15-minutowe miasto już powstaje w Krakowie

1 rok temu
Zdjęcie: 15-minutowe miasto już powstaje w Krakowie


Essa Kliny – tę nazwę warto zapamiętać. To krakowskie osiedle, które ma spełniać ideę miasta 15-minutowego, czyli zapewnić mieszkańcom dostęp do wszystkich podstawowych usług i udogodnień w promieniu 15-minutowej drogi pieszo lub rowerem od miejsca zamieszkania. Na tym osiedlu łączą się zieleń, ekologiczne rozwiązania, interesująca architektura i bezpieczeństwo. Przyczynia się to do poprawy jakości życia i zmierza w kierunku idei zrównoważonego rozwoju.

– Spoglądamy na działalność deweloperską w zupełnie inny sposób, niż robi to wiele firm z naszej branży: nie wyłącznie jako na biznes, ale także jako na zadanie obarczone wysoką odpowiedzialnością, kształtujące przyszłość polskiej urbanistyki. Każdy krok w kierunku rozwiązań odpowiedzialnych społecznie, z poszanowaniem ekosystemu, jest istotny, dlatego zmierzamy w tym kierunku i mamy nadzieję, iż inni podążą za nami – mówi Julia Bogdanowicz, dyrektor zarządzający spółki WESTA Investments S.A., będąca osobą odpowiedzialną za realizację inwestycji.

Zielone osiedle marzeń

Essa Kliny to projekt, który stawia na ekologię. Części wspólne będą zasilane z odnawialnych źródeł energii. Mieszkańcy będą mogli korzystać z ładowarek do samochodów i rowerów elektrycznych, a także tężni solankowych i stref relaksu. Budynki będą stosunkowo niskie, pięciokondygnacyjne. Centralna cześć inwestycji będzie przecięta promenadą, na której mieścić się będą sklepy, piekarnie, kawiarnie, restauracje oraz inne lokale usługowe. Essa Kliny będą miały także swój plac targowy Kliny, gdzie od rolników można będzie kupić świeże owoce i warzywa. Priorytetem będzie ulica typu Woonerf, na której piesi i rowerzyści mają pierwszeństwo. Przestrzeń miejska nie będzie zaburzana przez samochody, bowiem większość z nich zostanie „schowana” w parkingach podziemnych.

Wszystko w zasięgu ręki

Osiedle na południu Krakowa, w rejonie ulicy Anny Szwed-Śniadowskiej, będzie pierwszym, które zrealizuje ideę miasta 15-minutowego nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce. Będzie zieloną oazą, gdzie mieszkańcy znajdą wszystkie niezbędne usługi potrzebne do funkcjonowania w nowoczesnym mieście, w tym żłobki, przedszkola, szkoły, biblioteki, centra zdrowia, centra sztuki, siłownie, kluby fitness i sklepy z różnorodnym asortymentem.

– Realizacja idei pierwszego w Polsce miasta 15-minutowego jest nie tylko rozwiązaniem zgodnym z ideami, ale także wynikiem uważnej obserwacji i poszanowania wartości istotnych dla ludzi młodych, reprezentujących generację „Z”, takich jak ekologia, elastyczność, oszczędność czasu (również na transporcie), aby mieć go więcej na realizację pasji, relaks, czy spędzanie czasu wśród przyjaciół. Nasze inspiracje czerpaliśmy na podstawie już zrealizowanych inwestycji w Europie i USA – dodaje Julia Bogdanowicz.

Współpraca Westy z miastem Kraków

Za realizację wielu elementów, które złożą się na miasto 15-minutowe, będzie odpowiadała WESTA Investments. Jednak idea miasta 15-minutowego nie zrealizuje się w pełni bez wsparcia samorządu i władz miasta. To gmina odpowiada chociażby za połączenie komunikacyjne z resztą miasta. Inwestor wybuduje nowe drogi wewnątrz osiedla, ale nowy układ drogowy wokół niego, niezbędny do obsługi komunikacyjnej tysięcy nowych mieszkańców, a także transport publiczny – to już zadania gminy. W tym zakresie WESTA deklaruje chcę współpracy i partycypacji pieniężnej przy realizacji nowego układu drogowego, który posłuży mieszkańcom całych Klin.

– Współpracujemy z ZDMK oraz ZIM w celu wypracowania najlepszych rozwiązań, które pozwolą na wygodne i szybkie połączenie z pozostałą częścią miasta – podkreśla Julia Bogdanowicz.

Podobnie wygląda sprawa edukacji. Inwestor wybuduje lokale na żłobki, przedszkola, bibliotekę czy galerię. Obok Essa Kliny gmina planuje wybudować nową szkołę. w tej chwili realizowane są prace nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który prócz szkoły zakłada utworzenie nowego, kilkuhektarowego parku miejskiego. W tej sytuacji konieczna jest kooperacja inwestora i władz miasta. Jak ma się ona szansę rozwinąć, zapytamy prezydenta miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich, Łukasza Szewczyka oraz pana Grzegorza Stawowy, radnego Krakowa. Pytania będą dotyczyły między innymi oceny nowej inwestycji spółki Westa i uwzględnienia jej w planach zagospodarowania miasta. Zapytamy również o inwestycje i drogi w dzielnicy Kliny, czyli tam, gdzie powstaje osiedle. Odpowiedzi zacytujemy w jednym z kolejnych artykułów poświęconych osiedlu Essa Kliny.

Idź do oryginalnego materiału