciu regularnej sesji, ale też możesz robić to praktycznie bez prowizji.

Wystarczy, iż otworzysz konto z linka: https://bit.ly/saxo-bank-dna, a Saxo Bank będzie zwracał Ci na konto wszystkie prowizje, jakie zapłacisz przez 90 dni (aż do osiągnięcia 250 euro). Pełną recenzję Saxo Banku i dlaczego zdecydowałem się otworzyć tam konto i przenieść część swoich pieniędzy, znajdziesz w tym materiale.

Otwórz konto w Saxo Bank i skorzystaj z bonusu równego 250 euro na opłacenie prowizji!
Dzięki temu twoje inwestowanie przez długi czas może być całkowicie bezpłatne. Moje też, bo również dostanę ten sam bonus

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/saxo-bank-dna

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Idź do oryginalnego materiału