Polityka taryfowa powoduje spadek eksportu USA

4 dni temu

Cła rosną, cła maleją, cła zawieszone: polityka USA powoduje wiele niepewności i ma globalne reperkusje. Według prognoz WTO cła Donalda Trumpa najbardziej uderzą w Amerykę Północną.
Według analizy Światowej Organizacji Handlu ( WTO ) cła amerykańskie mają największy wpływ na same Stany Zjednoczone – i Kanadę. Oprócz wolumenu handlu, bardzo ucierpi także gospodarka: WTO przewiduje, iż produkt krajowy brutto (PKB) w Ameryce Północnej wzrośnie w tym roku jedynie o 0,4 procent zamiast 2 procent. Prezentuje dane wyłącznie dla USA i Kanady łącznie.

Według analizy WTO, w Ameryce Północnej eksport spadnie w tym roku o 12,6 procent, a import o 9,6 procent. Przed ogłoszeniem wprowadzenia ceł spodziewano się wzrostu eksportu o 2,2 proc. i importu o 2,8 proc. Według prognoz WTO, w obecnym scenariuszu chiński eksport do USA spadnie o 77 procent.

Europa mniej dotknięta

W przypadku Europy konsekwencje są znacznie mniej dramatyczne: wzrost eksportu o jeden procent (zamiast oczekiwanych 1,4 procent) oraz wzrost importu o 1,9 procent zamiast 2,1 procent. Światowa Organizacja Handlu (WTO) przewiduje, iż PKB Europy wzrośnie w tym roku o 1,2 proc., a nie o 1,4 proc.

Oto migawka przepisów celnych obowiązujących 14 kwietnia. Stany Zjednoczone nałożyły już cła i zapowiedziały kolejne, ale w większości zawiesiły je na 90 dni. jeżeli obecny scenariusz się utrzyma, szacuje się, iż wolumen towarów będących przedmiotem handlu na całym świecie zmniejszy się o 0,2 proc. zamiast wzrosnąć o 2,7 proc., jak wcześniej zakładano.

Jeśli jednak zawieszone cła wejdą w życie, a cła odwetowe i niepewność się rozprzestrzenią, należy spodziewać się spadku wolumenu handlu choćby o 1,5 procent, zgodnie z prognozami WTO. WTO przewiduje, iż globalny PKB wzrośnie o 2,2 proc. w 2025 r., co stanowi spadek w porównaniu z 2,8 proc., jakie prognozowano przed ogłoszeniem przez USA wprowadzenia taryf celnych.

Obawy o większą konkurencję ze strony Chin

Wysokie cła USA na produkty chińskie wywołały obawy o konkurencję w innych krajach. WTO przewiduje, iż chiński eksport do wszystkich regionów poza Ameryką Północną wzrośnie w tym roku o 4–9 procent, a do Europy o 6 procent. Z drugiej strony, gdyby znacznie mniej tekstyliów, odzieży i sprzętu elektrycznego było importowanych z Chin, pojawiłyby się nowe możliwości eksportowe do USA. Według danych WTO, wolumen handlu wzrósł o 2,9 proc., a światowy PKB o 2,8 proc. w 2024 r. W ujęciu dolarowym handel wzrósł o dwa procent do 24,4 bln dolarów (niecałe 21,5 bln euro).

Idź do oryginalnego materiału